Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rostowski: Opóźnienie prywatyzacji Enei to nie problem

0
Podziel się:

RWE wycofało się z planów kupna Enei. Jednak rząd chce do końca 2010 roku ją sprywatyzować.

Rostowski: Opóźnienie prywatyzacji Enei to nie problem
(kprm.gov.pl)

aktualizacja 19:30

Fiasko obecnego przetargu na 67 procent akcji spółki energetycznej Enea nie powinno stanowić problemu dla budżetu państwa - stwierdził minister finansów Jacek Rostowski. *Niemiecki koncern RWE wycofał się z planów kupna akcji Enei. *

Przychody prywatyzacyjne z Enei rząd zakłada osiągnąć do końca 2010 roku, a w tym okresie plan zostanie zrealizowany - stwierdził ministra finansów Jacka Rostowskiego._ _

Minister podkreślił też, że _ realizacja planów prywatyzacyjnych jest niezbędna dla uniknięcia - zgodnie z założeniami przyszłorocznego budżetu - _ przekraczania progów ostrożnościowych na poziomie 50 procent długu publicznego do PKB w 2009 roku i 55 procent w 2010 roku.

Ministerstwo Skarbu Państwa zdecydowało o zakończeniu postępowania w sprawie prywatyzacji Enei, po tym jak RWE AG powiadomiło, że podmiot ten nie złoży wiążącej oferty nabycia akcji Enei w wyznaczonym terminie. Poza tym w obecnym postępowaniu nie brali udziału inni inwestorzy.

MSP dodało jednak, że rozważa rozpoczęcie jeszcze w tym roku kolejnego postępowania zmierzającego do zbycia przez Skarb Państwa akcji spółki Enea.

*W końcu lipca MSP ogłosiło zaproszenie *do negocjacji w sprawie sprzedaży 295.987.473 akcji Enei, stanowiących 67,05 procent. Vattenfall ogłosił, że nie złożył oferty na te walory, choć w dalszym ciągu deklaruje zainteresowanie polskim rynkiem energii i samą Eneą. W połowie sierpnia RWE zostało zaproszone do negocjacji na prawach wyłączności.
Co więcej, wiceminister skarbu Jan Bury, cytowany przez _ Puls Biznesu _ zapowiedział, że resort chce ponownie zaprosić inwestorów do negocjacji na temat sprzedaży większościowego pakietu akcji Enei na przełomie listopada i grudnia. Liczy na zakończenie tego procesu do połowy 2010 roku.

Według _ Pulsu Biznesu _, w kolejnym przetargu na pewno weźmie udział RWE. Zadowolony z zakończenia procesu bez rozstrzygnięcia jest szwedzki koncern Vattenfall, który posiada 18,67 procent akcji Enei (objął je w ubiegłorocznym IPO).

Przedstawiciele tej firmy deklarowali, że nadal są zainteresowani polskim rynkiem oraz Eneę, ale nie doprecyzowali, czy wezmą udział w nowym przetargu.

Wartość pakietu Enei, znajdującego się w posiadaniu Skarbu Państwa, szacowana jest - według mediów - na 7-8 mld zł.

ZOBACZ TAKŻE:

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)