Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Plany rządu na 2014 rok. Oto ambitne deklaracje

0
Podziel się:

Rząd ujawnia ambitne plany na 2014 rok. Co jeszcze obiecuje?

Plany rządu na 2014 rok. Oto ambitne deklaracje
(PAP/Radek Pietruszka)

Ograniczanie podpisywania umów śmieciowych, wypełnianie PITu przez urzędników, łatwiejsze zakładanie firmy, mieszkania budowane przez BGK, darmowe podręczniki, krótsze kolejki do lekarzy, nowe drogi ekspresowe - to tylko część planów na 2014 rok, które przedstawił dziś rząd.

Aktualizacja 16:22

Zwiększenie bezpieczeństwa socjalnego rodzin będzie priorytetem rządu - zapowiedział premier. Zdaniem szefa rządu, pod koniec roku bezrobocie będzie mniejsze niż 13 procent. Tusk zapowiedział też rozpoczęcie likwidacji _ umów śmieciowych. _

_ _

Premier powiedział, że wszyscy mamy wrażenie pozytywnego przełomu w gospodarce_ . - Do Polski wraca optymizm oparty na konkretnych przesłankach - _powiedział Donald Tusk. Dodał, że choć w tym roku nie będzie można zaszaleć z wydatkami, to będzie on początkiem zwrotu. - _ Musimy zacząć odpowiadać na pytanie, jak żyć za płacę minimalną _ - podkreślił szef rządu.

Donald Tusk powiedział, że choć zarzuca mu się poglądy socjalistyczne, to państwo musi być obecne w gospodarce i w regulacji stosunków pracy. Podkreślił, że bieżący rok musi być początkiem końca _ umów śmieciowych _. Ich likwidacja będzie jednak ostrożna ze względu na sytuację na rynku pracy. Proces ten rozpocznie się od oskładkowania umów-zleceń które, zdaniem premiera, przyczyniają się do patologii na rynku pracy.

Rząd zmieni też zasady przyznawania zamówień publicznych tak, aby korzystały z nich firmy zatrudniające ludzi w godnych warunkach. Wynagrodzenie z tytułu zasiadania w radach nadzorczych również zostanie obciążone składkami.

Premier zapowiedział kontynuowanie programu Polskie Inwestycje. Jako przykład ich realizacji podał rozbudowę Elektrowni Opole, która zacznie się w lutym. Tusk zapowiedział włączanie spółek skarbu państwa w inwestycje, głównie w dziedzinie energetyki.

Szef rządu obiecał skrócenie kolejek do lekarzy. W marcu ma zostać przedstawiony harmonogram zmierzających do tego działań. Rząd zwróci też szczególną uwagę na poprawę sytuacji w leczeniu onkologicznym.

Premier powiedział też, że w bieżącym roku zostanie wprowadzona powszechna Karta Dużych Rodzin, mających co najmniej troje dzieci. Trwają też prace nad modelem społecznego wsparcia dla rodzin, jednak zacznie on działać dopiero w przyszłym roku. Tusk oświadczył, że od pierwszego września w pierwszych klasach szkoły podstawowej będzie obowiązywał jeden, bezpłatny podręcznik, którego właścicielem będzie szkoła i będzie użyczać go uczniom

Z kolei wicepremier Elżbieta Bieńkowska zadeklarowała, że powstanie aż 830 km dróg. W ciągu najbliższych dwóch miesięcy ma zostać ogłoszony przetarg na budowę fragmentu autostrady A1 Pyrzowice - Częstochowa razem z obwodnicą Częstochowy. Zmodernizowanych zostanie około 500 km torów kolejowych. Pozwoli to w tym roku uruchomić składy Pendolino - powiedziała wiceminister.

Minister finansów Mateusz Szczurek zapowiedział uruchomienie internetowego portalu podatkowego, na którym archiwizowana będzie historia złożonych deklaracji. Zeznanie za 2013 rok będzie ostatnim złożonym po staremu - powiedział Szczurek. W przyszłym roku mają to za nas zrobić urzędnicy.

- T_ o administracja podatkowa wypełni wstępnie nasz PIT. W okresie od marca do kwietnia podatnik zaloguje się do systemu, sprawdzi, czy wszystko jest w porządku. Jeżeli nie chce nanosić poprawek - naciśnie OK i właściwie cała deklaracja będzie złożona _- powiedział Szczurek.

Punkty wypełniania PIT-ów znajdą się też na przykład w centrach handlowych. Minister dodał, że od października przedsiębiorcy będą mogli rozpoczynać działalność zaraz po uzyskaniu wpisu do rejestru.

-_ I tak wydanie NIP-u z trzech dni skróci się do kilku sekund, nadanie REGONu, wpis w ZUS-ie będą trwały krócej o siedem dni. Przedsiębiorca będzie mógł o wiele szybciej rozpocząć działalność _ - powiedział minister finansów.

Mateusz Szczurek zapowiedział też, że od lutego zacznie działać fundusz budowy mieszkań na wynajem BGK, który w pierwszym okresie zbuduje 20 tysięcy mieszkań. Jego zdaniem, ułatwi to zmianę miejsca zamieszkania, a co za tym idzie, poszukiwanie pracy.

Rząd planuje też uruchomić program wspierania młodych ludzi w znalezieniu pierwszej pracy. _ Wsparcie w starcie _ma pomóc studentom ostatniego roku studiów w założeniu własnego biznesu. Młodzi przedsiębiorcy mają dostać na ten cel po 10 tysięcy złotych.

Minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz zapowiedział też wprowadzenie bonu migracyjnego. Młodzi ludzie mają dostać 7,5 tysiąca złotych na wynajęcie mieszkania w nowym miejscu pracy.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)