Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ropa z Kurdystanu. Irak zapłaci setki miliony dolarów

0
Podziel się:

Około 30 proc. irackich rezerw ropy, ocenianych na ponad 143 mld baryłek, znajduje się na terenach kurdyjskich.

Ropa z Kurdystanu. Irak zapłaci setki miliony dolarów
(Strocchi/CC/Flickr)

Ministerstwo finansów Iraku zaczęło przekazywać wstępną kwotę 650 milionów dolarów władzom irackiego Kurdystanu dla firm naftowych działających w tym autonomicznym regionie kraju - poinformował wicepremier Iraku Ruz Nuri Szawis.

We wrześniu władze centralne w Bagdadzie i rząd Kurdystanu uzgodniły, że zapominają o sporze związanym z płatnościami z tytułu dostaw ropy. Nastąpiło to po tym, jak Kurdystan zobowiązał się kontynuować eksport, a Bagdad obiecał, że będzie płacić firmom naftowym działającym w autonomicznym regionie, położonym na północy Iraku.

W kwietniu Kurdystan wstrzymał eksport ropy naftowej w związku ze sporem finansowym z rządem centralnym. Władze Kurdystanu twierdziły, że od maja 2011 roku Bagdad nie przekazał żadnych pieniędzy z tytułu dostaw ropy, chociaż otrzymywał z regionu kurdyjskiego co najmniej 50 tys. baryłek tego surowca dziennie.

Dostawy w końcu wznowiono, ale z zastrzeżeniem, że zostaną ponownie wstrzymane, jeśli strony nie dojdą do porozumienia w sprawie płatności. Na mocy porozumienia z 2011 roku Kurdowie przesyłają ropę władzom w Bagdadzie, które ją następnie sprzedają, po czym każda ze stron bierze 50 proc. dochodów.

Jak zauważa agencja Reutera, władze kurdyjskie zirytowały rząd centralny, podpisując umowy z takimi zagranicznymi gigantami naftowymi, jak Exxon i Chevron. Kontrakty te Bagdad uznał za nielegalne, podkreślając swoje prawa do kontroli nad eksploatacją ropy na całym terytorium Iraku.

Kurdowie chcą mieć kontrolę nad złożami ropy na swym terytorium, podczas gdy Bagdad uważa, że zarządzanie zasobami surowców energetycznych powinno być w gestii rządu centralnego. Około 30 proc. irackich rezerw ropy, ocenianych na ponad 143 mld baryłek, znajduje się na terenach kurdyjskich.

Czytaj więcej w Money.pl
Irak grozi Turcji. Oskarżenia o przemyt Rząd Iraku oświadczył, że eksport ropy bezpośrednio z irackiego Kurdystanu do Turcji jest nielegalny i ostrzegł Ankarę.
Nie zapłacili im za ropę. Zakręcą kurek Autonomiczny rejon kurdyjski na północy Iraku wstrzymał eksport ropy naftowej w związku ze sporem finansowym z rządem centralnym w Bagdadzie.
Zamach na duże przedsiębiorstwo naftowe Śmierć na miejscu poniosło siedem osób, a 17 osób przewieziono do pobliskiego szpitala.
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)