Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Tomasz Sąsiada
|

Reforma OFE. W 2018 roku pieniądze trafią na nasze konta

110
Podziel się:

W 2018 r. 75 proc. aktywów z OFE ma trafić na Indywidualne Konta Emerytalne Polaków, a 25 proc. do Funduszu Rezerwy Demograficznej, którym ma zarządzać Polski Fundusz Rozwoju - zapowiedział wicepremier Mateusz Morawiecki.

Reforma OFE. W 2018 roku pieniądze trafią na nasze konta
(Bartosz KRUPA/East News)

We wtorek, po ogłoszeniu informacji o przyjęciu planu Morawieckiego przez rząd, wicepremier był pytany przez dziennikarzy o reformę OFE.

Morawiecki przypomniał, że od kilku miesięcy trwają prace analityczne nad reformą. Powiedział, że w "najbliższych kilku miesiącach" we współpracy m.in. z ZUS i resortem pracy zacznie się konkretyzacja propozycji zmian w OFE. 75 proc. aktywów ma trafić na Indywidualne Konta Emerytalne, pozostałe 25 proc. (ok. 35 mld zł) zostanie przekazanych do Funduszu Rezerwy Demograficznej, nad którym zarządzanie ma przejąć PFR.

- Planujemy to wdrożyć w 2018 r. Będzie to doprecyzowanie dzisiejszego sposobu funkcjonowania OFE - poinformował Morawiecki.

- Analitycy na całym świecie dziwią się, co to za niezwykłe zjawisko pod tytułem Otwarty Fundusz Emerytalny, który inwestuje głównie w akcje. Wiadomo, z czego to się wzięło, nie cofniemy koła historii, ale chcemy naprawiać pewne błędy i ten system OFE przetransformować w taki sposób, żeby on rozsądniej służył polskiej gospodarce i przyszłym emerytom - dodał wicepremier.

OFE powstały w efekcie reformy systemu emerytalnego uchwalonej w 1999 r. Na mocy nowelizacji z OFE do ZUS w lutym 2014 r. przeniesiono obligacje Skarbu Państwa. OFE przekazały wtedy ZUS aktywa o wartości 153,15 mld zł (głównie w postaci obligacji skarbowych i obligacji gwarantowanych przez Skarb Państwa), co stanowiło 51,5 proc. zasobów Funduszy. Środki te trafiły na subkonta w ZUS. W obligacje, jak i w inne instrumenty dłużne gwarantowane przez Skarb Państwa, OFE nie mogą już inwestować.

Wprowadzono też minimalny poziom inwestycji OFE w akcje - 75 proc. do końca 2014 r., 55 proc. do końca 2015 r., 35 proc. do końca 2016 r. i 15 proc. do końca 2017 r. Pobierana przez fundusze maksymalna opłata od składki spadła z 3,5 do 1,75 proc. Obniżona została również opłata pobierana przez ZUS za przekazywanie składek do OFE - z 0,8 do 0,4 proc. Zakazano ponadto reklamy OFE.

Przez 10 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego środki z OFE mają być stopniowo przenoszone na fundusz emerytalny FUS i ewidencjonowane na prowadzonym przez ZUS subkoncie (tzw. suwak bezpieczeństwa). Po osiągnięciu wieku emerytalnego środki stanowiące podstawę wyliczenia emerytury będą przez trzy lata podlegać dziedziczeniu.

emerytury
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(110)
Lew
6 lat temu
Z tej informacji Morawieckiego można wnioskować, że pieniedzy dla emerytów jest dosyć skoro z ich indywidualnych składek, wypracowanych składek z pracy można spokojnie zabrać 25%. To skad ten krzyk że brak pieniedzy na emerytury. Morawiecki kombinuje i okrada bo inaczej tego nie można nazwać jak złodziekstwo w imię prawa i janosikowej sprawiedliwości
Anna5
7 lat temu
Dlaczego czlonkowie offe maja wspierac panstwo aco z tymi co nie naleza do offe czy rzad zabierze im zkont
qwerty
7 lat temu
Nie mamy Pańskiego płaszcza i co nam pan zrobisz ;) Fajna legalna mafia a na drzwiach domów polaków KMB ;(
Nick
7 lat temu
Zlodzieje
kris
7 lat temu
CZY STANIE JAKIS PRAWNIK W NASZEJ OBRONIE JESEM GOTOWY ODDAC SPRAWE DO SADU BO JA NA ZMIANE UMOWY NIE DALEM ZGODY TO RZADY PO I PIS JA ZMIENIAJA WIEC POWINNY ZA TO ZAPLACIC
...
Następna strona