Na skróty
Money.plGospodarkaWiadomości gospodarczeRząd podniesie składki od umów zlecenia. Nawet 300 tysięcy osób na bruk?
2014-01-14 06:00

Rząd podniesie składki od umów zlecenia. Nawet 300 tysięcy osób na bruk?

Autor: Maciej Rynkiewcz

1 / 2
Rząd podniesie składki od umów zlecenia. Nawet 300 tysięcy osób na bruk?
[fot: endostock - Fotolia.com]

Od 300 do 400 milionów złotych rocznie ma znikać z kieszeni Polaków po wprowadzeniu składek od wszystkich umów zlecenia, wynika z ustaleń Money.pl. Zapłacą po połowie - zatrudnieni oraz ich pracodawcy. Eksperci już ostrzegają, że zmiany najbardziej dotkną około dwa miliony mikro- i małych przedsiębiorców, których na decyzję rządu zwyczajnie nie stać. Pracownicy albo pójdą na bruk, albo trafią do szarej strefy. Z kolei ci więksi zapowiadają, że przeniosą część inwestycji za granicę. Nie wszystkie propozycje rządu są jednak ganione.

Wojnę z umowami śmieciowymi zapowiedział podczas piątkowej konferencji Donald Tusk. - To praca obdarta z godności i poczucia bezpieczeństwa na przyszłość. Zaproponujemy rozwiązania, które będą pierwszymi krokami, które będą początkiem tego marszu - powiedział premier.

Receptą ma być właśnie ozusowienie wszystkich umów zlecenia. Obecnie jest tak, że pracownik zatrudniony na kilka umów odprowadza składki zdrowotne i społeczne tylko od jednej. Każda kolejna rodzi obowiązek odprowadzenia tylko składki zdrowotnej. Prawo umożliwia wybór, od której umowy pracownik chce odprowadzać składki społeczne. Jeśli więc przykładowo utrzymuje się z trzech umów zlecenia - dwóch o wartości 500 złotych i jednej 300 zł, to najbardziej korzystny będzie dla niego (i dla pracodawcy) wybór tej najniższej. Sprawa ma się zupełnie odwrotnie z punktu widzenia budżetu.

Dlatego rząd chce objąć wszystkie te umowy składkami społecznymi. Wspomniany podatnik zapłaci więc składkę nie od 300 zł, ale od całej sumy, czyli 1300 zł. Janusz Sejmej, rzecznik Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej podkreśla, że projekt dotyczy póki co umowy zlecenia, a nie umowy o dzieło, aczkolwiek nie przekreśla w przyszłości żadnego scenariusza. - Toczą się już pierwsze prace w przedmiotowym zakresie. Procedowany aktualnie projekt został skierowany do rozpatrzenia przez Komitet Stały Rady Ministrów - powiedział Money.pl rzecznik MPiPS.

Przedsiębiorca i pracownik podzielą więc nowe koszty najprawdopodobniej po połowie:

Składki w Polsce
Składki
wartośćpracownik płacipracodawca płaci
źródło: ZUS
emerytalna 19,52% 9,76% 9,76%
rentowa 8,00% 1,50% 6,50%
chorobowa 2,45% 2,45% -
wypadkowa 1,95% - 1,95%
zdrowotna 9% 1,25% + 7,75% (odliczane od podatku) -

Donald Tusk przekonuje, że ze względu na ciężką sytuację na rynku pracy, zmiany będzie wprowadzał ostrożnie. - Oskładkowanie pewnych form płatności, form dochodów może mieć negatywny wpływ na rynek pracy - przyznał i dodał, że danina będzie odprowadzana maksymalnie od wartości minimalnej krajowej, czyli obecnie 1680 złotych. Innymi słowy, jeśli ktoś z umów zlecenia miesięcznie zarabia 3 tysiące złotych, to podstawą i tak będzie kwota 1680 złotych. Wciąż nie wiadomo, czy zmiany będą dotyczyć wszystkich umów zlecenia, a także kto będzie odpowiedzialny za opłacanie składek, skoro wiele osób pracuje w kilku różnych firmach.

Plan jest taki, żeby zasypać dziurę

Rząd spodziewa się, że dodatkowe przychody po zmianach wyniosą od 300 nawet do 400 milionów złotych rocznie. Innymi słowy, tyle pieniędzy zamiast do przedsiębiorców i pracowników trafi do studni bez dna w postaci Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Czyli na emerytury i renty. Eksperci już ostrzegają, że skutki dla gospodarki mogą być opłakane.

Szara strefa w Polsce:

- 4,9 procent z ogółu pracujących pracuje w szarej strefie - wynika z szacunków GUS,

- jedna trzecia firm zatrudnia pracowników w szarej strefie,

- 13,1 procent - to udział szarej strefy w PKB,

- 6 mld zł - o tyle wzrosłyby wpływy do budżetu, gdyby szara strefa wyszła z cienia.

źródło: Lewiatan

- Jeżeli rząd ostatecznie zdecyduje się na taki manewr, to najzwyczajniej świecie powiększy szarą strefę. Efekt będzie taki sam, jak z akcyzą. Po jej podwyżce, przychody do budżetu spadły. A to przecież nie oznacza, że zaczęliśmy palić mniej, tylko że zaczęliśmy kupować papierosy na czarnym rynku. Analogicznie postąpią przedsiębiorcy, płacąc wynagrodzenia do ręki - przekonuje Dominika Staniewicz, ekspert rynku pracy z BCC.

Innymi słowy, rząd prawdopodobnie podzielił skórę na niedźwiedziu. Mimo że nie da się oszacować, ile osób faktycznie może mieć problem z utrzymaniem pracy, to eksperci jasno wskazują, że problem tyczyć się będzie przede wszystkim zatrudnionych w małych firmach.

- Nie mówimy o ogromnych przedsiębiorcach, ani większych firmach, które potrafią wykorzystywać polskie prawo na swoją korzyść, co jest nie do końca legalne. Mówimy o setkach tysięcy małych przedsiębiorców, których nie jest stać na takie składki - twierdzi Dominika Staniewicz.

Kto będzie miał największy problem?

Wśród tych mniejszych, dostanie się przede wszystkim firmom ochroniarskim oraz świadczącym usługi sprzątania, w których umowy zlecenia są często na porządku dziennym. Z danych związków zawodowych wynika, że problem dotyczy od 200 do 300 tysięcy osób.

Kłopoty mogą mieć też niektóre firmy z branży gastronomicznej. - Wszelkie inicjatywy, które służą podwyższeniu kosztów pracy, są destrukcyjne. I trudno się na to przygotować. Jeśli zapowiedzi wejdą w życie, być może będziemy inwestować więcej poza Polską - powiedział Wojciech Mroczyński, dyrektor do spraw strategii AmRest Polska, prowadzącej między innymi sieci KFC, Pizza Hut i Starbucks.

Przedsiębiorcy przestrzegają jednak przed wyciąganiem zbyt pochopnych wniosków, bowiem rząd do tej pory zdradził bardzo mało szczegółów. Jest jednak grupa, która z zapowiedzi rządu już jest zadowolona - związkowcy. - To krok w dobrą stronę. Z powodu zasady równości i uczciwości, wszystkie dochody z pracy powinny być w większości tak samo opodatkowane i oskładkowane. Przecież forma zatrudnienia nie może decydować, czy płacę 40 procent składki, czy 5 - często wykonując te samą pracę - komentuje Andrzej Radziszewski, wiceprzewodniczący OPZZ.

To zaś sprawia, że system świadczeń jest nieszczelny. - Wynagrodzenia są różne, wpłaty do systemu ubezpieczeń również, a korzystają wszyscy tak samo. I w efekcie pewna grupa osób zatrudnionych na umowę o pracę utrzymuję resztę, co przekłada się na tak wysokie składki - przekonuje związkowiec.

Na drugiej stronie czytaj o zmianach w przetargach i o bankructwach polskich firm

Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Re: Rząd podniesie składki od umów zlecenia. Nawet 300 tysięcy osób na bruk?

laaant / 87.101.70.* / 2014-02-13 21:20
A o co innego chodzi - o komfort rządzenia.
wczoraj była ściema ruska dziś nastała ściema tuska.Jakeś polak , nie idiota, zagłosuj na palikota.Znam ich wszystkich piszę szczerze -to jedyny co nie bierze.I ma logiczny i wiarygodny program To się juz nie rymuje ale nie fałszuje.

Re: Rząd podniesie składki od umów zlecenia. Nawet 300 tysięcy osób na bruk?

Jedik / 217.153.93.* / 2014-02-07 10:57
Przeniosą się za granicę? Czy oni tak straszą, niech się przenoszą, budynki są, niech tylko spróbują, zaraz się ich zastąpi :) Przecież albo będą utrzymywać 'pustostany' albo je sprzedadzą komuś innemu kto będzie chętny takich pracowników przyjąć. Już dość wybudowaliśmy i przestrzeń mamy, jak duży się wyniesie to mniejszy go zastąpi, taki co jest bardziej chętny zarobić tę 'mniejszą' kasę. Już nie wiedzą jak okradać ludzi... to straszą, nie dajmy się! My sobie radę damy, Polacy są sprytniejsi niż się powszechnie uważa. A może dzięki temu powstanie jakaś polska nowa firma.

Re: Rząd podniesie składki od umów zlecenia. Nawet 300 tysięcy osób na bruk?

lol637 / 89.230.9.* / 2014-01-22 22:01
Premier niech sie zapyta Palikota i innych kolegow partyjnych gdzie swoje firmy wyniosl z kraju aby podatkow nie placic.Premier niech sie zastanowi ile pieniedzy idzie na sponsoring skladek zdrowotnych dla rolnikow ktorzy placa w przeliczniku 1zl /ha.nastepny przyklad to sponsoring dla gornikow,policji i politykow.Jak rzad tak trwoni pieniadze to i pracodawca może garnąć dla siebie.

Re: Rząd podniesie składki od umów zlecenia. Nawet 300 tysięcy osób na bruk?

nikos555 / 89.230.9.* / 2014-01-22 21:41
Pracodawca nie zaplaci,po prostu bedzie czarna strefa czyli placenie pod stolem.Ludzie latami dostaja pobory bez odprowadzania skladek spolecznych -tak lepiej dla obu stron,pracodawca zadowolony i pracownik bo n ie daje do budzetu panstwa .To jest efekt źle zarzadzanego panstwa i trwonienia pieniedzy podatnika .Po co maja placic do ZUS jak emerytury dostanie grosze albo i nie.Kompletny brak logiki u premiera i jego pracownikow.

Re: Rząd podniesie składki od umów zlecenia. Nawet 300 tysięcy osób na bruk?

KrainaAbsurdu / 213.158.217.* / 2014-01-21 01:55
Czyli tak: zabieramy pieniądze od umów śmieciowych jako składki na ubezpieczenie zdrowotne i przesuwamy je do funduszu emerytalnego(bo tam dziura), i nazywamy to "marszem przeciw krzywdzącym umowom śmieciowym" o ile ja dobrze wszystko zrozumiałem to mi się raczej kojarzy z pomysłami PIS-u i ich błyskotliwością a nie PO ale kto nadąży.

Re: Rząd podniesie składki od umów zlecenia. Nawet 300 tysięcy osób na bruk?

polish-british citizen / 80.42.165.* / 2014-01-20 15:14
Jako ekonimosta i finansista pytam sie w jaki sporob to ma ukrocic umowy smieciowe??? one nadal beda jak byly , to tylko zagranie rzadu ,zeby wydobyc wiecej kasy od pracownika smieciowego, bo teraz zaplaci on jeszcze wiecej czyli pokrzywdzony bedzie wielokrotnym pokrzywdzonym zarowno przez pracodawce jak i przez rzad! a raczej NIERZAD!.zenujace rozwiaznia, ktore nie sluza gospodarce wcale! a umowy o dzielo oczywiscie nie tkniete-tam gdzie sa naprawde prawdziwe pieniadze do wziecia ---!! od artystow, tworcow, lekarzy,prawnikow , ten kto moze zalatwia sobie i tak o dzielo, tylko przecietny obywatel i ma umowe zlecenie.Zenujace jest Polska
szklarek / 2014-01-20 15:20 / Tysiącznik na forum
W pewnym zakresie ukróci- a mianowicie w takim, w jakim 'pracownikowi', który nie ma innych tytułów do ubezpieczeń oferuje się zlecenie sztucznie podzielone na przynajmniej dwa i zastrzeżeniem- nieprawnym oczywiście, że zleceniobiorca do nie przystąpi do ubezpieczeń dobrowolnie z tytułu jednego z nich.

Przestanie działać bowiem oszczędność na składkach w porównaniu z etatem z porównywalnym wynagrodzeniem brutto.

Re: Rząd podniesie składki od umów zlecenia. Nawet 300 tysięcy osób na bruk?

asdfg; / 193.28.0.* / 2014-01-20 08:04
Proponuję jednocześnie obniżyć składki od umów o pracę. Wtedy pracodawcy będą chętniej zawierać umowy o pracę, a umowy zlecenie odejdą w niepamięć samoczynnie. Nie będzie też potrzeby pchania się w szarą strefę, skoro umowy o pracę będą tańsze.

Zniosłabym również górne ograniczenie składek emerytalno-rentowych. Dlaczego tylko część dochodów najbogatszych ludzi miałaby być oskładkowana? Od czasów, gdy zniesiono ustawę "kominową" wynagrodzenia w spółkach z udziałem skarbu państwa poszybowały dość mocno w górę. Niech sobie zarabiają "menedżeży-fachowcy", ale niech równo płacą ze wszystkimi!
Rządzący nie wiedzą gdzie szukać kasy? A niech poszukają między kolesiami-prezesami, którzy stołki po szwagiersku dostają.

RÓWNOŚĆ DLA WSZYSTKICH!
H Szatkowski / 2014-01-20 09:38 / Tysiącznik na forum
W ograniczeniu podstawy wymiaru ub. em-rent. nie leży problem FUS, bo bez niego, czy z ustawionym na wyższym niż obecny (trzydziestokrotność prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok kalendarzowy) poziomie świadczenia z tych ubezpieczeń też musiałby być wyższe.

Z kolei różnicowanie stawek procentowych składek,w zależności od tego jakiego tytułu dotyczą niepotrzebnie skomplikuje system i jest wbrew postulowanej przez Ciebie równości.

Re: Rząd podniesie składki od umów zlecenia. Nawet 300 tysięcy osób na bruk?

Pompiarz / 185.26.182.* / 2014-01-19 17:00
Jak pracodawcom to się nie podoba to niech zamkną swoje biznesy i pójdą pracować do kogoś za 1200 zł na rękę lub 1680 zł bez zus-u

Re: Rząd podniesie składki od umów zlecenia. Nawet 300 tysięcy osób na bruk?

rer / 83.242.84.* / 2014-01-19 11:38
Jak czytam te nagonki na oskładkowanie umów i poprawę warunków zatrudnienia to rzyg.ć mi się chce.
A jak już słyszę o tym że "inwestorzy" przeniosą się do innego kraju......

Widzę, że jedynym lobby w mediach jest to zrzeszające pracodawców. A statystyki mówią jasno,że Polska nie jest krajem , w którym podatki są wysokie w stosunku do innych krajów.
Wyniki firm za ostatnie lata też jasno pokazują, że mimo tzw. kryzysu zyski jakoś nie spadły.
księgowa mania / 83.238.74.* / 2014-01-20 06:32
nie są wysokie podatki w Polsce? Wg najnowszych badań, nasz kraj ma jeden z najbardziej regresywnych systemów podatkowych, gdzie stosunek przychodów do podatków pokazuje, że najwięcej płacą ci najbiedniejsi i średniozamożni. I znowu rząd chce zarobić na najbiedniejszych. A dlaczego hipermarkety i inne tego typu koncerny nie płacą podatków? Bo mają silne lobby. Proponuję zacząć szukać pieniędzy u nich - polski przedsiębiorca jest tak obłożony podatkami, że jakby się nie ruszył to go rząd doji jak krowę, a zagraniczne markety żyją jak pączki w maśle, bo u nas mają lepiej niż w swoich krajach, i zabijają małych sprzedawców dumpingując ceny.
księgowa mania / 83.238.74.* / 2014-01-20 06:32
nie są wysokie podatki w Polsce? Wg najnowszych badań, nasz kraj ma jeden z najbardziej regresywnych systemów podatkowych, gdzie stosunek przychodów do podatków pokazuje, że najwięcej płacą ci najbiedniejsi i średniozamożni. I znowu rząd chce zarobić na najbiedniejszych. A dlaczego hipermarkety i inne tego typu koncerny nie płacą podatków? Bo mają silne lobby. Proponuję zacząć szukać pieniędzy u nich - polski przedsiębiorca jest tak obłożony podatkami, że jakby się nie ruszył to go rząd doji jak krowę, a zagraniczne markety żyją jak pączki w maśle, bo u nas mają lepiej niż w swoich krajach, i zabijają małych sprzedawców dumpingując ceny.

Re: Rząd podniesie składki od umów zlecenia. Nawet 300 tysięcy osób na bruk?

Krismen / 89.74.112.* / 2014-01-18 23:04
Nawet jeśli pracodawcy zwolnią pracowników na umowy śmieciowe to przecież sami nie zaczną pracować za nich, zatrudnią pracowników na normalne umowy. To oczywiste. Pracownicy będą zatrudniani na normalnych umowach.

Re: Rząd podniesie składki od umów zlecenia. Nawet 300 tysięcy osób na bruk?

AntoniG / 109.241.105.* / 2014-01-18 15:20
Ludziom skarżącym się na umowy śmieciowe zależy na gwarancji utrzymania pracy. Gwarancje finansowe ZUS są przecież skompromitowane. Czy Rządowi zależy tylko na podatkach, a raczej na krótkookresowym (i chyba iluzorycznym) podreperowaniu ZUS?

Re: Rząd podniesie składki od umów zlecenia. Nawet 300 tysięcy osób na bruk?

zdecydowany / 87.206.240.* / 2014-01-18 08:26
tchórzliwe rządy , w tym i obecny, boją się dotknąć uprawnień mundurowych , rolników i chłopstwa a to jest jedyny sposób by ponieść wpływy do kasy
księgowa mania / 83.238.74.* / 2014-01-20 06:38
proponuję żebyś ty poszedł na miesiąc pracy np. do policji lub straży i zobaczysz jakie życie miodem płynące tam mają...
owszem jest zawsze kilka jednostek które mają dobrze ale to są jak zwykle ci na "wysokich stołkach", a zwykły szeregowy funkcjonariusz musi każdego dnia wysłuchiwać takich tekstów jak wyżej, użerać się na ulicy z baranami i problemami typu : panie bo sąsiad to mi kury kradnie. Ładnie wszystko wygląda z daleka, a w środku mobing, ciśnienie na wyniki, marna płaca (pensje to mają wysocy rangą) a resta dostaje jałomużnę za to że każdego dnia ma do czynieni z głupim narodem który potrafi tylko zazdrościć.
ZDECYSOWANY wychowaj syna na mundurowego i zobaczymy co wtedy będziesz móił
darek1985 / 79.163.195.* / 2014-01-18 14:15
Co ty baranie chcesz zabrać jeszcze rolnikom ???
antyrolnik / 89.230.9.* / 2014-01-22 21:52
rolnicy w naszym kraju to banda darmozjadow,placa 1zl z ha na skladki zdrowotne czyli leczac sie i korzystajac z badan,sanatoriow,szpitali -korzystają/okradają/ z pieniedzy podatnika ktory placi ponad od 125zl wzwyż ,miesiecznie/od min 1600zl brutto .Okradacie ludzi placacych podatki i skladki zdrowotne i jeszcze biadolicie ze wam bieda.Tak rozpanoszonej grupy spolecznej nie ma w kraju!!
tosiekk / 85.221.248.* / 2014-01-20 07:13
On nic nie chce zabrać, tylko nie chce płacić składek za rolników a to kolosalna różnica !

To teraz będa tylko umowy ustne z pracodawcą,

Jack Mac Lase / 193.200.47.* / 2014-01-18 03:20
a pracownicy którzy byli na umowach śmieciowych beda na bezrobociu. Czyli budżet zamiast zyskać to straci, bo jak ludzie zarejestrują się na bezrobociu nawet bez prawa do zasiłku to i tak trzeba będzie za nich opłacać składki zdrowotne. Jak widac potwierdza się stara maksyma, że chytry dwa razy traci

Re: Rząd podniesie składki od umów zlecenia. Nawet 300 tysięcy osób na bruk?

główna księgowa / 89.66.69.* / 2014-01-18 00:01
To co piszecie jest nieprawdą o naliczeniu składek ZUS!!!! Umowy zlecenia od wielu lat są oskładkowane ZUSem.
Pracuję jako główny księgowy i dokładnie znam ten problem, więc trąbcie takich głupot, że dopiero teraz będą płacone składki ZUS!!!

Nic się w tym temacie nie zmieni i wyliczanie jakie to koszty poniosą pracodawcy jest głupie!!!

Jest podstawowa zasada -najpierw trzeba poznać obowiązujące przepisy, a dopiero potem trąbić o ich zmianach!!!!

To dowodzi tylko braku kompetencji osób proponujących wprowadzenie składek ZUS od umów zleceń i ujmowanie dodatkowych rzekomych kwot wpływu do instytucji ZUS!!! Nie będzie dodatkowych wpływów!!! Totalni idioci!!!!
H Szatkowski / 2014-01-19 21:39 / Tysiącznik na forum
To dowodzi BRAKU twojej wiedzy o systemie ub. społecznych, i tego na ile "słabym " tytułem do obowiązkowych ub. społecznych jest zlecenie.

Nie podlega ono obowiązkowo tym ubezpieczeniom, gdy obok niego jest inne już oskładkowane zlecenie. Stąd bardzo popularne sztuczne dzielenie zlecenia na dwa i oskładkowanie tylko jednego.
Inny bardzo częsty przypadek- etat z wynagrodzeniem przynajmniej minimalnym oraz zlecenie, gdzie pracodawca nie jest owym zleceniodawcą. Zlecenie- nie jest wtedy również tytułem do obowiązkowego ub. społecznego. Itd. w połączeniu np. z dz. gospodarczą.

Re: Rząd podniesie składki od umów zlecenia. Nawet 300 tysięcy osób na bruk?

bea50 / 89.230.8.* / 2014-01-17 22:00
patrze codziennie jak pracują w Starostwie powiatowym...mam okna na wprost ich budynku....podlewanie kwiatków,ploteczki,kawusia,pogaszone swiatla godzine przed zamknieciem pracy starostwa/wystarczy zobaczyc po samochodach tak parkujacych-mniej ich o wiele kiedy starosta "poza" budynkiem......no ale przyklad idzie z gory...starosta wolne sobie robi to i dworzanie za nim....a za to podwyżki,12tki, 13tki , premie ,fundusz socjalny bo sie "należy"i wczasy pod gruszą ,i zapomogi ,i zasiłki, i dofinansowania dla pasożytów.....WITAJ komuno REPLAY!!!!!

Re: Rząd podniesie składki od umów zlecenia. Nawet 300 tysięcy osób na bruk?

zbynioB / 77.254.112.* / 2014-01-17 21:46
Nic się nie stało. Polacy, nic się nie stało.

Re: Rząd podniesie składki od umów zlecenia. Nawet 300 tysięcy osób na bruk?

izabela s / 77.252.191.* / 2014-01-17 21:31
jeszcze prosze premiera tuska o zmniejszenie składek zus dla przediebiorcow i bedzie git izabela s ;))

Re: Rząd podniesie składki od umów zlecenia. Nawet 300 tysięcy osób na bruk?

BRAWO253 / 77.252.191.* / 2014-01-17 21:29
NIENA BRUK NIECH NIE STRASZA BO WTEDY DYREKTORZY BEDA MUSIELI PRACOWAC FIZYCZNIE ;))))))) A TAK USZANUJA LUDZI KTORZY DLA NICH PRACUJA A NIE BEDA WYKORZYSTYWAC BRAWO ZWYKLI LUDZIE TEZ MUSZA MIEC ZA CO ZYC NA STAROSC A BEZ SKŁADEK ZOSTALI BY ZNICZYM

Re: Rząd podniesie składki od umów zlecenia. Nawet 300 tysięcy osób na bruk?

bea50 / 89.230.8.* / 2014-01-17 21:01
nic nie zyskają,Polacy będą mieć umowy na minimalnych poborach /skladki od min/ a reszta pod stołem.I co ciekawe,tak jak wczesniej pracodawcy byli tym zainteresowani tak teraz pracownik patrzacy realnie na to co rząd wyprawia sam będzie o takie warunki się starał.NIE dla rządu i okradania Polaka!!!

Re: Rząd podniesie składki od umów zlecenia. Nawet 300 tysięcy osób na bruk?

BARBARA57 / 91.237.136.* / 2014-01-17 20:28
A GDYBY TAK URZĘDNIKÓW ZATRUDNIĆ NA UMOWY ZLECENIA I PŁACIĆ TYLKO ZA EFEKTYWNĄ PRACĘ! ILEŻ PIENIĘDZY ZOSTAŁO W BUDŻETACH, OD GMINNYCH PO PAŃSTWOWE.MOŻE PRAWO BYŁOBY DLA LUDZI, A ROBOTA - PRACĄ.

Re: Rząd podniesie składki od umów zlecenia. Nawet 300 tysięcy osób na bruk?

jacek 374 / 77.254.71.* / 2014-01-17 20:07
Gnoją małe firmy a rolnicy którzy mają kilkadziesiąt hektarów i do tego dopłaty,nie płacą podatku dochodowego mają wiele przywilejów płacą śmieszny KRUS to jest skandal Panie Premierze.

Re: Rząd podniesie składki od umów zlecenia. Nawet 300 tysięcy osób na bruk?

kierowca mobilisa / 109.243.230.* / 2014-01-17 19:30
Mam nadzieję że pomysł ten wejdzie w życie, a żydowskie firmy takie jak Mobilis wrócą w końcu do Izraela ze swoimi "pracami na zlecenie". Pozdrawiam wszystkich ciężko pracujących kierowców komunikacji miejskiej.

Re: Rząd podniesie składki od umów zlecenia. Nawet 300 tysięcy osób na bruk?

janko2014 / 87.199.48.* / 2014-01-17 18:27
"To krok w dobrą stronę. Z powodu zasady równości i uczciwości, wszystkie dochody z pracy powinny być w większości tak samo opodatkowane i oskładkowane. Przecież forma zatrudnienia nie może decydować, czy płacę 40 procent składki, czy 5 - często wykonując te samą pracę - komentuje Andrzej Radziszewski, wiceprzewodniczący OPZZ." - to w takim razie skoro TO jest krokiem w dobrą stronę to teraz proszę jeszcze wyrównać wszystkim wszystkie podatki!... skoro jest Pan taki mądry

Re: Rząd podniesie składki od umów zlecenia. Nawet 300 tysięcy osób na bruk?

ciut normalny / 93.157.75.* / 2014-01-17 17:52
trzeba opodatkować i ozusować wszystkie dochody ( w tym członków zarządu, rad nadzorczych umowy zlecenia i umowy o dzieło. Wtedy wszyscy będą. mieć równe warunki prowadzenia legalnego biznesu,
Niestety trzeba zwalczać tzw. przedsiębiorców którzy płacąc ludziom grosze ( 4-5 zł/h) tylko niszczą konkurencyjność i legalny biznes. Masz płacić ludziom godziwie i uczciwie a jak się nie opłaca to spadaj na drzewo (tj. bezrobocie).

Re: Rząd podniesie składki od umów zlecenia. Nawet 300 tysięcy osób na bruk?

bbo / 5.172.248.* / 2014-01-17 07:24
znajdą prace jako samozatrudnienie-co nie bedzie opłacało się przedsiebiorcy -krwiopijcy samozatrudniajacy sie bedzie miał wiecej roboty i kasy

Re: Rząd podniesie składki od umów zlecenia. Nawet 300 tysięcy osób na bruk?

Francopilot / 89.71.99.* / 2014-01-16 18:20
niebawem unijne przepisy zadziałają p-ko zakładom wędliniarskim,bo wędzenie tradycyjnym sposobem będzie zakazane/zapewne pozwolą jeszcze grillować/....następne zakłady do likwidacji......jesteśmy traktowani jak kraj kolonialny,bez strategicznego przemysłu,produkujący części zamienne dla wielkich koncernów,swiadczącym usługi,dostarczającym taniej siły roboczej i będącym rynkiem zbytu.Unijny II-gi a może i III-ci świat.

Re: Rząd podniesie składki od umów zlecenia. Nawet 300 tysięcy osób na bruk?

igor987 / 212.91.12.* / 2014-01-16 09:35
ZUS zabija przedsiębiorczość w Polsce. Kto to słyszał żeby właściciel jednoosobowej firmy płacił 1000 zł miesięcznie podczas gdy w Wielkiej Brytanii płaci się na ich social insurance 9 funtów miesięcznie.
H Szatkowski / 2014-01-16 09:53 / Tysiącznik na forum
Zapominasz, że jest kilka klas ubepzieczonych, nie każdy płaci w tej stawce cl. 2 2.40 GBP na tydzień, bo znaczenie ma też limit dochodu.
Zapominasz, że ów '1000' w Polsce w znacznej mierze - ponad 25% to składka zdrowotna, której- owszem nie ma w GB, ale u nas w większości jest odliczalna od podatku. Należałoby więc odnieść to do podatku w GB w stosunku do sumy PIT i składki zdrowotnej w Polsce- czyli 19,25% w pierwszym progu i 33,25% w drugim. Pomijam kwestie kwot wolnych.

Trudno też porównać bez wiedzy o tym co brytyjskie ub. społeczne obejmuje i jakie daje świadczenia (również kwotowo w stosunku do składki).
Zwykły Człowiek, Polak / 194.247.62.* / 2014-01-16 18:08
Obywatelu H.Szatkowski, polskie ubezpieczenie niemal niczego nie obejmuje, bo jak potrzebuję coś konkretnego załatwić, co mi się należy w ramach tego ubezpieczenia, to i tak niemal zawsze muszę dodatkowo bulić z własnej kieszeni.
prawdę mówię / 83.242.84.* / 2014-01-19 11:48
a uważasz że brytyjskie ubezpieczenie zdrowotne coś ci gwarantuje. nie wspominam już o brytyjskiej emeryturze. pojedź tam i zobacz jak brytyjscy emeryci za swoją emeryturkę kupują ser i flaszkę whisky żeby się upić i nie czuć głodu. pojedź tam i zobacz jak leczą....

naprawdę nudne jest czytanie żalących się rodaków, którzy to płaczą jak im źle uważając jednocześnie że tuż za rogiem mają raj. a o tych, którzy to przeliczają na PLN zarobki brytyjsie to już szkoda mówić. tutaj robili za najniższą krajową i tam robią za najniższą. tutaj byli ubogimi i tam też nimi są. a to że policzą swoją pensję razy 5 czy 4 niczego nie zmini!
vedf / 91.217.19.* / 2014-01-20 00:19
ale masz wybór

Re: Rząd podniesie składki od umów zlecenia. Nawet 300 tysięcy osób na bruk?

okt / 188.147.105.* / 2014-01-15 22:50
Nie jestem pewien czy jest to dobry moment na takie akcje. Gospodarka w przyszłym roku ma zacząć solidnie przyśpieszać, a to może ją spowolnić. Puki wzrost PKB nie będzie oscylować w okolicach 3% zwiększanie kosztów pracy jest ryzykowne. Jak PKB stuknie do 3% to miejsc pracy będzie znacząco przybywać. Jak bezrobocie spadnie do jednocyfrowego poziomu to zacznie już brakować dobrej kadry i pracodawcy sami będą zmuszeni proponować lepsze warunki, żeby pozyskać bądź utrzymać dobrych pracowników. Na siłę się nic nie da. Nie można zmusić kogoś do zatrudniania kiedy go nie stać, bądź mu się to nie opłaca. Rynek pracy, tak jak każdy rynek kieruje się prawem popytu i podaży. I nie. Nie jestem biznesmenem ani przedsiębiorcą tylko robolem na UZtce. Wolę jednak UZ niż bezrobocie.
BKjan / 89.71.99.* / 2014-01-16 18:25
o przyspieszeniu gospodarki w "przyszłym"roku premier mówił od dawna!Minister finansów,którego już nie ma,także!
okt / 37.30.115.* / 2014-01-16 22:43
Jasne, ale teraz mówią o tym niezależne agencje rateingowe, banki inwestycyjne i MFW. To jest fakt, pod warunkiem, że nikt tego nie spier...
ffd / 91.217.19.* / 2014-01-20 00:21
Napewno na nim nie skorzystają Ci co ciułają za 1500 miesięcznie, jedynie przyczynią się do lepszego transferu pieniędzy.

Re: Rząd podniesie składki od umów zlecenia. Nawet 300 tysięcy osób na bruk?

jarekasej / 178.42.154.* / 2014-01-15 19:00
super wreszcie bede mial odprowadzony zus :)
ciesze sie a szef i tak bedzie dalej latal po azji i kupowal nowe auta sobie kierownikom dziecio, nie zabraknie mu
don_balon / 46.171.73.* / 2014-01-16 15:51
Tak sądzisz? Ja myślę, że Ty pójdziesz na bruk i nie będziesz miał co żreć, Twój kolega z pracy będzie dymał za dwóch i "miał ZUS", z którego i tak nie dostanie ani grosza emerytury, a szef sobie jakoś da radę. Takie są realia, przejrzyj na oczy [...]

### Post edytowany z powodu złamania regulaminu Forum MONEY.PL ###

Re: Rząd podniesie składki od umów zlecenia. Nawet 300 tysięcy osób na bruk?

konri.. / 109.243.223.* / 2014-01-15 17:10
pracę mi dajcie!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Re: Rząd podniesie składki od umów zlecenia. Nawet 300 tysięcy osób na bruk?

Art469 / 79.189.141.* / 2014-01-15 16:44
Ten artykuł jest tendencyjny. Jakoś w PRLu nie było problemu każdy płacił świadczenia a obecnie robi się wszystko, aby płacić jak najmniej. Tylko jakim kosztem, nie zawsze jesteśmy zdrowi a o emeryturze też trzeba pomyśleć a nie liczyć tylko na państwo!!!Prawdziwy dramat zaczyna się, gdy zaczynają się kłopoty, wtedy człowiek mądrzeje i idzie po rozum do głowy tylko że jest już za późno.
euroquis / 93.154.186.* / 2014-01-17 20:00
W PRL z powodow cywilizacyjno-kulturowych bylo duzo mlodych ludzi a malo starszych. Przyrost naturalny zaczal w Polsce spadac juz w latach 1980tych (podobnie jak w Europie Zachodniej i USA).
H Szatkowski / 2014-01-15 17:27 / Tysiącznik na forum
W PRL :
- był obowiązek pracy
- ukryte bezrobocie
- 95% pracodawców była państwowa/społeczna
- nie było PIT/CIT/ składek
- nie było swobody gospodarczej

Był składkopodatek odprowadzany hurtem z zakładu, naliczony od sumy wszystkich wynagrodzeń w nim wypłaconych w danym miesiącu. No i psie wynagrodzenia dla wszystkich niemal bez wyjątku.

Więc sytuacja tak odmienna, że trudno się na nią powoływać.
Arnold / 89.79.190.* / 2014-01-15 17:21
W PRL u ZUS był bardzo tani i był wrzucany przez państwowe firmyw koszty.
księgowa mania / 83.238.74.* / 2014-01-20 06:42
dla twojej informacji: teraz też składki zus są w kosztach firmy
Bolesław / 77.252.129.* / 2014-01-18 10:43
Tak? To znaczy ile wynosił?
Jak ja sobie przypominam, u schyłku PRL-u było to ponad 40% od funduszu płac. Jeśli się mylę, proszę mnie poprawić.

Re: Rząd podniesie składki od umów zlecenia. Nawet 300 tysięcy osób na bruk?

zleceniobiorca / 84.10.220.* / 2014-01-15 15:28
Pracodawca i tak te składki przerzuci na pracownika, bo w efekcie musiałby ludziom płacić więcej niż do tej pory. Poza tym pracownicy i tak nic nie będą mieć z tych ubezpieczeń, bo do emerytury liczy się etat. Składka zdrowotna to też pic na wodę, bo ktoś kto pracuje na typową śmieciówkę zarabia zbyt mało, aby mieć ubezpieczenie zdrowotne, choć jakąś składkę płaci. Krótko mówiąc cała ta walka ze śmieciówkami to obłuda i amatorszczyzna.

Re: Rząd podniesie składki od umów zlecenia. Nawet 300 tysięcy osób na bruk?

sertiel83 / 2014-01-15 15:03
A po co pracodawcy robią taką zadymę bo im się zyski skróca !!! A tak zatrudniał do tej pory tania siłę roboczą i tak dalej będzie zatrudniał tylko że zapłaci podatki !!!

Re: Rząd podniesie składki od umów zlecenia. Nawet 300 tysięcy osób na bruk?

Drakon2000 / 89.77.144.* / 2014-01-15 14:41
Recepta na wszystko wg rządzących w Polsce - oskładkować, opodatkować, nałożyć karę !

Czytam komentarze i zdziwienie mnie bierze. Wiele osób pisze, by się pseudobiznesmeni wynieśli do Afryki, bo tu płacą 5-7 zł. No i dobra, wyniosą się. Co dalej pytam ? Rozumiem, że jak się przedsiębiorcy wyniosą, to jedyną alternatywą dla polaków jest zmywak u anglików lub niemców, a pozostającym w Polsce emerytom pozostanie żywienie się suchym chlebem ?
Podnoszenie podatków czy nakładanie składek nie prowadzi do zwiększenia zatrudnienia. Czy specjaliści w rządzie tego nie wiedzą ? Związki zawodowe też chcą oskładkowania wszystkiego, bo oczywiście złodzieje (czyt. przedsiębiorcy) muszą dać, bo śpią na kasie. Dalej takie myślenie doprowadzi ten kraj do ruiny.
okt / 188.147.105.* / 2014-01-15 23:13
Kolego, dopiero teraz zauważyłeś, że większość społeczeństwa to barany? ;)O jakim myśleniu ty piszesz? ;)
;;;;;Tomo;;_ND6 / 195.212.29.* / 2014-01-15 16:50
To już jest ruina. Odnośnie składek itd. masz całkowitą rację. To tylko zabija uczciwych, których w tym kraju jest coraz mniej. Koszt pracy jest tak wysoki, iż praca stacje się nieopłacalna. Co za tym idzie przybywa bezrobotnych a stosunek ludiz pracujących do nie pracujących jest coraz gorszy. Konsekwencją tego jest fakt, iż coraz mniejsza grupa ludzi zmuszana jest poprzez podatki (ciągle zwiekszające się) do utrzymywania coraz wiekszej grupy bezrobotnych. Panowie i panie w rzadzie to własnie od was zależy sytuacja ekonomiczna w tym kraju. Kiedy do was to dotrze ?
kij na tępych / 83.242.84.* / 2014-01-19 11:55
zyjesz w jakimś amoku kolego.
primo - porównaj stopień opodatkowanie w PL z innymi krajami.
a po grugie primo - kiedy w końcu ktoś w tym kraju zrozumie że ciągłe cięcie kosztów to droga do nikąd. jeśli dasz komuś zarobić to on te pieniądze wyda i da zarobić innym. tylko w ten sposób może kraj się rozwijać i zwiększać się siła nabywcza obywateli. tylko tak obywatele mogą się bogacić.
Starza / 89.71.99.* / 2014-01-16 18:29
to jest neokolonializm,a rządzący działają nie w interesie kolonii lecz kolonizatorów

Re: Rząd podniesie składki od umów zlecenia. Nawet 300 tysięcy osób na bruk?

Trznadel / 91.196.10.* / 2014-01-15 13:21
A firmom zarejestrowanym na Krecie nic nie grozi.

pa pa!!!!

dsf21 21 / 5.226.64.* / 2014-01-15 13:01
no i krzyżyk na drogę dla wszystkich pseudobiznesów bazujących na niewolniczych stawkach rzędu 5-7 zł brutto/1h!!!! Idźcie sobie do Afryki tam robić biznesy !!!!

Re: Rząd podniesie składki od umów zlecenia. Nawet 300 tysięcy osób na bruk?

St. / 77.252.247.* / 2014-01-15 11:46
"Rząd (mafia) spodziewa się, że dodatkowe przychody (haracz) po zmianach wyniosą od 300 nawet do 400 milionów złotych". Jakim trzeba być idiotą, żeby wierzyć, że jest to w interesie pracownika. Jakim trzeba być 5********** żeby tak gnoić własny naród. No chyba, że działa się w interesie "bratniego" narodu w jarmułkach.

Re: Rząd podniesie składki od umów zlecenia. Nawet 300 tysięcy osób na bruk?

miati822 / 213.241.95.* / 2014-01-15 10:30
300 - 400 mln złotych - tyle kosztuje utrzymanie elastycznej linii kredytowej z MFW - Orban już podziękował tej organizacji i Węgry się nie zawaliły. Wprowadzić podatek obrotowy dla wszystkich - szczególnie chodzi o korpo i banki - nie będzie co robić z pieniędzmi.
tiaa / 194.99.117.* / 2014-01-15 12:13
po przejęciu OFE i ustaleniu VATu na poziomie 27% też się Węgry nie zawaliły...
tytyb / 91.193.208.* / 2014-01-15 13:52
Tak samo jak po obniżeniu PIT-u do 16%.

Kraj powinien tworzyć firmy...

Asek / 77.254.126.* / 2014-01-15 08:54
a nie tylko żebranina z kasy UE. Kiedyś się to skończy a kasę się przeje i wy(...)a. Wtedy dopiero dopadnie nas klątwa "zielonej wyspy".

Te drogi trzeba będzie kiedyś remontować. A za co się pytam - skoro w kasie pustki?

Wczoraj czytałem o programach unijnych na wspieranie rozwoju przedszkoli w miejscach w KTÓRYCH NIKT NIE CHCE ZOSTAWIAĆ DZIECI W PRZEDSZKOLACH? Zapis na rejon łódzki. Pytam się: czy tak już ktoś skretyniał tak, że absurd musimy przepychać, bo są pieniądze z UE!? Zrabowane podatki pójdą na zmarnowane projekty przedszkoli, gdzie NIKT NIE CHCE POSYŁAĆ DZIECI DO PRZEDSZKOLI i żadne z nich się nie ma szans przetrwania. Kasta darmozjadów urzędniczych jest w stanie zmarnować każde pieniądze!!!!!!

OCZY SZEROKO OTWARTE....

Asek / 77.254.126.* / 2014-01-15 08:48
na wszystkie działania rządu. Rubikon już dawno został przekroczony. Dalsze prace tego układu wzajemnej adoracji to niszczenie naszego kraju.
1. Przywileje podatkowe. Po co? Nie chcesz tu wykonywać działalności nie wykonuj.
2. Brak należytego opodatkowania sektora finansowego. Jakim to dziwnym trafem jest to branża z najwyższymi zyskami w gospodarce? Jak czerpie zyski to niech się z nimi dzieli.
3. Firmy działają w Polsce a ślą zyski do firm matek za granicę. Tu działasz - tu płacisz podatki.
4. Firmy rejestrowane w rajach podatkowych nie powinny działać na terenie Polski. Nie chcesz wspomagać kraju, z którego żyjesz - dziękujemy ci.
5. Porządek z armią prokuratorów, "górników naziemnych", policjantów i innych grup zawodowych o których nie mam pojęcia. Zdjąć przywileje, opodatkować, naliczyć ZUS.
6. Pytać, rozmawiać i rozwiązywać problemy kraju - Polski.

A ten "plemiel" siedzi i gębę opala na stoku.
okt / 188.147.105.* / 2014-01-15 23:09
Ad. 1 - jak nie będę wykonywał tutaj działalności to kto Ciebie i twoją rodzinę zatrudni? Sam się zatrudnisz? Kto będzie twoim kontrahentem?
ad. 2 - polecam poczytać o podatku od zysków kapitałowych -tzw. podatek Belki
ad. 3 - na przykładzie Tesco - wartość podatków zapłaconych przez Tesco w zeszłym roku to 456 mln złotych.
ad. 4 - obowiązują nas umowy międzynarodowe w tym członkostwo w UE.
ad. 5 - prokurator za 4 tysiące złotych = korupcja (lub brak prokuratorów bo nauki jest od ch...). Policjant po 60tce pilnujący kibiców na meczu? Czy może chciałbyś aby taki patrolował ulice w trosce o Twoje bezpieczeństwo?
ad 6. Wnioskując z twojej wypowiedzi poziom twojej wiedzy uznaję, że dyskusja nie miała by sensu ;)
Propozycja - Nie masz nic do powiedzenia? To nic nie mów.
ewald / 87.206.240.* / 2014-01-18 08:34
najbardziej śmieszą mnie teksty o 60 letnich policjantach biegających za przestępcami - w Niemczech , w których policjant pracuje bez szemrania do 60 jest delegowany do innej pracy, prokurator , który zarabia na początek 4000 zł po kilku latach będzie zarabiał 6000-8000 zł - przestań uprawiać tanią agitację - świadczy to tylko o twoim poziomie umysłowym

Re: Rząd podniesie składki. Nawet 300 tysięcy osób na bruk?

jan-ru / 95.49.200.* / 2014-01-14 17:33
300000 na bruk a pracodawcy sami się chwycą łopaty.Szara strefa się powiększy, a to już jest przy tak uczciwych pracodawcach?

Re: Rząd podniesie składki. Nawet 300 tysięcy osób na bruk?

ggggggggggggg / 83.238.13.* / 2014-01-14 16:39
mam nadzieję że właśnie zacznie się płacenie do ręki. Ja jestem za tym by pasożyta rozwalić. Niestety pan T jaj nie ma, by stadom uprzywiljowanych kolesi zabrać emeryturki, mundury i inne stada 500 uprzywiljowanych emerytów po ciężkiej 15 letniej tyrce na których musimy pracować. sędziowie prokuratorzy z kwotami pod niebo wywalonymi oraz na lewo swe nielegalne majątki ewidencjonujący u starych babek z wiosek, byle tylko po śmierci przekazały spadek. W polsce korupcji nie brakuje. I ta korupcja to administracja, politycy, niestety organy władzy!

człowiek , który w życiu zawodowym nic nie osiągnął /może ktos zna to prosze o info/ nie mógł tego zaplanować !

rezystor / 94.42.189.* / 2014-01-14 08:52
więc czyje interesy reprezentuje tusk z jego ferajną włącznie z PSL-em ?

jakie sa obciążenia fiskalne w Polsce (wszelkie podatki i parapodatki) świadczy fakt, ze mamy ceny podobne a płace 4 krotnie niższe niż UE /15/

mamy droższy gaz niz Niemcy, energię też droższą.

4 miliony umów śmieciowych, według niezależnych statystyk blisko 3 miliony młodych sprawnych Polaków pracujących poza granicami kraju, 2,4 miliona na bezrobociu krajowym ! Kolejna grupa szykuje się do ucieczki z Polski.

dlatego w żaden sposób nie uda się stworzyć sensownego systemu emerytalnego i właściwej opieki medycznej w Polsce.

dla kogo tusk buduje te autostrady i lotniska & parki wodne ?

ZACZNIJCIE MYŚLEĆ czytajcie informacje z rzetelnych źródeł a do nich nie mnależy gw i tvn na pewno.
Igor931 / 212.91.12.* / 2014-01-16 09:37
... i mamy 20 krotnie wyższą stawkę na ZUS/miesięcznie niż w UK.

Re: Rząd podniesie składki. Nawet 300 tysięcy osób na bruk?

adam121 / 77.254.96.* / 2014-01-14 08:44
dlaczego np.taki polsat to firma z Luxemburga ?nie placa podatkow w Polsce, to nie moga dzialac na terenie Polski to proste i skuteczne od lat stosowane np w Szwecji
rezystor / 94.42.189.* / 2014-01-14 08:58
dlatego, ze wspomniana firma powstała w oparciu o zdradę Okrągłego Stołu i gruba kreską Mazowieckiego. Dociekliwy bez problemu dotrze do informacji kto zakładał Polsat i kim byli ci ludzie wcześniej.

w KK powinno się bezwzględnie wykorzystywać art o Przepadku mienia pochodzącego z przestępstwa wraz z tym zbudowanym na tych środkach, na rzecz skarbu państwa.
wtedy bardzo szybko wyszlibyśmy z kłopotów budżetowych.
gggggggggg / 83.238.13.* / 2014-01-14 16:43
tylko ze wtedy kolesie z rządu, władzy, administracji musieliby stracić, a przecież wsza wszy nie gryzie.

Re: Rząd podniesie składki. Nawet 300 tysięcy osób na bruk?

Ramaja / 83.23.206.* / 2014-01-14 08:34
Zielono mi na wyspie Tuska.

Re: Rząd podniesie składki. Nawet 300 tysięcy osób na bruk?

realista / 87.204.239.* / 2014-01-14 08:32
Ale bajki, od umowy zlecenie płaci się przecież normalny ZUS!!

"Zleceniobiorca, którego jedynym tytułem do ubezpieczeń jest umowa zlecenie, podlega z tytułu tej umowy obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym."

Pierwszym wyjątkiem są osoby uczące się (np studenci), dlatego - są tak chętnie zatrudniani przez firmy (niższe koszty pracy).

Drugi wyjątek, to osoby mające umowy z kilkoma różnymi firmami, ZUS płaci się tylko od jednej umowy.

Re: Rząd podniesie składki. Nawet 300 tysięcy osób na bruk?

przebieraniec ze zlotym łancuchem / 78.10.149.* / 2014-01-14 08:05
LUDZIE OBUDŹCIE SIĘ , PRZECIEŻ PREZESUŃCIE TO NAJBARDZIEJ UPRZYWILEJOWANA GRUPA W POLSCE ,

NIECH SIĘ PRZENOSZĄ DO NIEMIEC TAM MAJĄ NISKIE PODAKI I CHCIAŁBYM ŻYĆ W TYM GÓWNIANYM KRAJU Z WYSOKIMI PODATKAMI ,

Re: Rząd podniesie składki. Nawet 300 tysięcy osób na bruk?

wolnomyśliciel / 89.67.76.* / 2014-01-14 07:30
Ciekawe na czyje zlecenie Tusk niszczy polską przedsiębiorczość? Niemców, Francuzów, a może jakiejś korporacji? Pewne jest, że już zagroził naszej racji stanu...
mkg / 2014-01-14 08:14 / Bywalec forum
Wydaje się, iż znowu udało się osiągnąć przez Polskę statusu germańsko-sowieckiego popychla.
AlexSailor / 79.184.129.* / 2014-01-14 07:52
I tylko to jest powodem nałożenia nowych podatków, niezależnie od tego, czy premier zdaje sobie z tego sprawę czy nie.
"Dziura" jest tylko pretekstem.

Re: Rząd podniesie składki. Nawet 300 tysięcy osób na bruk?

derpr / 89.70.147.* / 2014-01-14 07:13
Nie ma czegoś takiego jak podział kosztów między pracownika i pracodawcę - to wszystko idzie z pieniędzy pracownika, bo gdyby pracodawca nie musiał odprowadzać składek to mógłby te pieniądze przeznaczyć na pracownika, a tak przeznacza je na czerwonego donalda
jan-ru / 95.49.200.* / 2014-01-14 17:29
Uspokój swoje skołowane nerwy i pamiętaj nie ma składek nie ma państwa. Który pracodawca tak chętnie przeznacza pieniądze dla pracownika ,ten co zatrudnia za minimalną?Skowyt cierpiących pracodawców zaginął w lasach ,jeziorkach ,działkach i mieszkaniach kupionych za kasę którą mieli przeznaczyć dla pracowników.Ich dewiza "będzie gorzej,trzeba kombinować jak wszystkich wykiwać"
aq23423423 / 83.238.13.* / 2014-01-14 16:55
pracodawca zwłaszcza polski jak nie będzie musiał, to nic nie zapłaci ci, a polak - sługus manager, choćby podwładny wypracował zysk dla firmy, to przecież będzie szukać oszczędności, bo sam jest g. warty i niczym pochwialić nie może sam, a standardy europejkie tj. coroczna waloryzacja o inflację zarobków + podwyżka to przecież nieznana polskiemu szefowi, który trzęsie dupą i zarobić sam chce w mig, co najwyżej niewolników poganiać i pilnować, bo taki to głupi manager.