Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rolnictwo w Polsce. Piechociński wzywa do zmian

0
Podziel się:

Wicepremier apeluje do rolników o tworzenie grup producenckich i spółdzielni, rozszerzanie działalności na przetwórstwo a nawet handel.

Rolnictwo w Polsce. Piechociński wzywa do zmian
(MARIUSZ GRZELAK/Agencja SE/East News)

Wicepremier apeluje do rolników o tworzenie grup producenckich i spółdzielni, rozszerzanie działalności na przetwórstwo a nawet handel. Chodzi o sprostanie narastającej, światowej konkurencji.

Wicepremier, minister gospodarki na konferencji w Sejmie, poświęconej eksportowi towarów rolno-spożywczych przekonywał, że nie ma już _ lokalnego rolnictwa _, lecz globalne. W jego ocenie, naszą największą słabością jest mentalna niezdolność do _ bycia razem _ i konkurowanie _ przeciw sobie _. Wzywał do zmiany tej postawy.

W przekonaniu Janusza Piechocińskiego, w promowaniu polskiego eksportu rolno-spożywczemo mogą mieć znaczący udział szkoły wyższe. Wicepremier zauważył, że nasz eksport wyraźnie rośnie do krajów, w których wysokie stanowiska państwowe zajmują absolwenci polskich uczelni. Podał przykład Wietnamu.

W ciągu ostatnich 18 miesięcy obroty w polskim handlu zagranicznym towarami rolno-spożywczymi wzrosły o prawie 70 proc. Mamy nadwyżkę, głównie w handlu produktami pochodzenia zwierzęcego, ale i tytoniem. Znaczący deficyt odnotowano natomiast na rynku pasz. Największy wzrost nastąpił w eksporcie zbóż - o 90 proc. W roku 2012 sprzedaliśmy za granicę 3 miliony ton ziarna. Eksportujemy głównie do państw Unii Europejskiej, szczególnie do Niemiec. Ostatnio coraz więcej do krajów arabskich.

Czytaj więcej w Money.pl
Sawicki wzywa rolników. Organizujcie się! Marek Sawicki zachęcał rolników do inwestowania w ramach spółdzielni w magazyny i zakłady przetwórcze.
Agroliga chce powiększyć bank ziemi W ciągu ostatnich dwóch lat areał należący do ukraińskiego producenta rolniczego zwiększył się półtora razy.
Zakaz uboju odbija się na gospodarce O 70 procent spadł eksport wołowiny do krajów islamskich. Zdaniem Stanisława Kalemby, twierdzenie, że zakaz uboju rytualnego nie odbije się na gospodarce, jest nieprawdziwe.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)