Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rzym oblężony. Na beatyfikacji ma być milion pielgrzymów

0
Podziel się:

Wśród nich pojawi się około 80 tysięcy Polaków. Bronek, Bronek - tak pielgrzymi witali prezydenta Bronisława Komorowskiego, który jest w Watykanie.

Rzym oblężony. Na beatyfikacji ma być milion pielgrzymów
(PAP/Jacek Bednarczyk)

Aktualizacja 13:20

Przewidujemy, że na niedzielną beatyfikację Jana Pawła II przybędzie do Rzymu milion pielgrzymów - powiedział burmistrz Rzymu Gianni Alemanno. Na uroczystości będzie obecny m.in. prezydent Bronisław Komorowski, marszałkowie Sejmu i Senatu - Grzegorz Schetyna i Bogdan Borusewicz oraz parlamentarzyści.

Specjalne sektory VIP, telebimy, punkty medyczne i zamknięte ulice - plac św. Piotra jest już przygotowany na jutrzejsze uroczystości beatyfikacyjne Jana Pawła II. Mimo deszczu przychodzą tam pielgrzymi, którzy przyjechali do Rzymu.

W jutrzejszej mszy wezmą udział m.in.: prezydent Włoch Giorgio Napolitano z żoną Clio, para królewska z Belgii - król Albert II z królową Paolą oraz premier Francji Francois Fillon. Po mszy świętej szczątki Jana Pawła II zostaną wystawione w Bazylice św. Piotra. Po mszy beatyfikacyjnej prezydent Bronisław Komorowski wraz z kardynałem Stanisławem Dziwiszem wydadzą uroczysty obiad. W poniedziałek rano 2 maja polski prezydent będzie uczestniczył na Placu św. Piotra w mszy dziękczynnej za beatyfikację. Przewodniczył jej będzie kardynał Tarcisio Bertone, watykański sekretarz stanu.

_ - W Rzymie nie ma specjalnych niebezpieczeństw. Służby bezpieczeństwa gwarantują nam, że nie ma żadnego bezpośredniego ryzyka. Oczywiście, zachowujemy najdalej idące środki ostrożności ze względu na taką liczbę osób, która spłynie do Rzymu _ - powiedział burmistrz wiecznego miasta.

_ - Wszystkie możliwe środki i osoby zostały uruchomione i oddane do dyspozycji, by jak najlepiej przygotować uroczystość. Czy sprostaliśmy wyzwaniu przekonamy się we wtorek _ - mówił Alemanno. _ Wszystko to, co dzieje się w Rzymie, dzieje się także w języku polskim _ - dodał, pytany o ułatwienia dla polskich pielgrzymów.

_ - Do tej pory pielgrzymi z Polski nie zgłaszali większych problemów związanych z pobytem w Rzymie. Obecnie trudno oszacować ich liczbę - _ powiedziała konsul Ewa Mamaj z polskiej ambasady.

Nad bezpieczeństwem pielgrzymów czuwać będzie 6 tys. funkcjonariuszy policji państwowej i 6 tys. policji miejskiej. W przygotowanie uroczystości zaangażowanych jest także ok. 4 tys. pracowników służb miejskich i ok. 1,5 tys. wolontariuszy, nie licząc sił zaangażowanych ze strony kościelnej.

W wagonach metra wyświetlane są po polsku informacje dotyczące przebiegu uroczystości i funkcjonowania komunikacji miejskiej 30 kwietnia i 1 maja. W punktach informacyjnych stojących na głównych ulicach i placach można otrzymać wydane po polsku ulotki ułatwiające poruszanie się po Rzymie i zachęcające do zwiedzania najważniejszych zabytków.

_ - Beatyfikacji towarzyszą wielkie emocje, bo między mieszkańcami Rzymu i Janem Pawłem II jest ogromna więź uczuciowa. On się czuł głęboko biskupem Rzymu. Co wieczór błogosławił miastu przed zaśnięciem, wychylając się przez okno. Dla nas wszystkich to wielki przyjaciel. Dzięki niemu poznaliśmy Polaków, których postrzegamy jako naród naszych przyjaciół _ - powiedział Alemanno.

Jak powiedział ks. Piotr Studnicki z rzymskiego biura, łącznie w uroczystościach ma uczestniczyć minimum 80 tys. Polaków. Szczyt przyjazdów spodziewany jest dziś i w nocy z soboty na niedzielę. Do tej pory pielgrzymi przebywający w Rzymie nie zgłaszali żadnych problemów związanych z organizacją - podkreślił.

Dla autokarów, którymi pielgrzymi z Polski przyjadą na beatyfikację Jana Pawła II, wyznaczono specjalny parking przy Stadionie Olimpijskim (Stadio Olimpico).

Na pl. św. Piotra wyznaczono specjalne sektory, ustawione są tam telebimy, przygotowano toalety. Wzdłuż Via della Conciliazione rozstawiono barierki i palety z butelkami wody. Na placu i w jego okolicach obecne są służby porządkowe i medyczne. Niektóre ulice prowadzące do Watykanu zostały wyłączone z ruchu. W Rzymie pada niewielki deszcz i jest 14 st. C, mimo tego pielgrzymi niemal z całego świata od radna gromadzą się na pl. św. Piotra. Większość z nich oczekuje w kolejce do watykańskich muzeów.

Po południu znaczna część pielgrzymów zamierza udać się do Circo Massimo, by uczestniczyć tam w wieczornym czuwaniu modlitewnym przed beatyfikacją. W niektórych rzymskich kościołach czuwania modlitewne będą trwały przez całą noc.

Dla pielgrzymów z naszego kraju ma zostać uruchomiona specjalna infolinia rzymskiego urzędu miasta (czynna przez całą dobę) - numery 060606 lub 060608. Język polski będzie jednym z siedmiu języków, w którym będzie można uzyskać informacje na temat pobytu w Rzymie podczas uroczystości beatyfikacyjnych. Informacje można uzyskać również w Biurze Informacji dla Pielgrzymów z Polski.

Zobacz także: ZOBACZ RELACJĘ Z PRZENIESIENIA TRUMNY Z CIAŁEM PAPIEŻA:

Transmisję mszy beatyfikacyjnej Jana Pawła II w niedzielę będzie można oglądać w portalu YouTube. To wspólna inicjatywa YouTube, Watykańskiego Ośrodka Telewizyjnego i Radia Watykańskiego.

Rozpoczynająca się o godzinie 9 transmisja z ceremonii poprzedzającej mszę, a następnie samej liturgii będzie dostępna za pośrednictwem sekcji YouTube Live (www.youtube.com/live) oraz specjalnego kanału YouTube, utworzonego przez Watykan: (www.youtube.com/johnpaul2). Tam znajdują się też materiały wideo, dokumentujące pontyfikat polskiego papieża. Mszę będzie można obejrzeć także na stronie www.vatican.va/video. Nagranie całości uroczystości beatyfikacyjnej zostanie następnie udostępnione na kanale www.youtube.com/johnpaul2.

Komorowski już jest na miejscu, parlamentarzyści dojadą

Beatyfikacja Jana Pawła II, współpraca w Unii Europejskiej oraz sytuacja w Afryce Płn. - to główne tematy dzisiejszych rozmów prezydenta Bronisława Komorowskiego z prezydentem Włoch Giorgio Napolitano. _ Uroczystość jest bardzo ważna dla Polski i Polaków, ważna dla Kościoła _ - powiedział prezydent Komorowski po rozmowach z Napolitano.

Komorowski przyznał, że dla niego obecność w Rzymie i udział w beatyfikacji Jana Pawła II to osobiste przeżycie. _ Każdy w Polsce przeżywa to bardzo osobiście. Ja jestem w tej sytuacji, że reprezentuję tu państwo i naród polski. Jest to dla mnie źródłem ogromnego wzruszenia _ - zaznaczył.

Prezydent poinformował, że - oprócz kwestii beatyfikacji Jana Pawła II - tematami rozmów były także sprawy europejskie oraz sytuacja w Libii i Syrii.

_ - Tu z Włoch lepiej widać problemy Afryki Północnej, jak i Bliskiego Wschodu. Rozmowa dotyczyła zarówno sytuacji w Libii, jak i w Syrii, gdzie rysuje się następny poważny pogłębiony kryzys. To są zawsze ciekawe punkty widzenia Włoch na ten rejon. Ja ze swej strony przekonywałem, że Unia musi patrzeć na problemy sąsiedztwa, stanu albo braku demokracji w szerszym aspekcie, niż tylko jeden region _ - mówił Komorowski.

Zdaniem prezydenta, trzeba patrzeć wspólnie na to, co się dzieje w Afryce Północnej, ale też na to, co się dzieje w Europie Wschodniej. _ Nie ma wyboru między zaangażowaniem UE w problemy afrykańskie i Partnerstwa Wschodniego - musi być zrównoważona polityka na obu kierunkach _ - podkreślił.

Po wyjściu z rozmów z Napolitano na Komorowskiego czekała niespodzianka - polscy pielgrzymi czekali na niego i powitali go gromkimi okrzykami _ Bronek, Bronek _.

Delegacja parlamentarna z marszałkami Sejmu i Senatu na czele uda się jutro rządowym ebraerem do Watykanu na uroczystość beatyfikacji papieża Jana Pawła II. W delegacji nie będzie m.in. posłów PiS, którzy do Rzymu pojechali już dziś pociągiem specjalnym.

Delegacja parlamentarna będzie liczyła około 80 osób - to głównie parlamentarzyści PO i PSL, wraz z rodzinami. Przelot opłacili we własnym zakresie. Wylecą rządowym samolotem w niedzielę rano - o godz. 4.30. W Watykanie wezmą udział we mszy beatyfikacyjnej oraz w obiedzie wydanym wspólnie przez prezydenta Komorowskiego i metropolitę krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza. Powrócą do Warszawy w niedzielę wieczorem - ok. godz. 20.00.

_ - To jest dla Polaków bardzo ważne, dla każdego z nas. To wydarzenie nie tylko religijne, ale też symboliczne. Odczuwam szacunek i radość, że mogę tam być _ - mówił marszałek Schetyna. Jak zaznaczył, warto beatyfikację Jana Pawła II _ dobrze i wspólnie przeżyć _. _ Także w kontekście tego, co papież mówił w Sejmie, tego co robił przez cały pontyfikat. Ważne jest, by dać świadectwo obecności i pamięci _ - podkreślił.

Szef klubu PSL Stanisław Żelichowski podkreślił z kolei, że był w Watykanie w 2005 roku na pogrzebie Jana Pawła II i - jak mówił - uznał, że beatyfikacja _ jest takim momentem, w którym warto tam być _. _ Zdrowie mi dopisuje, to się wybieram _ - dodał.

_ - Wszystkie rowy, które między sobą wykopaliśmy, osoba Ojca Świętego być może pozwoli zasypać _ - mówił Żelichowski. _ Czy się uda - trudno powiedzieć. Po jego śmierci też wydawało się, że nastąpi pojednanie, ale nasz zapał trwał chyba z siedem dni _ - zauważył polityk ludowców. Jak dodał, wydawało się, że powstało pokolenie Jana Pawła II i _ będzie ono inne, ale niestety _.

W sumie pociągiem wynajętym od Intercity pojedzie około 300 osób, wśród nich ma być ok. 70 parlamentarzystów PiS. Reszta osób to członkowie rodzin, sympatycy PiS, działacze samorządowi. Każda osoba płaci za przejazd pociągiem 1500 zł.

_ - Gdybyśmy lecieli samolotem, nie mielibyśmy możliwości duchowego przygotowania się do uroczystości. Będzie z nami kilku księży w pociągu, nasza podróż będzie miała charakter pielgrzymki. W ciągu dnia będą prowadzone różnego rodzaju modlitwy przez radiowęzeł _ - powiedział PAP Artur Górski (PiS).

Podkreślił, że osoby udające się pociągiem do Watykanu, nie traktują wyjazdu _ jako wycieczki, wypadu _. Jednocześnie Górski podkreślił, że posłowie różnych partii udają się do Watykanu różnymi środkami. _ Wobec tak ważnego wydarzenia nie ma znaczenia, jak tam dotrzemy _ - zaznaczył.

Politycy ubolewają, że nie udało się stworzyć wspólnej delegacji, w której wzięliby udział przedstawiciele wszystkich klubów. _ Zaraz po ustaleniu daty beatyfikacji na 1 maja zarezerwowaliśmy duży samolot, aby móc planować wspólny wylot wszystkich posłów i senatorów. Nie było pozytywnego odzewu ze strony posłów PiS _ - podkreślił marszałek Schetyna.

W delegacji parlamentarnej nie będzie też przedstawicieli klubu SLD. Wacław Martyniuk (SLD) mówił, że szanuje papieża, ale - w jego ocenie - Jan Paweł II nie byłby dumny z obecnej Polski. _ Wszyscy - tuskopodobni, kaczyńskopodobni - mówią o sobie, że są chrześcijanami, katolikami. Jedni jadą do Watykanu, inni jadą do Wadowic w ramach miłości bliźniego, a dzień normalny też nam pokazuje miłość bliźniego _ - podsumował poseł Sojuszu.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/72/t138312.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/beatyfikacja;w;rzymie;jest;juz;40;tys;polakow,180,0,820404.html) Beatyfikacja: W Rzymie jest już 40 tys. Polaków Organizatorzy uroczystości spodziewają się, ze będzie ich dwa razy więcej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/233/t129001.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/jan;pawel;ii;nie;zasluguje;na;beatyfikacje,104,0,820328.html) Jan Paweł II nie zasługuje na beatyfikację? Tak uważa kontrowersyjny szwajcarski teolog Hans Kueng i przekonuje, że Karol Wojtyła był najbardziej ambiwalentnym papieżem w XX wieku.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/162/t138402.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/wyjeli;trumne;jana;pawla;ii;z;grobu,92,0,820316.html) Wyjęli trumnę Jana Pawła II z grobu W ceremonii uczestniczyło kilkadziesiąt osób, wśród nich metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)