Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rząd przyjął pakiet kolejowy dla pacjentów

0
Podziel się:

Zniesienie limitów dla chorych na raka oraz skrócenie kolejek do specjalistów. To główne założenia projektów ustaw, które przyjął rząd. Kiedy wejdą w życie?

Rząd przyjął pakiet kolejowy dla pacjentów
(PAP/Radek Pietruszka)

Zniesienie limitów dla chorych na raka oraz skrócenie kolejek do specjalistów. To główne założenia projektów ustaw w ramach tak zwanego pakietu kolejkowego i onkologicznego, które przyjął rząd. Przyjęty przez rząd pakiet kolejkowy i onkologiczny idą w dobrym kierunku, jednak są to zmiany niewystarczające - oceniają przedstawiciele organizacji lekarskich. Tymczasem nowe zasady ubezpieczenia zdrowotnego bezrobotnych, które pierwotnie dołączono do pakietu kolejkowego Ministerstwa Zdrowia, zostaną opracowane w formie osobnej nowelizacji.
Aktualizacja: 17:58.

Premier Donald Tusk przypomniał, że szczegółowe rozwiązania zostały przedstawione podczas wspólnej konferencji z ministrem zdrowia w marcu. Dodał, po konsultacjach w przyjętym projekcie _ mniej więcej _ jest to, co było wcześniej prezentowane. Premier powiedział, że głównym celem propozycji jest - jak to ujął - wyjęcie ze zwykłego trybu leczenia pacjentów onkologicznych. Dodał, że zgodnie z założeniami również pielęgniarki będą mogły wypisywać recepty.

Premier zapowiedział, że w ciągu 2 tygodni projekty trafią do Sejmu. Zgodnie z nimi, zwiększy się rola lekarzy rodzinnych. Będą oni mogli między innymi zlecać większą liczbę badań. Zostaną zniesione limity w onkologii. Chory z podejrzeniem raka ma otrzymywać Kartę Pacjenta Onkologicznego. Będzie ona uprawniała do szybkiej diagnostyki i wizyt u specjalistów bez skierowania.

NFZ ma też lepiej monitorować kolejki. Szpitale i przychodnie będą miały obowiązek prowadzenia list oczekujących w formie elektronicznej. Do specjalistów, gdzie czeka się najdłużej listy będą prowadzone centralnie. Będą też wprowadzone skierowania do dermatologów i okulistów.

Lekarze chcą więcej zmian

Przyjęty przez rząd pakiet kolejkowy i onkologiczny idą w dobrym kierunku, jednak są to zmiany niewystarczające - oceniają przedstawiciele organizacji lekarskich. Środowisko pacjentów jest nastawione znacznie bardziej optymistycznie.

Wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej Romuald Krajewski ocenił, że propozycje przyjęte we wtorek przez rząd to tylko częściowe rozwiązanie problemów polskiego systemu ochrony zdrowia. Jak podkreślił, kolejki stanowią obecnie ogromny problem w dostępie do opieki zdrowotnej, więc potrzebna była propozycja dotycząca rozładowania tych kolejek.

_ Przyjęte rozwiązania spowodują pewną poprawę, jednak potrzebne są głębsze zmiany systemowe, w tym zmiany dotyczące finansowania całego systemu - podkreślił. _To, że w ustawie będzie zapis, że jakiś lekarz może kierować na dodatkowe badania - to dobrze, ale trzeba jednocześnie wskazać kto za to zapłaci" - powiedział Krajewski.

Pozytywnie ocenił propozycję przeniesienia wyceny procedur z NFZ do Agencji Oceny Technologii Medycznych i oparcia tej wyceny na jednolitym rachunku kosztów. _ Może taka zmiana pozwoli na urealnienie wyceny świadczeń _ - podkreślił. Dodał, że jest to niezbędne dla sprawnego funkcjonowania całego systemu.

Jak mówił, w niektórych sytuacjach korzystna okaże się także możliwość wykonania tzw. porady receptowej, czyli wypisanie pacjentowi kontynuacji recepty bez konieczności osobistej wizyty pacjenta. _ Będzie jednak nadal wiele przypadków, gdy wizyta pacjenta będzie niezbędna za każdym razem przy przedłużaniu recepty _ - dodał.

Sceptycznie odniósł się do niewskazania źródeł dodatkowego finansowania zmian. _ Zniesienie limitów w onkologii i wykonywanie większej ilości badań diagnostycznych wiąże się z wydatkowaniem większych środków, więc potrzebne będą dodatkowe pieniądze _ - mówił.

Prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia Bożena Janicka podkreśliła, że rozwiązania przyjęte _ są nie do przyjęcia jeżeli jednocześnie nie ureguluje się kwestii finansowania oraz polityki kadrowej _. _ Ogólny kierunek jest słuszny, ponieważ zakłada przeniesienie ciężaru na lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), ale w związku z nowymi zadaniami trzeba jednocześnie zwiększyć finansowanie np. podwoić stawkę kapitacyjną, a także określić czas porady u lekarza POZ oraz zwiększyć liczbę kształcących się lekarzy rodzinnych _ - podkreśliła Janicka. _ Najwięcej zadań spadnie na POZ więc oczekujemy dodatkowego finansowania oraz dodatkowych kadr _ - mówiła.

Według niej zaproponowane przez ministra zdrowia projekty to _ jedynie zmiany kosmetyczne, a potrzebna jest bardziej fundamentalna przebudowa systemu ochrony zdrowia _. Janicka krytycznie odniosła się do propozycji bezterminowych umów dla lekarzy POZ. _ Byłoby to podpisywanie umów w ciemno i my takich umów nie podpiszemy, jeżeli nie będą tam zagwarantowane warunki finansowe oraz coroczna waloryzacja _ - zaznaczyła.

Janicka skrytykowała też pomysł wprowadzenia skierowania do okulisty i dermatologa. _ Trudno, aby lekarz POZ wystawiał za każdym razem skierowania do okulisty po dobór szkieł dla większości swoich pacjentów. To powinno być bez skierowania _ - oceniła.

Odniosła się także do propozycji dotyczących pacjentów onkologicznych. _ Walka z nowotworami to bardzo ważne zadanie, ale trzeba zacząć stawiać także na profilaktykę, a nie tylko leczenie _ - podkreśliła. Ponadto onkologia według prezes PPOZ nie powinna być priorytetem kosztem innych chorób.

Przewodniczący Polskiego Towarzystwa Onkologicznego prof. Jacek Jassem powiedział, że nie do końca wierzy w to, że zmiany przyjęte przez rząd pomogą pacjentom. _ Żeby coś pomogło, musiałyby zostać spełnione dwa warunki: po pierwsze - lekarzy musiałoby być więcej i dwa - musi być więcej pieniędzy. Jeśli my robimy pakiet, w którym nie wykładamy pieniędzy, to obawiam się, że to nie pomoże _ - powiedział profesor. _ Przede wszystkim w tym systemie brakuje pieniędzy. Wymagania usług są bardzo duże, tymczasem tych pieniędzy brakuje _ - podkreślił szef PTO.

Projekt rozszerza też uprawnienia lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej do kierowania na diagnostykę onkologiczną. _ Lekarz po pierwsze powinien nie szkodzić. To są poważne schorzenia, schorzenia nowotworowe i danie pewnych preferencji lekarzom nie do końca przygotowanym budzi moje poważne obawy _ - zaznaczył Jassem.

W ocenie profesora trzeba naprawić cały system i podnieść zarobki. _ Nie da się w zepsutym aucie naprawić tylko jednej części i liczyć na to, że samochód pojedzie. To tak nie działa _ - zaznaczył.

Z kolei Szymon Chrostowski z Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych podkreślił, że jest bardzo zadowolony z przyjętych przez rząd propozycji. _ Propozycje, które znalazły się w pakiecie, mimo wielu pojawiających się krytycznych głosów, to propacjenckie rozwiązania _ - ocenił. _ Budzą one kontrowersje szczególnie wśród lekarzy, ale trzeba zadać sobie pytanie kto faktycznie w tym systemie ochrony zdrowia jest najważniejszy _ - mówił.

_ - Te zmiany były bardzo potrzebne i wreszcie ktoś odważył się wprowadzić te zmiany _ - powiedział Chrostowski. Podkreślił znaczenie wprowadzenia Karty Pacjenta Onkologicznego, jako pewnego rodzaju przepustki do szybkiej diagnostyki dla pacjentów z podejrzeniem lub z chorobą nowotworową. _ Jeżeli okaże się po pewnym czasie, że niektóre rozwiązania się nie sprawdziły, to będą wymagały skorygowania, ale nie można z góry odrzucać rozwiązań tylko dlatego, że do tej pory nie były u nas znane i stosowane _ - dodał.

Co dalej z ubezpieczeniem bezrobotnych?

Nowe zasady ubezpieczenia zdrowotnego bezrobotnych, które pierwotnie dołączono do projektu tzw. pakietu kolejkowego Ministerstwa Zdrowia, zostaną opracowane w formie osobnej nowelizacji prawa - poinformował rzecznik ministerstwa pracy Janusz Sejmej.

Podał, że rząd zdecydował, aby między ministerstwem pracy i resortem finansów jeszcze toczyły się prace, a proponowane zapisy stały się osobną zmianą prawa, niedołączoną do pakietu resortu zdrowia. Sejmej nie sprecyzował ile czasu Rada Ministrów dała resortom na dopracowanie projektów.

Zmiany zaproponowane w niezaakceptowanym jeszcze przez rząd projekcie mają usprawnić działanie urzędów pracy. Obecnie wielu bezrobotnych rejestruje się w urzędach pracy jedynie po to, by mieć prawo do ubezpieczenia zdrowotnego. Proponowane przepisy mają pozwolić wybrać, czy interesuje ich jedynie ubezpieczenie, czy rzeczywiście chcą szukać pracy i podjąć ją.

Zgodnie z propozycjami resortu w urzędzie pracy w osobnym okienku będzie można złożyć oświadczenie na ten temat i załatwić formalności. Takie zmiany odciążą część kadr urzędów pracy, które będą mogły intensywniej zająć się aktywizacją bezrobotnych - podkreśla resort w uzasadnieniu. Nowe rozwiązanie urealni też liczbę bezrobotnych, bo ze statystyk znikną ci, którzy przyjdą tylko po ubezpieczenie.

Resort pracy podkreślał, że zmniejszą się koszty obrotu środkami na składkę zdrowotną za bezrobotnych i uprości się system jej przekazywania - wprost z budżetu państwa do Narodowego Funduszu Zdrowia.

Bezrobotni bez prawa do zasiłku zgodnie z proponowanym przez MPiPS rozwiązaniem będą mogli skorzystać z dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego. Prawo do niego miałyby też osoby nieposiadające przychodów przekraczających połowy minimalnego wynagrodzenia za pracę (obecnie 1680 zł - połowa 840 zł). Nowym rozwiązaniem objęci byliby też ci, którzy mają prawo do świadczeń z pomocy społecznej. Zgłoszenie do ubezpieczenia obejmowałoby również współmałżonka i dzieci. Składkę miałby nadal pokrywać budżet państwa.

W połowie 2013 r. zarejestrowanych było ponad 1,6 mln osób bezrobotnych bez prawa do zasiłku lub stypendium. Składka na ubezpieczenie zdrowotne wynosi miesięcznie 58,2 zł. Składka na dobrowolne ubezpieczenie wynosiłaby tyle samo. Bezrobotni z prawem do zasiłku nadal mają podlegać obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/11/m91403.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/kolejki;do;specjalistow;kiedy;rzad;ustali;konkretne;pomysly,231,0,1550567.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Koniec kolejek do lekarzy. Kiedy projekt? Rząd cały czas ma jeszcze uwagi co do kształtu noweli. Wiceminister zdrowia zdradza, kiedy dokument będzie gotowy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/44/m284460.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/tyle;w;2014;r;wydadza;instytucje;panstwowe,215,0,1452759.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Tyle w 2014 r. wydadzą instytucje państwowe Senacka komisja zatwierdziła budżety Kancelarii Sejmu, Senatu, Premiera i Prezydenta. Zobacz, kto ile dostanie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/197/m275909.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/milionowe;ciecia;u;premiera;w;sejmie;i;,148,0,1369492.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Milionowe cięcia u premiera, w Sejmie i... Rząd przyjął projekt nowelizacji tegorocznego budżetu, zakładający podniesienie o 16 mld zł deficytu i ograniczenie wydatków o ponad 7,6 mld zł.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)