Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Reforma OFE. ZUS nie zwiększy zatrudnienia

0
Podziel się:

Prezes ubezpieczyciela zdradził plany na najbliższe miesiące.

Prezes ZUS-u Zbigniew Derdziuk
Prezes ZUS-u Zbigniew Derdziuk (Stefan Maszewski/REPORTER)

W związku z reformą emerytalną w przyszłym roku nie przybędzie nowych etatów w ZUS-ie - zapowiada prezes tej instytucji Zbigniew Derdziuk (na zdjęciu). To jedyna dobra wiadomość. Być może będzie druga, ale na razie ma kształt mglistej obietnicy: deklarację o pozostaniu w OFE będzie można wygodnie złożyć przez internet. Póki co jednak nie znamy konkretów. Na razie zdeklarować online będą mogli się tylko posiadacze elektronicznego podpisu.

- _ ZUS wydaje na informatykę, modernizację i wdrożenie nowych zadań około 80, 90 milionów złotych rocznie. I ta zmiana musi się zmieścić w tej kwocie - _mówi Zbigniew Derdziuk. - _ Nowych etatów nie mamy, więc nie możemy nikogo zatrudnić. Będą uruchomione dodatkowe stanowiska w centrum obsługi telefonicznej, będziemy tam przekazywali osoby już zatrudnione _.

Jeszcze niedawno ZUS zapowiadał konieczność zatrudnienia dodatkowych prawie dwóch tysięcy pracowników. _ W perspektywie przejmowania dodatkowych zadań obecnie posiadane zasoby (przede wszystkim kadrowe) mogą okazać się niewystarczające i wymagać istotnego wzmocnienia w bardzo krótkim czasie - pisaliśmy w listopadzie cytując pismo ZUS-u do ministerstwa pracy . _Ubezpieczyciel chciał z budżetu państwa dodatkowych 70 milionów złotych na sfinansowanie obsługi wprowadzania reformy OFE.

Brak nowych etatów nie oznacza, że budżet Zakładu pozostanie na niezmienionym poziomie. W przyszłym roku wydamy na jego utrzymanie 4,267 mld zł, to aż o blisko 80 mln zł więcej niż w obecnym.

Mimo to ZUS-owi nie uda się podwyższyć pensji pracowników. Uchwalona niedawno ustawa budżetowa na 2014 rok zamraża pensje urzędników.

Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by pracownicy zostali inaczej docenieni. W 2012 roku ZUS wypłacił im 212 milionów złotych premii, podobne pieniądze dostaną pracownicy również w tym roku. Biorąc pod uwagę, że w państwowym molochu pracuje 48,6 tysiąca osób, daje to średnio około 4 tysiące złotych na osobę. Wszystko dzięki korzystnemu zapisowi wynegocjowanemu przez związki zawodowe w zbiorowym układzie pracy.

Jak majętni są pracownicy ZUS-u? Średnia pensja w wynosi 3770 złotych brutto, czyli nieco poniżej średniej krajowej. Składają się na nią oczywiście zarobki niższe oraz znacznie wyższe. Tak jak ta prezesa Zbigniewa Derdziuka, który zarabia 33 tysiące złotych brutto.

Te kwoty, nawet po uwzględnieniu premii, i tak są mniejsze od wypłat pracowników otwartych funduszy emerytalnych. Zarabiają średnio sześć tysięcy złotych brutto, a zasiadający w zarządach funduszy - średnio 53 tysiące złotych brutto.

Źródło: Money.pl

Warto pamiętać, że większość pracy w ZUS-ie polega na weryfikowaniu uprawnień do świadczeń, przeliczaniu ich oraz przeksięgowywaniu składek. Wpłacone przez pracujących pieniądze trzeba wypłacać emerytom. OFE aktywnie zarządzają wpływami, za ich część grają na rynku, co wymaga zatrudniania między innymi analityków.

Przez reformę, pracy w ZUS i w OFE w najbliższych miesiącach nie będzie brakować. Na przeprowadzenie głównej części zmian jest kilkanaście miesięcy. ZUS przedstawił dokładne kalendarium.

ZUS pokazuje plan

Kluczowa data to 3 luty przyszłego roku. Wtedy OFE ma przekazać ZUS-owi 51,5 proc. wartości umorzonych aktywów, co stanowi równowartość około 150 miliardów złotych. Na pierwszy ogień pójdą obligacje i bony Skarbu Państwa, a później obligacje Banku Gospodarstwa Krajowego. To właśnie umorzenie obligacji skarbowych ma przynieść rządowi największe korzyści. Dzięki temu możliwe będzie zasypanie dziury budżetowej, która w przyszłym roku ma wynieść 47,7 miliarda złotych.

Od 3 lutego do końca października 2014 roku ZUS będzie czekał na szczegółowe informacje o wartości umorzonych przez OFE środków. Później, do końca maja 2015 roku, daje sobie czas, żeby na swoich subkontach dokładnie zapisać, kto i ile uzbierał. Nie oznacza to jednak, że znajdą się tam realne pieniądze, co wielokrotnie krytykowali ekonomiści. W przeciwieństwie do OFE, na subkontach w ZUS-ie środki są wirtualne.

Na następnej stronie przeczytasz, jak składaćdeklarację oraz dlaczego i tak ZUS zabierze wszystko

Zgodnie z zapisami noweli ustawy o OFE, będziemy mogli zadecydować, czy chcemy odkładać pieniądze tylko w ZUS-ie, czy też część zostawiać w drugim filarze. ZUS będzie zbierał deklaracje od 1 kwietnia do 31 lipca 2014 roku. Pieniądze tych, którzy nie zadeklaruje chęci pozostania w OFE, trafią automatycznie do kasy państwa.

Okienko w urzędzie, poczta albo internet. Tak złożysz deklarację

Jak będzie wyglądało wypełnianie deklaracji? ZUS przekonuje, że nie sprawi ono nikomu kłopotu. Odpowiedni wniosek będzie można znaleźć w placówkach ZUS i złożyć na miejscu lub wysłać pocztą. Do tego dochodzi możliwość przekazania deklaracji przez internet. Posłuży do tego uruchomiona niedawno zusowska Platforma Usług Elektronicznych.

Ubezpieczyciel bardzo chwali się tym narzędziem. Do tego stopnia, że wydał ponad 80 tysięcy złotych na lokowanie tego produktu w serialu _ Ojciec Mateusz _. Urzędnicy twierdzą, że wypełnienie wniosku w sieci to najlepszy sposób. - _ To będzie pewne, będzie można zobaczyć swoje potwierdzenie, na pewno ZUS taką deklarację łatwo zaewidencjonuje _ - przekonywał wczoraj Zbigniew Derdziuk. Obecnie jednak, aby skorzystać z Platformy Usług Elektronicznych, trzeba dysponować certyfikowanym podpisem elektronicznym. Czy do składania deklaracji również będzie potrzebny - ZUS nie potrafi odpowiedzieć.

W kolejnych latach będzie też możliwość zmiany decyzji, gdzie chcemy odkładać na emeryturę. Jeżeli będziemy chcieli zmienić deklarację złożoną w okresie od kwietnia do lipca 2014 roku, to kolejną szansę będziemy mieli w tych samych miesiącach 2016 roku. A później zawsze co cztery lata. Za każdym razem będzie można zmienić decyzję w obie strony: zarówno przenieść środki z OFE do ZUS, jak i część składki ZUS do OFE.

"Suwak" i tak wyciągnie pieniądze z OFE

Pozostanie w OFE nie oznacza jednak, że na emeryturę uzbieramy realne pieniądze. Zanim na nią przejdziemy, zebrane w drugim filarze pieniądze i tak trafią do ZUS-u, który wypłaci z nich świadczenia obecnym emerytom. Nam zostanie zapis na subkoncie, że kiedyś takie pieniądze posiadaliśmy. Zgodnie z zasadą tak zwanego suwaka, OFE mają obowiązek zacząć przelewać pieniądze na 10 lat przed naszym przejściem na emeryturę. Stopniowo, co miesiąc gotówka będzie odpływać, aż w końcu w całości trafi do ZUS-u.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/105/124009.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/komentarze/artykul/srodki;z;ofe;w;zus;zobaczysz;dopiero;za;1;5;roku,64,0,1443648.html) *Środki z OFE w ZUS zobaczysz dopiero za 1,5 roku * Bartłomiej Dwornik śledzi losy miliardów złotych z kont przyszłych emerytów.

Rząd tak skonstruował ustawę, że w porównaniu z ZUS, do OFE trafiają relatywnie małe pieniądze. Co miesiąc 19,52 proc. pensji każdego pracownika pochłania składka emerytalna. Według noweli, część, którą będzie można zatrzymać w OFE, to jedynie 1/7 tej składki, czyli dokładnie 2,92 proc. pensji. To i tak więcej niż teraz, gdy wartość ta wynosi 2,8 proc. Ale zarazem znacznie mniej niż planowane jeszcze niedawno 3,5 proc. i obowiązujące jeszcze w 2011 roku 7,3 proc.

Co fundusze będą mogły zrobić ze zgromadzonymi pieniędzmi? Nie będą już mogły inwestować w obligacje skarbowe. Pozostaną im do wyboru akcje, a także obligacje samorządowe, drogowe i korporacyjne. Do 2016 roku będą miały obowiązek inwestowania minimum 75 proc. środku w akcje, później ten próg będzie spadał. Również w 2016 roku pojawi się możliwość inwestowania prawie 30 proc. środków za granicą. To znaczy, że OFE zamienią się w fundusze bardziej agresywne, ryzykowne, w większym stopniu zależne od koniunktury giełdowej.

Czytaj więcej w Money.pl

  • [ ( http://static1.money.pl/i/h/112/m291696.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/reforma;emerytalna;sejm;uchwalil;zmiany;w;ofe,65,0,1436737.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Już po wszystkim. Sejm uchwalił zmiany w OFE
  • [ ( http://static1.money.pl/i/h/148/m287892.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/eksperci;prosza;prezydenta;o;spotkanie;przed;podpisaniem;ustawy;o;ofe,195,0,1443523.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne)Proszą prezydenta o spotkanie przed podpisaniem ustawy
  • [ ( http://static1.money.pl/i/h/44/m284460.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/poslowie;za;wyplata;zablokowanego;miliarda,39,0,1441831.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Posłowie za wypłatą zablokowanego miliarda
  • [ ( http://static1.money.pl/i/h/80/m91472.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/zmiany;w;ofe;dzisiaj;na;obradach;senatu,171,0,1439659.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Senat poprze skok na kasę emerytów?
emerytury
giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)