Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rostowski: Na pewno nie przekroczymy progu 55 procent

0
Podziel się:

Minister przekonuje, że ulgi będzie ciął, gdy przyjdą gorsze czasy.

Rostowski: Na pewno nie przekroczymy progu 55 procent
(kprm.gov.pl)

Dług publiczny nie przekroczy progu 55 proc. w relacji do PKB - mówi minister finansów Jacek Rostowski. Szef resortu finansów wyjaśnił, że zapowiedzi likwidacji ulg i podwyżek podatków są działaniami porządkującymi, które mają na celu przygotowanie gospodarki na ewentualne gorsze czasy.

_ - Rząd i ja osobiście jesteśmy pewni, że tych 55 proc. nie przekroczymy, ale jesteśmy blisko tego pułapu. Uważam więc, że jest zasadne, by w jasny i klarowny sposób przedstawić, co by się stało, żeby potem nie było żadnych niejasności, a plan najbardziej zasadniczych działań był gotowy _ - powiedział Rostowski w wywiadzie dla Radia Zet.

Minister zastrzegł, że szanse na wprowadzenie tych zmian są _ znikome _ i przypomniał, że ewentualne trzyletnie zawieszenie dotyczyć będzie m.in. ulg internetowej i prorodzinnej oraz odliczanie 50-proc. kosztów uzyskania przychodu dla niektórych wolnych zawodów.

Rostowski przypomniał również, że przygotowanie scenariusza na trudne czasy jest bardzo istotne także z punktu widzenia rynków finansowych. Ważna jest bowiem świadomość, że jeżeli dług publiczny przekroczy próg 55 proc. PKB, to konieczne działania zostaną natychmiast podjęte i pozwolą w krótkim czasie go zredukować.

_ - Lepiej jest z góry jasno określić te działania. W innym przypadku byłoby niebezpieczeństwo, że nastąpiłaby fala niepokoju i zaczęłyby nam rosnąć koszty obsługi długu. A to jest najgorszy ze wszystkich podatków, bo płacimy go bez żadnego zwrotu _ - podkreślił Rostowski.

Wcześniej w tym tygodniu resort przedstawił projekt ustawy o zmianie ustawy o finansach publicznych opublikowanej przez resort finansów, która zakłada, że gdyby relacja długu publicznego do PKB w przekroczyła 55 procent w roku 2010, Ministerstwo Finansów jest gotowe od połowy 2012 r. m. in. zlikwidować ulgę internetową, prorodzinną oraz 50-procentowe koszty uzyskania dochodu, a także podnieść podatek VAT. Resort szacuje, że wprowadzenie tych rozwiązań mogłoby dać budżetowi dodatkowe 3,7 mld zł w 2011 r. i łącznie 16,7 mld zł w latach 2013-2014.

Przyjęta pod koniec września _ Strategia zarządzania długiem sektora finansów publicznych w latach 2011-2014 _ zakłada m.in., że relacja długu do PKB przekroczy 50 procent w tym roku, zaś w kolejnych dwóch latach utrzyma się na poziomie nieco poniżej 55 procent, by w latach 2013-2014 obniżyć się do 52,7 proc.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/201/t112585.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/bruksela;naciska;na;polske;musimy;szybko;zmniejszyc;dlug,89,0,688729.html) Bruksela naciska na Polskę. Musimy szybko zmniejszyć dług Polska ma ograniczyć deficyt poniżej 3 proc. PKB do 2012 r.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/52/t42292.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/finanse;publiczne;w;polsce;zagrozone,229,0,536037.html) Finanse publiczne w Polsce zagrożone Fitch: W 2010 r. dług publiczny osiągnie poziom 56,3 proc. PKB.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/200/t98248.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/bruksela;zajmie;sie;sposobem;liczenia;dlugu;publicznego,251,0,655355.html) Bruksela zajmie się sposobem liczenia długu publicznego Zmiany systemu chce m.in. Polska, Bułgaria, Czechy, Węgry, Łotwa.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)