Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sankcje wobec Rosji. Niemcy zerwały kontrakt zbrojeniowy

0
Podziel się:

Niemiecki minister gospodarki natomiast Sigmar Gabriel wstrzymał dziś kontrakt koncernu zbrojeniowego Rheinmetall AG na dostawę do Rosji centrum szkolenia bojowego dla rosyjskiej armii

Sigmar Gabriel
Sigmar Gabriel (PAP/EPA)

Niemiecki minister gospodarki Sigmar Gabriel wstrzymał dziś kontrakt koncernu zbrojeniowego Rheinmetall AG na dostawę do Rosji centrum szkolenia bojowego dla rosyjskiej armii. Wcześniej Wielka Brytania ostrzegła Putina, że Rosję może czekać stałe wykluczenie z grupy G8, jeśli Kreml podejmie dalsze kroki przeciwko Ukrainie.

aktualizacja 21:00

W związku z sytuacją na Krymie niemiecki minister gospodarki Sigmar Gabriel wstrzymał dziś kontrakt koncernu zbrojeniowego Rheinmetall AG na dostawę do Rosji centrum szkolenia bojowego dla rosyjskiej armii. Kontrakt opiewał na kwotę 120 mln euro.

_ - Niemiecki rząd uważa, że eksport centrum szkolenia bojowego do Rosji jest w obecnej sytuacji nie do zaakceptowania _ - poinformował wieczorem resort gospodarki w Berlinie.

W południe rzecznik ministerstwa gospodarki zapewniał dziennikarzy, że nie ma przeciwwskazań dla tej transakcji.

Nowoczesny obiekt wyposażony w laserowe symulatory prowadzenia ognia i systemy oceny zdolności bojowej uczestników ćwiczeń przeznaczony był do szkolenia wojsk pancernych i piechoty na poligonie Mulino w pobliżu Niżniego Nowogrodu. W centrum ma się szkolić 30 tys. żołnierzy rocznie. Rosyjska armia planuje utworzenie takich ośrodków szkolenia we wszystkich okręgach wojskowych kraju. Zastosowanie symulatorów pozwala na zaoszczędzenie sprzętu i amunicji.

Rheinmetall z siedzibą w Duesseldorfie (Nadrenia Północna-Westfalia) jest największym niemieckim koncernem zbrojeniowym. Jego roczne obroty wynoszą 2,1 mld euro. Dla Bundeswehry koncern produkuje między innymi bezzałogowe samoloty (drony). Niemiecka armia ćwiczy w zbudowanym przez Rheinmetall centrum szkolenia w okolicach Magdeburga. Niemcy należą do największych na świecie eksporterów broni.

Wielka Brytania chce wykluczenia Rosji z G8

_ - Sądzę, że powinniśmy przedyskutować, czy nie wykluczyć Rosji na stałe z grupy G8, jeśli zostaną podjęte (przez Moskwę) inne kroki _ - powiedział dziś Cameron. Za ważne uznał zgrane działanie w tej sprawie sojuszników i partnerów.

Prezydent USA Barack Obama zaprosił we wtorek przywódców państw grupy G7 i Unii Europejskiej na spotkanie w Hadze w przyszłym tygodniu w celu omówienia dalszych działań w sprawie Ukrainy. Spotkanie ma się odbyć na marginesie szczytu ws. bezpieczeństwa atomowego i skoncentruje się na działaniach, jakie kraje te mogą podjąć w odpowiedzi na wydarzenia na Ukrainie.

Wykluczenie Rosji z grupy najbardziej uprzemysłowionych państw, której pełnoprawnym członkiem jest od roku 2002, to jedna z możliwych sankcji wobec Moskwy po przyłączeniu Krymu do Federacji Rosjskiej.

Siedem pozostałych państw członkowskich grupy (Wielka Brytania, USA, Niemcy, Japonia, Francja, Kanada i Włochy) już zawiesiło przygotowania do szczytu G8, który zaplanowano na czerwiec w Soczi; zaprotestowały w ten sposób przeciwko naruszeniu przez Moskwę suwerenności Ukrainy.

Jeśli społeczność międzynarodowa nie zareaguje klarownie na zajęcie Krymu przez Rosję, w dalszej perspektywie przyjdzie za to zapłacić bardzo wysoką cenę - uważa Cameron.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)