Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rząd: Przyjęcie euro przyspieszy wzrost gospodarczy

0
Podziel się:

Korzyści wynikające z wprowadzenia w Polsce wspólnej waluty europejskiej mają być odczuwalne zarówno na poziomie całej gospodarki, jak też przez poszczególne podmioty gospodarcze i osoby fizyczne, podało Centrum Informacyjne Rządu (CIR) w komunikacie po wtorkowym posiedzeniu rządu. / ISB /

Korzyści wynikające z wprowadzenia w Polsce wspólnej waluty europejskiej mają być odczuwalne zarówno na poziomie całej gospodarki, jak też przez poszczególne podmioty gospodarcze i osoby fizyczne, podało Centrum Informacyjne Rządu (CIR) w komunikacie po wtorkowym posiedzeniu rządu.

Rada Ministrów (RM) zapoznała się we wtorek z informacją dotyczącą perspektyw i skutków przystąpienia Polski do strefy euro. Przyjęcie nowej waluty ma przyczynić się do dalszej integracji Polski ze strefą euro.

„W efekcie oczekuje się wzrostu inwestycji, ewolucji struktury towarowej polskiego eksportu do strefy euro (spadek udziału produktów nieprzetworzonych na rzecz wyrobów przetworzonych) oraz wzrostu eksportu i importu w relacji do PKB (zwłaszcza importu zaawansowanych technologicznie dóbr kapitałowych)” – czytamy w komunikacie.

Zdaniem ekspertów z Narodowego Banku Polskiego (NBP), w 2030 r. poziom inwestycji będzie wyższy o 13,6-28,3 proc w stosunku do scenariusza bazowego, nie przewidującego wejścia Polski do strefy euro. Oznacza to, że średnioroczne tempo wzrostu inwestycji będzie w tym okresie wyższe o 0,5 – 1,0 pkt proc. w porównaniu ze scenariuszem bazowym.

Wzrostowi inwestycji będzie towarzyszył wzrost konsumpcji, a jej poziom w 2030 r. będzie wyższy o 4,4-10 proc. Poziom produktu krajowego brutto wzrośnie o 5,6 – 11,8 proc.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) w raporcie szacuje, że sam wpływ przyjęcia euro na zwiększenie obrotów handlowych powinien przyczynić się do wzrostu poziomu PKB w Polsce o 5-10 proc w ciągu dwudziestu lat.

„Pełny udział w Unii Gospodarczej i Walutowej będzie również istotnym czynnikiem zmniejszającym prawdopodobieństwo wystąpienia w Polsce kryzysu finansowego” - podał CIR.

Wprowadzenie wspólnej waluty stworzy polskim podmiotom gospodarczym możliwość zredukowania kosztów swojej działalności o wydatki związane z wymianą złotego na euro oraz koszty związane z ryzykiem kursowym.

MFW szacuje, że w efekcie eliminacji ryzyka zmienności kursu PLN/EUR obroty handlowe Polski z krajami strefy euro wzrosną w długim okresie o ok. 15-30% PKB.

„Oceniając korzyści wynikające z członkostwa w strefie euro, należy mieć świadomość wyzwań stojących przed polską polityką gospodarczą (...). Z jednej strony, wysoka mobilność wewnętrzna i zewnętrzna siły roboczej pozwoliłaby na zmniejszenie bezrobocia. Z drugiej strony, odpowiednia elastyczność cen i płac i innych świadczeń powinna umożliwić relatywnie szybką redukcję kosztów przedsiębiorstw, pozwalając im w ten sposób na utrzymanie poziomu konkurencyjności międzynarodowej” – czytamy w komunikacie.

gospodarka
euro
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)