Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Reforma służb specjalnych. SLD chce, by zmianami zajęła się RBN

0
Podziel się:

Posłowie Sojuszu i Kancelaria Prezydenta mają odmienne wizje, jak powinna przebiegać reforma. Dlaczego?

Reforma służb specjalnych. SLD chce, by zmianami zajęła się RBN
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

SLD chce, by najbliższe posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego poświęcić planowanym zmianom w ABW, a także funkcjonowaniu CBA w kontekście wyroku w procesie doktora Mirosława G. Kancelaria Prezydenta się na to nie zgadza.

Do prezydenta trafił już wniosek w tej sprawie. Według BBN jest on _ bezprzedmiotowy . _

_ - Dzisiaj złożyłem na ręce prezydenta wniosek, aby najbliższe posiedzenie RBN zostało uzupełnione o punkt dotyczący planowanych zmian w służbach specjalnych. Kierunek tych zmian jest wysoce niepokojący, a biorąc pod uwagę kompetencje RBN jest to właściwe miejsce, żeby członkowie tego gremium wysłuchali stosownej informacji, by mogli uczestniczyć w dyskusji na ten temat i żeby wyrazili swój pogląd _ - podkreślił szef SLD Leszek Miller na dzisiejszej konferencji prasowej.

Najbliższe posiedzenie RBN zaplanowano na połowę stycznia. Według lidera Sojuszu, chodzi m.in. o informację na temat planowanych zmian w Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. _ - Pomysł, aby ograniczyć kompetencje śledcze ABW niewątpliwie przyniesie uszczerbek w funkcjonowaniu tej służby - sprowadzenie niektórych czynności tylko do charakteru analitycznego, czy badawczego zmniejszy skuteczność ABW i wpłynie ujemnie na charakter tej służby _ - ocenił Miller.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/204/219852.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/komentarze/artykul/to;jego;bedziemy;nienawidzic;w;tym;tygodniu,190,0,1227198.html) *To jego będziemy nienawidzić w tym tygodniu * - _ Komuniści się znudzili. Czas na nowego wroga _ - pisze Maciej Rynkiewicz.

Jako _ krok w fałszywym kierunku _ ocenił też zamiar podporządkowania ABW, które obecnie podlega bezpośrednio premierowi, resortowi spraw wewnętrznych. _ - Gdyby tak się stało, premier będzie otrzymywał informacje filtrowane przez MSW, a oczywiście wpłynie to również ujemnie na pracę Agencji, albowiem zostanie to powszechnie odebrane jako obniżenie rangi funkcjonowania tej służby _ - uważa szef SLD.

Przeciwny pomysłowi Sojuszu jest szef BBN Stanisław Koziej. _ - Na razie wniosek jest bezprzedmiotowy. Czekamy na przygotowanie projektu reformy przez Kolegium ds. Służb Specjalnych, które jest organem właściwym w tej sprawie _ - powiedział.

Takie stanowisko przyjęła także Kancelaria Prezydenta. Prezydent nie widzi sensu w tym, aby rozmawiać obecnie o zmianach w służbach specjalnych na posiedzeniach Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

- _ Wiemy, że ciałem odpowiedzialnym za przygotowanie reformy służb jest Kolegium ds. Służb Specjalnych, trwają prace nad tą reformą, trzeba poczekać na ich efekty i wtedy będzie czas na dyskusję _ - powiedziała Joanna Trzaska-Wieczorek z Kancelarii Prezydenta.

W ubiegłym tygodniu szef MSW Jacek Cichocki informował, że decyzje kolegium mogą zapaść najwcześniej podczas kolejnego posiedzenia tego organu zaplanowanego na przełom lutego i marca.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/208/125136.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/komentarze/artykul/wiem;co;powinni;zrobic;ziobro;z;kaminskim,23,0,1226775.html) *Wiem, co powinni zrobić Ziobro z Kamińskim * -_ Polska to kraj ogarnięty zbiorową niepamięcią _ - pisze Jan Płaskoń.

W zeszłym tygodniu premier Donald Tusk przyjął rezygnację szefa ABW gen. Krzysztofa Bondaryka z dniem 15 stycznia. Jak mówił, powodem odejścia Bondaryka jest to, że proponowany kierunek zmian w Agencji jest inny od wyobrażeń jej szefa. Według rządowych planów, ABW w nowej formule miałaby się koncentrować się na wyprzedzającym informowaniu o zagrożeniach oraz zwalczaniu najważniejszej części przestępczości gospodarczej i terrorystycznej.

Politycy Sojuszu chcieliby też podczas posiedzenia RBN poruszyć kwestię funkcjonowania Centralnego Biura Antykorupcyjnego, zwłaszcza w kontekście ubiegłotygodniowego orzeczenia sędziego Sądu Okręgowego w Warszawie Igora Tulei w sprawie doktora Mirosława G.

- _ Te zastrzeżenia są na tyle istotne, że będę prosił prezydenta, aby zechciał przyłączyć się do opinii, iż CBA powinna być rozwiązana. Kompetencje CBA mogą być spokojnie realizowane przez Centralne Biuro Śledcze czy przez ABW _ - zaznaczył Miller.

Jego zdaniem służba ta została _ powołana do walki politycznej, a nie do ochrony obywateli Rzeczypospolitej _. _ _

_ - Została powołana jako zbrojny oręż PiS. Rozumiemy, że kierownictwo tej służby się w ostatnich miesiącach zmieniło, ale przecież nie zmienili się ci pracownicy, którzy byli rekrutowani w tamtych czasach i nie ma żadnej rękojmi, że te praktyki, które zostały tak obnażone w uzasadnieniu sędziego Tulei, nie będą praktykowane w przyszłości, czy nie są praktykowane w tej chwili _ - podkreślił szef SLD.

Tuleya, który w ostatni piątek skazał Mirosława G., b. ordynatora kardiochirurgii stołecznego szpitala MSWiA, na rok więzienia w zawieszeniu na dwa lata i grzywnę za przyjęcie ponad 17,5 tys. zł od pacjentów, porównał jednocześnie zastosowane w tej sprawie metody śledcze CBA do metod używanych w czasach stalinizmu.

Wiceszef sejmowej komisji obrony narodowej Stanisław Wziątek przekonywał, że na służby specjalne trzeba spojrzeć systemowo i całościowo - na ich uprawnienia, ale także na kwestię związaną z kontrolą - operacyjną i parlamentarną.

- _ Chcemy też, żeby bardzo wyraźnie były oddzielone kompetencje i zadania. Nie może być tak, że te same zadania realizują wszystkie służby - najlepszym przykładem jest tu działalność korupcyjna, ponieważ większość służb specjalnych realizuje działania związane z walką z korupcją, czasami wchodząc sobie na głowę _ - wyjaśnił poseł Sojuszu.

Czytaj więcej w Money.pl
Szef CBŚ zachowa stanowisko. Zapewnia... _ Nie pomysłów, by odwoływać szefa Centralnego Biura Śledczego czy czynić jakiekolwiek działania w tym zakresie _ - powiedział komendant główny policji nadinsp. Marek Działoszyński.
Schetyna chwali za dymisję. "Znak jakości" - _ Tak powinien postąpić szef służby, gdy nie zgadza się z planami jej reformy _ - ocenia były marszałek Sejmu.
Nowe roszady w specsłużbach. Kto za Bondaryka? - _ Generał na razie pozostaje _ - powiedział premier Donald Tusk. Tymczasem szef MSW mówi o zmianach.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)