Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

RPP mówiła o wsparciu dla MFW

0
Podziel się:

RPP zapoznała się z listem Ministra Finansów w sprawie pożyczki dla MFW oraz analizami makroekonomicznymi w tej sprawie dostarczonymi przez zarząd NBP.

RPP mówiła o wsparciu dla MFW
(kprm.gov.pl)

Rada Polityki Pieniężnej dyskutowała na dzisiejszym posiedzeniu ws. wsparcia finansowego dla Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Temat będzie poruszany na kolejnych posiedzeniach Rady - poinformowała Elżbieta Chojna-Duch, członek RPP.

_ - RPP zapoznała się z listem Ministra Finansów w sprawie pożyczki dla MFW oraz analizami makroekonomicznymi w tej sprawie dostarczonymi przez zarząd NBP, które przybliżyły członkom Rady ten instrument. RPP nie podjęła żadnej uchwały w sprawie wsparcia dla MFW. Odbyła się dyskusja na temat podstaw prawnych do udzielenia pożyczki, uwarunkowań makroekonomicznych oraz aspektów polityki międzynarodowej _ - powiedziała w rozmowie z PAP Chojna-Duch.

Dodała, że _ ta kwestia będzie poruszana na kolejnych, najbliższych posiedzeniach Rady, wtedy gdy zostaną określone warunki pożyczki, takie jak np. wysokość oprocentowania czy termin zwrotu środków _. Chojna-Duch poinformowała również, że rola RPP w udzieleniu wsparcia przez bank centralny nie została sprecyzowana.

_ - Nie jest sprecyzowana kwestia roli RPP w podejmowaniu decyzji o pożyczce dla MFW. Czy Rada powinna podjąć uchwałę w tej sprawie, czy też będzie to decyzja zarządu, prezesa NBP, tylko do wiadomości RPP _ - powiedziała.

W piątkowym komunikacie Narodowy Bank Polski podał, że zarząd banku upoważnił prezesa NBP do zadeklarowania gotowości partycypacji NBP w czasowym zwiększeniu zasobów finansowych MFW w formie pożyczki bilateralnej. Prezes NBP Marek Belka deklarował w grudniu 2011 r., że jeżeli bank zdecyduje się na pożyczkę dla MFW, to będzie ona rzędu 6,26-6,27 mld euro.

19 grudnia ubiegłego roku uzgodniono, że kraje strefy euro wzmocnią MFW 150 mld euro w ramach dwustronnych umów z MFW. Dodatkowo Czechy, Dania, Polska i Szwecja wyraziły chęć wzmocnienia zasobów MFW. Wielka Brytania oświadczyła, że zdefiniuje swój wkład na początku 2012 roku w ramach grupy G20.

Grecja, Irlandia i Portugalia nie wezmą udziału we wsparciu MFW ze względu na to, że korzystają z międzynarodowych programów pomocy finansowej.

Czytaj więcej o Polsce i MFW
Miliardy na ratowanie strefy euro. Jest zgoda NBP Zarząd banku centralnego _ przychylił się do prośby _ ministra finansów Jacka Rostowskiego. Zobacz ile trzeba wyłożyć na ratowanie Eurolandu.
Mamy do dyspozycji 30 mld dolarów. Nie wykorzystujemy nic MFW opublikował raport na temat swojej działalności finansowej.
MFW uwierzył w plan Jacka Rostowskiego Spodziewa się, że działania zaproponowane przez resort finansów pozwolą obniżyć deficyt finansów publicznych do 3,6 proc. PKB w 2012 roku.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)