Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Artur Nawrocki
|

Rząd wyciągnie z KGHM nawet 8 miliardów. Ile na tym stracisz?

0
Podziel się:

Obecna sytuacja w miedziowej spółce może wstrząsnąć całym indeksem WIG20. Zobacz, co zrobić z akcjami.

Rząd wyciągnie z KGHM nawet 8 miliardów. Ile na tym stracisz?
(Jacek Waszkiewicz/Reporter)

Tegoroczna dywidenda wypłacana przez KGHM może wynieść nawet 60 procent zysku spółki z 2011 roku, co przekłada się na około 6 miliardów złotych. Jeśli dołożymy do tego podatek miedziowy w wysokości niemal 2 miliardów złotych, to łączny drenaż koncernu wyniesie 8 miliardów. Analitycy nie pozostawiają złudzeń - kurs spółki będzie spadał.

[Na zdjęciu prezes KGHM Herbert Wirth]

Konkurs na nowego prezesa KGHM skupił uwagę inwestorów na spółce. Kadencja obecnego zarządu upływa 28 czerwca, z dniem zwyczajnego walnego zgromadzenia akcjonariuszy. Wiele wskazuje na to, że Herbert Wirth pozostanie na stanowisku, otrzymał bowiem wyłączność na dalsze rozmowy. Oprócz prezesa Rada Nadzorcza wybierze jeszcze czterech pozostałych członków zarządu - ds. finansowych, rozwoju, produkcji i korporacyjnych. Niemniej jednak dużo większe emocje wzbudzają spekulacje wokół planów dywidendowych spółki.

W ciągu ostatnich 6 miesięcy KGHM był firmą, która stanowiła o silę indeksu dwudziestu największych spółek WIG20. Podczas gdy indeks zyskał niespełna 8 procent, miedziowy gigant zdrożał o ponad 43 procent. Uwzględniając dużą wagę KGHM w indeksie można śmiało powiedzieć, że zwyżka WIG20 byłaby dwa razy mniejsza, gdyby nie rajd górniczego koncernu.

Sprawdź jak zachowywał się KGHM na tle WIG20 w ostatnim półroczu Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Analitycy przepytani przez Money.pl za główny czynnik wzrostowy spółki uważają spekulacje na temat sowitej dywidendy. Stanowi ona jednak zagrożenie dla indeksu blue chipów. Dzieje się tak, gdyż wypłata dywidendy w wysokości 30-35 złotych automatycznie zmniejsza kurs akcji KGHM o ponad 20 procent.

Dywidenda KGHM pogrąży WIG20

Dywidenda spowoduje utworzenie dwóch oddzielnych pozycji - prawa do dywidendy oraz kursu akcji pomniejszonego o wysokość wypłaconej dywidendy. Jednak indeks WIG20 uwzględni jedynie zmianę ceny. Jest to bowiem tak zwany indeks cenowy, konstruowany na podstawie samych kursów akcji spółek, bez uwzględnienia dochodów z dywidend lub praw poboru.

W dniu, w którym dywidenda zostanie oderwana od kursu akcji, indeks blue chipów może więc tąpnąć o około 2,5 procent. Przekłada to się na ponad 50 punktów przy obecnych poziomach indeksu WIG20.

W maju zarząd zarekomendował, że 30 procent zysku z 2011 roku przeznaczy na dywidendę. Przekłada się to na 17 złotych za akcje, czyli łącznie 3,4 miliarda złotych. Wiele wskazuje, że wypłata dla akcjonariuszy może być znacznie większa. Ministerstwo Skarbu Państwa naciska na zwiększenie stopy dywidendy. Mówi się o 50, a nawet 60 procentach, co przekładałoby się 28-34 złote na jedną akcję.

Herbert Wirth - z wykształcenia geolog. Zanim został prezesem jednej z największych giełdowych spółek, był związany z branżą geologiczną. W latach 80. i 90. zaliczył też epizod jako nauczyciel matematyki i języka niemieckiego w szkole podstawowej we Wrocławiu. W branży miedziowej zaczął się specjalizować po koniec lat 90. W KGHM od 2002 roku. Menedżer 2011 roku według magazynu _ Home & Market _.
Eksperci z domów maklerskich podkreślają, że choć zarząd rekomenduje przeznaczenie jedynie 30 procent na dywidendę, to ostateczne słowo będzie należeć do resortu skarbu. - _ De facto to nie zarząd decyduje, a Skarb Państwa _ - mówi Tomasz Duda z Ipopema Securities. Czy stać KGHM na taką rozrzutność?

Paweł Puchalski, szef działu analiz DM BZWBK uważa, że tak. - _ Oczywiście, że spółkę stać na wypłatę wysokiej dywidendy. Wiązałoby się to jednak z zadłużeniem koncernu i istotną zmianą struktury kapitału, jako że dziś w kasie spółki nie ma prawie 6 miliardów złotych w gotówce _- podkreśla ekspert.

Po wypłacie dywidendy, może pojawić się zagrożenie wyprzedaży akcji KGHM przez inwestorów, którzy liczyli jedynie na podział zysku. Podobna sytuacja zdarzyła się w 2008 roku, kiedy wypłata dywidendy była ewidentnym sygnałem do sprzedaży. Kilka miesięcy później kapitalizacja giełdowa miedziowego koncernu była pięciokrotnie niższa.

źródło: KGHM, *rekomendacja zarządu

Paweł Puchalski nie wyklucza scenariusza analogicznego do tego z 2008 roku. - _ Taki scenariusz jest możliwy, jednak ci którzy stawiają na taki rozwój wydarzeń już teraz zajmują odpowiednie pozycje. "Typowe" zachowanie kursu akcji - wzrost kursu po odcięciu dywidendy - wydaje się mimo wszystko co najmniej równie prawdopodobnym scenariuszem. _

Sześć ostatnio wydanych rekomendacji nie napawa optymizmem. Chociaż trzy instytucje ustaliły cenę docelową nieco wyżej od obecnego kursu miedziowej spółki, to jednak rekomendacje zostały wydane w kwietniu i dają maksymalnie 10 procent potencjalnego wzrostu.

Najnowsze rekomendacje dla KGHM
Instytucja Cena docelowa Zalecenie Data wydania
DM PKO BP 166 Kupuj 18 kwietnia 2012
Credit Suisse 152 Powyżej rynku 13 kwietnia 2012
BRE Bank DI 151,5 Trzymaj 9 marca 2012
IDM SA 130 Sprzedaj 22 kwietnia 2012
Societe Generale 116 Sprzedaj 20 czerwca 2012
Ipopema 97 Sprzedaj 17 maja 2012
Średnia 135,42

Dużo bardziej ostre w ocenie są rekomendacje zalecające sprzedaż KGHM. Najsurowsi są analitycy Ipopema Securities, którzy uważają że cena może spaść nawet o 30 procent. Po uwzględnieniu wszystkich rekomendacji, średnia cena docelowa nie wypada korzystnie. Wskazuje bowiem na potencjalny spadek ceny o 8 procent.

Analityk Ipopemy Tomasz Duda zaznacza, że wycena na poziomie 97 złotych jest skonstruowana po uwzględnieniu dywidendy na poziomie około 30 złotych. Drugim niekorzystnym czynnikiem jest rozbieżność między ceną miedzi, a kursem akcji. - _ Podczas gdy kurs akcji KGHM mocno zwyżkował, wykres miedzi wyglądał dosyć płasko. Rynek może wyrównać te różnice _- dodaje Duda.

Czy KGHM zaskoczy wynikami w 2012 roku?

Rekordowy zysk z 2011 roku jest praktycznie niemożliwy do osiągnięcia. Oprócz malejących cen miedzi i rosnących płac w spółce, do kosztów firmy doszedł podatek od kopalin, który zmniejszy zysk netto o 1,8 miliarda złotych. W kolejnych latachpodatek miedziowy ma zabierać spółce średnio 2,2 miliarda złotych. Jak zaznacza Tomasz Duda, żeby utrzymać bieżącą cenę akcji, miedziowy gigant musiałby wypracować około 5 miliardów złotych w 2012 roku.

Sprawdź, jak się zmieniała cena miedzi w ostatnim roku Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Ceny miedzi, bardzo zależne od kondycji chińskiej gospodarki, są widocznie mniejsze niż przed rokiem. Kurs surowca w ciągu roku stracił prawie 18 procent. Trudno się dziwić - koniunktura w Państwie Środka wyraźnie wyhamowała. Wzrost PKB spadł do 8,1 proc. z niemal 10 procent, dynamika produkcji przemysłowej z 13,5 proc. zmalała poniżej 10 procent, natomiast sprzedaż detaliczna zanotowała wzrost 14 proc. wobec 17 proc. przed rokiem.

Do znaczenia wyników za 2012 rok sceptycznie podchodzi Paweł Puchalski. - _ __ Trwają prace nad uruchomieniem wydobycia w projektach Sierra Gorda w Chile oraz Afton-Ajax i Victoria w Kanadzie, które istotnie poprawią wyniki raportowane przez spółkę od 2014 roku. Prognozowane zyski w latach 2012/2013 nie uwzględniają korzyści z tych nowych projektów, kluczowych dla wyceny spółki - moim zdaniem wskaźniki na bieżący i przyszły rok nie powinny być podstawą do decyzji o zakupie lub sprzedaży akcji _ - dodaje analityk.

Dostęp do projektów Sierra Gorda i Victoria został uzyskany dzięki przejęciu Quadry. KGHM będzie czerpał korzyści z eksploatowanych już złóż, co przy obecnych cenach miedzi może zwiększyć przychody nawet o 3 miliardy złotych. Oparte jest to na założeniu, że kanadyjska spółka utrzyma wydobycie miedzi z zeszłego roku, które było na poziomie 115 tysięcy ton.

źródło: CRU Internatonal, stan na 2011 rok

Największą zaletą inwestycji w Quadrę będzie jednak obniżka kosztu wydobycia miedzi. Już sam koszt eksploatacji złóż w Kanadzie wynosi około 3 tysięcy dolarów, natomiast polskich złóż blisko 5 tysięcy. Uruchomienie nowego chilijskiego złoża pozwoli jeszcze obniżyć koszty wydobycia. Początkowo pozyskanie tony miedzi w Sierra Gorda powinno kosztować ponad 1,1 tys. dolarów.

Wydaje się, że trzeba przeczekać okres, w którym spekuluje się głównie na temat dywidendy. Warto również poczekać na polepszenie perspektyw dotyczących gospodarki Chin i tym samym kursu miedzi. Niemniej jednak kolejne lata, już po rozpoczęciu eksploatacji tanich złóż w Ameryce Północnej i Południowej, mogą sprawić, że miedziowy gigant wróci na celownik inwestorów długoterminowych.

Czytaj więcej w Money.pl
Przemyśl zakup tych pięciu spółek. Ta branża ma się świetnie W czasie, gdy WIG20 urósł ponad 4 proc., ten indeks zyskał prawie dziesięć razy więcej.
KGHM spodziewa się utrzymania jednostkowego kosztu produkcji miedzi KGHM utrzymuje obecnie jednostkowy koszt produkcji miedzi elektrolitycznej z wsadów własnych na poziomie 9-10 tys. zł za tonę.
Czy już sięgnęliśmy dna? Warto zacząć kupować akcje? Ośmiu ekspertów doradza inwestorom, na jakie spółki warto zwrócić uwagę, a jakich zdecydowanie unikać.
giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)