Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rośnie eksport polskiej żywności

0
Podziel się:

W latach 2007-2010 wartość sprzedaży polskiej żywności za granicę
zwiększyła się o prawie 40 proc., do 53 mld złotych.

Rośnie eksport polskiej żywności
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

W latach 2007-2010 wartość sprzedaży polskiej żywności za granicę

zwiększyła się o prawie 40 proc., do 53 mld złotych* *- poinformował minister rolnictwa Marek Sawicki. Według niego wzrost eksportu żywności ma charakter trwały.

W 2010 r. artykuły rolno-spożywcze stanowiły 11 proc. całego polskiego eksportu. Największym importerem polskich produktów żywnościowych są Niemcy, do których trafia 23 proc. wywożonej żywności. Niemal tyle samo kupuje od nas Wielka Brytania, Czechy, Francja i Włosi. Spoza krajów UE największym odbiorcą żywności jest Rosja - mówił Sawicki.

Minister zwrócił uwagę, że o ile w ubiegłym roku saldo obrotów w handlu zagranicznym było ujemne (53,8 mld zł), o tyle w handlu artykułami rolno-spożywczymi bilans wymiany był dodatni - na poziomie około 10,3 mld zł.

Głównie wywożone jest z Polski mięso i przetwory, ale także warzywa i owoce oraz przetwory mleczne. Na kolejnych pozycjach znalazły się wyroby tytoniowe oraz czekoladowe.

Sawicki przypomniał, że ministerstwo aktywnie zajmuje się promocją żywności, która pomaga w zwiększaniu eksportu, m.in. poprzez program Poznaj Dobrą Żywność. Ma on pomagać konsumentom w wyborze dobrej żywności, a ministerialny znak PDŻ ma być gwarancją jakości.

Skuteczną formą promocji jest udział w targach żywności. W tym roku polskie produkty spożywcze były wystawiane na targach w Berlinie, Madrycie, Londynie i Dubaju. Kolejne prezentacje odbędą się na targach SIAL w Toronto, podczas Dni Kuchni Polskiej w Tallinie oraz na Wystawie Rolnictwa i Przemysłu Spożywczego w Budapeszcie.

Przewidziana jest ponadto jesienią promocja produktów ze znakiem PDŻ w niemieckiej sieci EDEKA i w sieci Metro oraz w austriackiej Zielpunkt. Jak powiedział Sawicki, chodzi o to, by produkty sprzedawane były pod polskimi markami, ponieważ obecnie nasza żywność jest niewidoczna na tych rynkach, gdyż widnieje na nich marka sklepu.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/212/t92628.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/swiatowa;gospodarka;nad;przepascia;sprawdz;ile;za;to;zaplacisz,136,0,814984.html) Światowa gospodarka nad przepaścią. Sprawdź, ile za to zapłacisz Money.pl analizuje, jak kłopoty świata odbiją się na życiu Polaków.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/196/t20164.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/sawicki;zywnosc;nie;bedzie;juz;drozec,231,0,802279.html) Sawicki: Żywność nie będzie już drożeć Szef resortu przyznaje, że nie rozumie wzrostu cen cukru i poinformował, że zgłosił tę sprawę do UOKiK
[ ( http://static1.money.pl/i/h/48/t96560.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rosnie;dziura;w;handlu;zagranicznym,99,0,769379.html) Rośnie dziura w handlu zagranicznym Deficyt w handlu zagranicznym w 2010 roku wyniósł 13,5 mld euro wobec 9,3 mld euro rok wcześniej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/197/t20165.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/polska;za;liberalizacja;handlu;zywnoscia,192,0,758464.html) Polska za liberalizacją handlu żywnością Według ministra rolnictwa dzięki temu zwiększy się bezpieczeństwo żywnościowe.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)