Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rzeźnicy napisali wspólnie list do premiera

0
Podziel się:

Przedsiębiorcy domagają się działań w celu przywrócenia możliwości eksportu wieprzowiny do Rosji.

Rzeźnicy napisali wspólnie list do premiera
(SIPA/East News)

Branża mięsna pisze list otwarty do premiera. Przedsiębiorcy domagają się stanowczych działań w celu przywrócenia możliwości eksportu wieprzowiny do Rosji i innych krajów Unii Celnej.

Kraje te nie przyjmują unijnych świadectw eksportowych z powodu wystąpienia na terenie Litwy afrykańskiego pomoru świń. W praktyce oznacza to, że cały eksport unijnej wieprzowiny do Rosji jest zablokowany.

Witold Choiński ze związku Polskie Mięso mówi, że szczególnie boleśnie uderza to polskie firmy.

_ - Niestety mamy już alarmujące sygnały z branży. Część zakładów musiała już zwolnić częściowo swoich pracowników, inne wysłały ludzi na przymusowe urlopy i czekają co się wydarzy. Jeśli nic się nie wydarzy będą musieli niestety dalej zwalniać - _ mówi przedstawiciel branży. Przedsiębiorcy boją się także dalszego spadku cen wieprzowiny.

Zdaniem Witolda Choińskiego utrzymywanie się kryzysowej sytuacji może doprowadzić do całkowitej likwidacji produkcji wieprzowiny w Polsce z powodu braku opłacalności. _ - Wystąpiliśmy w formie listu otwartego do premiera ponieważ to chyba jest jedyny sposób dotarcia do niego. Chodzi o to, żeby usłyszał o problemie bo często te problemy, które dotyczą bezpośrednio branży i nie docierają tam gdzie powinny - _mówi Witold Choiński.

W ubiegłym roku wyeksportowaliśmy do Rosji i innych krajów Unii Celnej ponad 85 tysięcy ton wieprzowiny o wartości ponad 800 milionów złotych.

Czytaj więcej w Money.pl
Groźna choroba zamyka eksport do Rosji Eksport wieprzowiny z terenu całej Unii Europejskiej do Rosji został wstrzymany. Powodem jest wykrycie na Litwie ognisk afrykańskiego pomoru świń.
Rosja trzyma UE w szachu. Jest apel komisarza Komisarz wskazał, że ostatnie dowody naukowe świadczą o tym, że dwa wykryte 24 stycznia zakażenia dzików na obszarze przygranicznym Litwy z Białorusią są związane z nieskutecznymi próbami opanowania przedłużającego się występowania tej choroby w zachodnich regionach Rosji.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)