Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
tłum. Robert Susło
|

Rząd Cowena forsuje pomoc dla banków

0
Podziel się:

Według irlandzkich analityków, jutrzejsze głosowania mogą być początkiem końca jego ekipy.

Rząd Cowena forsuje pomoc dla banków
(ec.europa.eu)

Wierzyciele irlandzkich banków musza się liczyć z kolejnymi problemami. Jutro minister finansów Brian Lenihan przedstawi w parlamencie ustawę, która ma ułatwić rządowi obciążanie posiadaczy obligacji drugorzędnych (junior bonds) kosztami uzdrawiania banków borykających się z problemami finansowymi.

Pod koniec listopada Irlandia trafiła jako pierwszy kraj pod parasol ratunkowy Unii Europejskiej i Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW). Ma otrzymać pomoc w wysokości 85 mld euro. W zamian rząd Irlandii zobowiązał się między innymi do obciążenia kosztami ratowania banków posiadaczy obligacji drugorzędnych tych instytucji. Inwestorzy posiadający obligacje pierwszorzędne (senior bonds) nie będą partycypować w stratach banków.

Jutro irlandzki parlament podejmie decyzję odnośnie pakietu ratunkowego UE i MFW. Największa partia opozycyjna Fine Gael zasygnalizowała już, że odrzuci projekt. Rzecznik partii Leon Varadkar zapowiedział, że jeśli partia wygra najbliższe wybory parlamentarne, będzie chciała negocjować na nowo warunki pakietu ratunkowego. Celem jest niższa stopa procentowa, ponieważ kraj nie jest w stanie spłacić wynegocjowanej teraz kwoty.

Przeciwko pakietowi ratunkowemu chce głosować także irlandzka Partia Pracy. Badacze opinii publicznej zakładają, że Fine Gael i Partia Pracy wygrają zaplanowane na wiosnę przyspieszone wybory parlamentarne i przejmą wspólnie władzę w Irlandii.

Premier Brian Cowen i jego partia Fianna Fail mają w tej chwili tylko nieznaczną większość w parlamencie. Gro ekspertów jest jednak zdania, że parlament uchwali w jutro przyjęcie pakietu ratunkowego UE i MFW, ponieważ Cowen może liczyć na wsparcie ze strony trzech posłów niezależnych.

Banki już składają propozycje właścicielom obligacji

Także uzyskanie większości w głosowaniu nad projektem o partycypacji wierzycieli w restrukturyzacji banków uchodzi za bardzo prawdopodobne. Bank Anglo Irish, który najbardziej odczuł kryzys, złożył posiadaczom swoich drugorzędnych obligacji ofertę, która zakłada rezygnację z 80 procent wierzytelności. Jedna grupa wierzyciela wyraziła już zgodę na restrukturyzację, dwie kolejne grupy podejmą decyzję w tym tygodniu.

Ofertę swoim inwestorom złożył także wiodący na rynku Bank of Ireland. Posiadacze obligacji drugorzędnych mają otrzymać średnio 53 procent wartości nominalnej obligacji. Decyzję o przyjęciu propozycji inwestorzy banku muszą podjąć do czwartku. Odkup papierów ze znacznym potrąceniem umożliwi bankom przekształcenie uwolnionych środków w kapitał własny. Bank of Ireland musi zdobyć do lutego 2,2 mld euro, jeśli nie chce by udział państwa w banku wzrósł do ponad 50 procent.

Analitycy oczekują, że plan partycypacji inwestorów w kosztach restrukturyzacji przedłoży wkrótce także drugi co do wielkości irlandzki bank Allied Irish. Bank potrzebuje prawie dziesięciu miliardów euro świeżego kapitał, który wedle wszelkich przewidywań otrzyma przede wszystkim od rządu. Sprawi to, że udziały państwa w banku wzrosną do ponad 90 procent.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/186/t116410.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/kolejne;ciecia;w;dublinie;a;rzad;na;dnie,33,0,731169.html) Kolejne cięcia w Dublinie. A rząd na dnie Irlandzki parlament wznowił debatę nad drastycznymi cięciami w przyszłorocznym budżecie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/65/t115521.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/irlandzki;parlament;poparl;wielkie;ciecia,59,0,730939.html) Irlandzki parlament poparł wielkie cięcia Irlandczyków czekają obniżki zasiłków, minimalnej pensji oraz zmiany w podatkach.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)