Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Paweł Satalecki
|

Rusza prywatyzacja poprzez aukcje

0
Podziel się:

MSP wystawiło 68 spółek. Przez 19 lat w tym trybie udało się sprzedać udziały ledwie w trzech.

Rusza prywatyzacja poprzez aukcje
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

*MSP wystawiło 68 spółek. Dotychczas w tym trybie udało się sprzedać udziały w zaledwie 3 spółkach. *

Wedle nowych przepisów Ministerstwo Skarbu Państwa na aukcje może wystawiać także 100 proc. pakiety akcji czy udziałów. Wcześniej próg ten wynosił 10 procent.

| Co idzie pod młotek? |
| --- |
| Na liście spółek przeznaczonych do prywatyzacji poprzez aukcje znajduje się 68 firm, z czego w 20 państwo ma 100 proc. udział. Niestety MSP, wraz z listą, nie podaje żadnych danych finansowych podmiotów, co uniemożliwia ocenę kondycji finansowej. Pierwszą spółką licytowaną na nowych zasadach będzie producent sprzętu kolejowego, Kol-Tram, należąca do Towarzystwa Ubezpieczeń Silesia. Cena wywoławcza to 80 mln zł, a każda oferta nie może być gorsza niż 1 mln zł więcej. |

KLIKNIJ NA PONIŻSZY OBRAZEK ŻEBY ZOBACZYĆ PEŁNĄ LISTĘ SPÓŁEK PRZEZNACZONYCH DO PRYWATYZACJI POPRZEZ AUKCJE:

- _ Dane firm nie są dostępne. Rozumiem, że ktoś zainteresowany kupnem, gdy zgłosi się do aukcji, wtedy je otrzyma. To spory problem dla nas, bo nie możemy określić wcześniej, która spółka radzi sobie dobrze, a która źle _ - mówi Małgorzata Starczewska-Krzysztofek, ekspert ekonomiczny z PKPP Lewiatan.

- _ Wystarczyłoby kilka podstawowych wskaźników, a już mielibyśmy jakąś konkretną informację _ - dodaje.

80 mln zł
tyle wynosi cena wywoławcza spółki Kol-Tram, którą można wylicytować dzisiaj

Według rzecznika MSP Macieja Wiewióra takie informacje będą dostępne wraz z ogłaszaniem poszczególnych aukcji, dla osób, które wyrażą zainteresowanie licytacją.

Skoro nie dane finansowe, to może branże, w których działają wystawione spółki, będą dziś zachętą dla potencjalnych inwestorów?

­­- _ W ofercie na pewno brakuje spółek energetycznych czy z branży farmaceutycznej, które schodziłyby jak ciepłe bułeczki­- _mówi Małgorzata Starczewska-Krzysztofek.

- _ Mamy za to takie branże jak tradycyjna branża chemiczna, która według mnie prywatyzowana jest za późno, przemysł odzieżowy - dziś używa się innego modelu biznesowego, w którym produkcja zlecana jest w większości za granicą - _dodaje.

Według niej na razie potencjalni inwestorzy _ kupują raczej rynek, niż spółki . Nie jest też tak, że wszystkie branże są potencjalnie nieatrakcyjne: - Warto rozważyć branżę cukierniczą czy turystyczną _ - zaleca Małgorzata Starczewska-Krzysztofek.

| Co do tej pory zlicytowano? |
| --- |
| Od 1990 r. w trybie aukcji MSP sprzedało udziały w zaledwie 3 spółkach (chodzi o: Zakłady Remontowe Energetyki Lublin S.A., ANDROPOL - Elektrociepłownię Sp. z o.o. oraz Regionalną Agencję Poszanowania Energii Sp. z o.o. w Opolu). Czy to oznacza, że obecnie, w dobie kryzysu, będzie lepiej? |

- _ Nie możemy mówić, że sam pomysł aukcji jest zły. Oczywiście kryzys przeszkadza w sprzedaży udziałów. Dobrze jednak, że MSP stara się wdrażać nowe pomysły na sprzedaż. Nawet jeśli z tych 68 uda się sprzedać 5, to zawsze to będzie o 5 więcej _- mówi Małgorzata Starczewska-Krzysztofek.

20
w tylu spółkach przeznaczonych do licytacji MSP ma 100% udział

- _ Trzeba wziąć pod uwagę, że wcześniej MSP mogło sprzedawać tylko do 10 proc. swoich udziałów w spółkach. Wielu inwestorom nie opłacało się walczyć o tak niewielkie pakiety. Teraz sytuacja się zmieniła _- tłumaczy Maciej Wiewiór, rzecznik ministerstwa.

Na zdjęciu Aleksander Grad - minister Skarbu Państwa.

ZOBACZ TAKŻE:

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)