Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rosjanie kwestionują odpowiedzialność Asada

0
Podziel się:

Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow zauważył, że po regionie bliskowschodnim krążą duże ilości broni, tak z czasów radzieckich, jak i późniejszych.

Siergiej Ławrow
Siergiej Ławrow (AP/Fotolink/East News)

Fakty nie potwierdzają, że to wojska prezydenta Syrii Baszara el-Asada dokonały 21 sierpnia ataku chemicznego na przedmieściach Damaszku - uważają eksperci wojskowi w Rosji.

Cytowany przez _ Niezawisimą Gazietę _ specjalista z moskiewskiego Centrum Analiz Strategii i Technologii, a jednocześnie redaktor naczelny pisma _ Moscow Defense Brief _ Michaił Barabanow wyjaśnił, że znalezione na miejscu ataku przez ekspertów ONZ i opisane w ich raporcie odłamki wyprodukowanego w ZSRR pocisku rakietowego RS M-14 to fragmenty rakiety z pochodzącej z 1952 roku wyrzutni BM-14-17 na podwoziu ZiŁ-151.

Według Barabanowa widniejące na jednym z fragmentów cyfry _ 4-67-179 _ oznaczają: _ 4. partię _, _ 1967 rok _ i _ fabrykę nr 179 _, tj. zakłady Sibsielmasz w Nowosybirsku, producenta pocisków rakietowych od czasów II wojny światowej. Ekspert zauważył, że ZSRR nie dostarczał Syrii pocisków chemicznych. _ Jest to najwyraźniej pocisk dymny wykonany metodami chałupniczymi napełniony środkami chemicznymi _ - ocenił.

Barabanow przyznał zarazem, że w latach 50. i 60. ZSRR eksportował do Syrii systemy rakietowe BM-14-17. _ Jednak jest wątpliwe, by Syryjczycy wciąż mieli na uzbrojeniu sprawne BM-14-17. Ponadto pociski M-14 na pewno już dawno +zaśmierdły+ _ - oświadczył.

_ Z dużym stopniem prawdopodobieństwa pociski rakietowe zostały znalezione przez powstańców w jakimś zdobytym składzie wojskowym i napełnione we własnym zakresie środkami trującymi _ - dodał ekspert. Barabanow zwrócił uwagę, że wojska syryjskie dysponują o wiele nowocześniejszymi systemami rakietowymi BM-21 Grad. _ Jeśli broni chemicznej użyłaby syryjska armia, to raczej wykorzystałaby wyrzutnie Grad, a nie starocie z antykwariatu _ - podkreślił.

Inny ekspert, przytoczony przez dziennik _ Wiedomosti _, pułkownik w stanie spoczynku Wiktor Murachowski zauważył z kolei, że terminy użytkowania wyprodukowanych w latach 60. rakiet M-14 już dawno wygasły, a trajektoria ich lotu jest nieprzewidywalna. _ Nie można precyzyjnie określić, skąd przyleciały _ - zaznaczył dodając, że _ w raporcie ONZ wskazano jedynie kierunek, z którego nadleciały _.

Również Murachowski odnotował, że armia Asada _ ma na uzbrojeniu w dużej ilości rakiety Grad i inne nowocześniejsze pociski, zapewne posiadające wersje chemiczne _. _ Ich użycie przez armię byłoby bardziej logiczne _ - ocenił. _ Ani typ substancji chemicznej, ani informacja o pociskach nie dowodzą, że ataku chemicznego dokonały siły rządowe. Wskazują raczej na powstańców _ - dodał rosyjski wojskowy.

Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun przedstawił w poniedziałek Radzie Bezpieczeństwa raport oenzetowskich ekspertów na temat użycia w zeszłym miesiącu broni chemicznej w Syrii. Eksperci potwierdzili w nim, że na przedmieściach Damaszku użyto sarinu.

Inspektorzy ONZ poinformowali, że są _ klarowne i przekonywujące dowody _ na użycie sarinu podczas ataku 21 sierpnia. Podkreślili, że pobrane na miejscu próbki _ środowiskowe, chemiczne i medyczne _ dostarczają dowodów na to, iż podczas ataku użyto _ pocisków rakietowych ziemia-ziemia zawierających sarin _, bojowy środek trujący o działaniu paralityczno-drgawkowym.

_ Wniosek jest taki, że broń chemiczna jest używana w trwającym konflikcie między stronami w Syryjskiej Republice Arabskiej (...) przeciwko cywilom, w tym dzieciom, na względnie wielką skalę _ - napisano w raporcie.

W sierpniowym ataku pod Damaszkiem, za którym - jak twierdzi Waszyngton - stoi reżim Asada, zginęło ponad 1400 osób, w tym 400 dzieci. Rosja niezmiennie uważa, że była to akcja syryjskiej opozycji, która miała na celu sprowokowanie interwencji zbrojnej USA i ich sojuszników.

Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow zauważył we wtorek, że po _ regionie bliskowschodnim krążą duże ilości broni, tak z czasów radzieckich, jak i późniejszych _. _ Broń, którą wysyłano do Libii w czasie konfliktu, krąży teraz po całej Afryce Północnej, a może nawet poza jej granicami _ - oświadczył minister.

Czytaj więcej w Money.pl
Rosja wycofuje wojsko z Syrii? Są zmiany Rosyjski personel wojskowy w bazie marynarki wojennej w syryjskim porcie Tartus został zastąpiony cywilnym.
"Nie ma wątpliwości, skąd pochodził atak" Szef MSZ Francji Laurent Fabius wyraził przekonanie, że uda się porozumieć z Rosją w sprawie rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ na temat broni chemicznej w Syrii.
"To daje podstawy do nadziei". Minister... Porozumienie USA i Rosji ws. wyeliminowania arsenału syryjskiej broni chemicznej daje podstawy do nadziei, że dyplomacja może być skuteczna - powiedział szef MSZ Radosław Sikorski.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)