Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Senacka komisja pozytywnie o kandydatach do RPP

0
Podziel się:

Kandydaci mieli podsumować reformy prof. Leszka Balcerowicza.

Senacka komisja pozytywnie o kandydatach do RPP

Senacka Komisja Budżetu i Finansów Publicznych pozytywnie zaopiniowała czworo senackich kandydatów na członków Rady Polityki Pieniężnej. Za tydzień Senat wybierze do RPP trzech jej nowych członków.

Kandydatami Senatu są: Małgorzata Iwanicz-Drozdowska (zgłoszona przez PiS) oraz Jerzy Hausner, Andrzej Rzońca i Jan Winiecki, których zgłosili senatorowie PO.

Senator Wiesław Dobkowski (PiS) poprosił kandydatów o opinię na temat działalności reformatorskiej prof. Leszka Balcerowicza oraz zaproponowanego przez niego kierunku zmian.

_ - Ocena dokonań prof. Balcerowicza jest jednoznacznie pozytywna, o czym świadczy wynik polskiej gospodarki. Przez 20 lat polska gospodarka zmieniła się diametralnie. Staliśmy się gospodarką rynkową, jednym z najszybciej rozwijających się krajów na świecie _ - powiedział Rzońca. Dodał, że pozytywnie zmieniły się także wskaźniki nieekonomiczne, jak długość życia Polaków, zdrowotność społeczeństwa czy stan środowiska naturalnego. Rzońca zastrzegł, że _ niezręcznie _ oceniać osobę, której był doradcą, i z którą na co dzień współpracuje.

Także zdaniem Jana Winieckiego ocena Balcerowicza jest _ jednoznacznie pozytywna _. Winiecki zwrócił uwagę, że program reform przestawiony przez Leszka Balcerowicza był standardem w krajach rozwijających się, w których trzeba było doprowadzić gospodarkę do równowagi makroekonomicznej i zliberalizować ekonomiczne reguły gry. - _ To zostało u nas dokonane jako pewien standard _ - powiedział. W efekcie wydajność polskiej gospodarki, która 20 lat temu stanowiła jedną czwartą wydajności gospodarki Niemiec, wzrosła do ponad połowy. - _ Jesteśmy krajem normalnym, który dogania stare bogate kraje Europy. (...) Nie jesteśmy jedynym krajem, który poszedł tą drogą _ - powiedział.

Jerzy Hausner powiedział, że nie podziela wszystkich poglądów ekonomicznych prof. Balcerowicza, ale jego działalność publiczną ocenia bardzo wysoko. - _ To osoba, która odegrała niezwykle pozytywną rolę w przemianach polskiej gospodarki. (...) To, co nazywamy planem Balcerowicza, pozwoliło nam przejść od stanu gospodarki, która nie miała żadnych szans na wysoką efektywność i konkurencyjność, do stanu gospodarki rynkowej _ - oświadczył.

Według Hausnera Balcerowicz przeprowadził nas do sytuacji, w której możemy myśleć o nowoczesnym rozwoju. Podkreślił, że działalności publicznej Balcerowicza zawdzięczamy ukształtowanie _ dobrej obudowy _ rynków finansowych, dzięki której w ostatnim okresie polski system bankowy nie przechodził żadnych _ poważnych _ perturbacji.

Małgorzata Iwanicz-Drozdowska zadeklarowała _ duży szacunek _ dla odwagi reformatorskiej i dokonań Leszka Balcerowicza, choć zastrzegła, że nie wszystkie ich poglądy są zgodne.- _ Żałuję osobiście, że reforma podatkowa, jaką prof. Balcerowicz proponował kilka lat temu, nie spotkała się z uznaniem ówczesnego prezydenta, czyli Aleksandra Kwaśniewskiego _ - dodała.

Senat zaplanował wybór trzech członków RPP na sesji zaczynającej się za tydzień 11 stycznia. Kadencja członków powoływanych przez Senat upłynie 23 stycznia 2010 r.

Na najbliższym posiedzeniu 6-8 stycznia Sejm wybierze dwóch (spośród czterech zgłoszonych) nowych członków Rady Polityki Pieniężnej. Platforma w porozumieniu z PSL zgłosiła na razie - Elżbietę Chojnę-Duch i Andrzeja Bratkowskiego. Klub Lewicy wybrał prof. Krzysztofa Jajugę, a PiS prof. Andrzeja Kaźmierczaka. Kadencja dwóch członków Rady wybieranych przez Sejm upływa 9 stycznia 2010 r., a trzeciego - 7 lutego 2010 r. Jako trzeciego kandydata PO wraz z PSL ma zgłosić posłankę Platformy prof. Annę Zielińską-Głębocką.

Skład RPP tworzą, zgodnie z ustawą o NBP: jego prezes - jako przewodniczący Rady - oraz dziewięciu członków powoływanych w równej liczbie przez prezydenta, Sejm i Senat, spośród specjalistów z zakresu finansów.

Trzej obecni członkowie RPP wybierani przez prezydenta zostali powołani w skład Rady 17 lutego 2004 r., zatem ich sześcioletnia kadencja upłynie w drugiej połowie lutego 2010 r. Prezydent ma swoich kandydatów wyznaczyć w styczniu. Prasa donosi, że mogą to być profesorowie: Zyta Gilowska, Adam Glapiński i Wojciech Roszkowski.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)