Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Reforma emerytalna. Była minister przestrzega rząd

0
Podziel się:

W każdym państwie Unii Europejskiej są wyjątki w systemie emerytalnym, twierdzi była minister pracy Jolanta Fedak.

Reforma emerytalna. Była minister przestrzega rząd
(kprm.gov.pl)

W każdym państwie Unii Europejskiej są wyjątki w systemie emerytalnym, twierdzi była minister pracy Jolanta Fedak.

Według niej osoby, które przejdą wcześniej na emeryturę, nie powinny trafiać do pomocy społecznej.

_ - Nie ma takiego systemu emerytalnego w Unii Europejskiej, który by nie miał wyjątków od reguły. Takie rozwiązania są nowoczesne i bardzo dobre. Dlatego że osoby, które nie mają pracy, a nie mają także emerytury i są w bardzo już podeszłym wieku nie powinny trafiać do pomocy społecznej. One sobie doskonale poradzą, jeżeli będą zaopatrzone przynajmniej na minimalnym poziomie _ - tłumaczy Fedak.

POSŁUCHAJ JOLANTY FEDAK:

źródło: IAR

Była minister pracy nie powiedziała, ile kosztowałoby przyjęcie proponowanego przez PSL rozwiązania, w którym można byłoby przechodzić na emeryturę częściową w 62 roku życia i otrzymywać 80 procent docelowej emerytury jaką uzyska się w wieku 67 lat. O tym, ile wynosiłaby wcześniejsza emerytura, powinny, zdaniem byłej minister, zdecydować rozmowy koalicyjne. Podkreśliła, że inne rozwiązania też będą kosztować. Jolanta Fedak dodała, że do rządowego projektu ustawy emerytalnej należy wpisać monitorowanie jej działania.

_ - W ustawie, którą proponuje rząd, powinien być zapisany monitoring tej ustawy. Jak wygląda zatrudnienie tych osób. jak wygląda zatrudnienie tych osób. Bo my żadnego problemu społecznego nie rozwiążemy, jeżeli będzie bardzo dużo osób w wieku okołoemerytalnym, które nie będą miały pracy. Wtedy nie będą miały, ani wyższej emerytury, ani wydatki budżetu państwa się nie zmniejszą _ - wyjaśnia była minister.

POSŁUCHAJ JOLANTY FEDAK:

źródło: IAR

Była minister wyraziła opinię, że obecny system emerytalny dyskryminuje kobiety wychowujące dzieci i osoby pracujące na umowy-zlecenia i umowy o dzieło.

- _ W zdefiniowanej składce, którą przyjęliśmy w 1999 roku, właśnie osoby, które mają przerwy w pracy są dyskryminowane. Tu nie chodzi o przywilej, ale o wyrównanie szans. W zdefiniowanej składce dyskryminowane są także młode osoby, które nie mogą znaleźć pracy lub nie opłaca się za nie składki, ponieważ pracują na umowę zlecenie _ - uważa Fedak.

POSŁUCHAJ JOLANTY FEDAK:

źródło: IAR

Zdaniem Fedak, rozwiązaniem tego problemu byłoby wprowadzenie emerytur obywatelskich lub obciążenie umów - zleceń i umów o dzieło składkami emerytalnymi.

Czytaj więcej w Money.pl
PSL stawia się PO. Emerytury trzeba jednak zreformować Reforma emerytalna mocno zachwiała koalicją PO-PSL. Według prezesa NBP _ najważniejszą rzeczą jest, aby ta reforma weszła w życie _.
PSL stawia Tuska pod ścianą. Premier może skończyć jak... Poseł PSL Janusz Piechociński, ujawnia szczegóły negocjacji Tuska i Pawlaka.
Tusk demaskuje Polską Partię Protestującą Szef rządu podkreślił, że rząd nie odstąpi od podniesienia wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn do 67 lat.
emerytury
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)