Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

KNF przekazuje bankom założenia zmian w rekomendacji dotyczącej kredytów hipotecznych

13
Podziel się:

Założenia nowelizacji Rekomendacji S, regulujące zasady udzielania kredytów hipotecznych o stałej stopie procentowej, przekazał w poniedziałek do konsultacji bankom i innym instytucjom finansowym wiceszef KNF Wojciech Kwaśniak - wynika z opublikowanego pisma Kwaśniaka do prezesa ZBP.

KNF przekazuje bankom założenia zmian w rekomendacji dotyczącej kredytów hipotecznych
(WP/Jan Stanisławski)

Jak pisze Kwaśniak w piśmie opublikowanym na stronie Komisji Nadzoru Finansowego, komisja zamierza uzupełnić tzw. Rekomendację S (dotyczącą kredytów hipotecznych) o zasady udzielania kredytów hipotecznych na stałą stopę procentową.

"Rozszerzenie zakresu Rekomendacji S jest w opinii KNF uzasadnionym działaniem, ukierunkowanym na rozwój tych kredytów na polskim rynku. Obecne warunki rynkowe powinny prowadzić do zwiększonego zainteresowania banków kredytami na stałą stopę" - czytamy w piśmie wiceszefa KNF do prezesa ZBP Krzysztofa Pietraszkiewicza.

Trzy główne powody zainteresowania banków takimi kredytami to, według KNF: rosnąca koncentracja ryzyka, wynikająca z historycznie niskich stóp procentowych, "potrzeba ochrony interesów osób długoterminowo zadłużających się w celu finansowania potrzeb mieszkaniowych", a także potrzeba spełnienia przyszłych wymogów w zakresie płynności długoterminowej.

W piśmie wiceszef KNF zwraca uwagę na trzy "szczególnie istotne" aspekty projektowanej nowelizacji Rekomendacji S: stała stopa kredytu powinna obowiązywać minimum 10 lat; banki powinny mieć obowiązek czytelnego informowania klientów - w umowie kredytowej - o ograniczeniach dotyczących wcześniejszej spłaty kredytu; klienci powinni być w pełni świadomi specyfiki kredytu na stałą stopę, więc także np. materiały reklamowe nie powinny ich wprowadzać w błąd.

Wiceszef KNF, jak wynika z pisma, czeka na uwagi ZBP do 10 listopada br. Do pisma załączony jest też cały projekt założeń nowelizacji Rekomendacji S.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(13)
Pawel
7 lat temu
sytuacja może się odmienić za pół roku, a co dopiero mówić o 5 - 10 lat. Stałe oprocentowanie daje poczucie pewnej stabilności. Dlatego tak uważnie przeglądałem ofertę banków hipotecznych na https://hipoteki.net/ Te instytucje dopiero szukają swojej pozycji w Polsce, ale mogą być odpowiedzią na wzrost stóp procentowych.
ascsdcfsd
8 lat temu
a co z BTE w końcu? kiedy kredyt hipoteczny bedzie zabezpieczony tylko nieruchomością na której jest kredyt a nie jak teraz całym majątkiem klienta i jego przyszlymi zarobkami. A stałe oprocentowanie to podstawa.
tom
8 lat temu
W szkołach nie uczy się finansów osobistych: jak zarządzać swoimi pieniędzmi, skutków zaciągania kredytów, ryzyka walutowego, skutecznego inwestowania. Jest fajna książka o tym "Emrerytura nie jest Ci potrz.ebna" o zarządzaniu swoimi pieniędzmi, skutecznym oszczędzaniu, oddłużaniu, budowaniu majątku. Powinna być lekturą obowiązkową, a finanse osobiste powinny być na maturze. Pokazuje praktyczne rozwiązania
Ghj
8 lat temu
Przeciez kredyty ze stala stopa oprocentowania od zawsze byly i sa w ofercie bankow. Zadna nowosc ta rekomendacja. W wielu krajach stala stopa jest glowna zasada oprocentowania kredytow. Jest ona czesto dwukrotnie wyzsza od zmiennej ale w perspektywie dlugoterminowej realnie odpowiada sredniej stopie zmiennej w calym okresie kredytowania. Nie ma wiec szczegolnego znaczenie czy bedziemy miec kredyt ze zmienna czy stala stopa oprocentowania bo per saldo poniesiemy taki sam koszt odsetkowy. Stale stopy sa za to istotne dla bankow bo daja stale strumienie wplywow o znanej wysokosci w dlugiej perspektywie i ulatwiaja planowanie dzialalnosci banku szczegolnie bankow hipotecznych emitujacych listy zastawne i inne papiery dluzne oparte o zabezpieczenia hipoteczne.
ggh
8 lat temu
Szkoda ze zlikwidowali kare smierci... ZBP-KNF pierwsi pod pluton egzekucyjny