Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sikorski i Kerry podpisali porozumienie. Dotyczy utworzenia programu na rzecz innowacji

0
Podziel się:

Radosław Sikorski i John Kerry podpisali porozumienie. Ma ono rozszerzyć współpracę w zakresie badań.

Sikorski i Kerry podpisali porozumienie. Dotyczy utworzenia programu na rzecz innowacji
(msz.gov.pl)

Szef MSZ Radosław Sikorski i sekretarz stanu USA John Kerry podpisali dzisiaj w Warszawie ramowe porozumienie ws. utworzenia polsko-amerykańskiego programu innowacji. Ma ono być podstawą do rozszerzenia obustronnej współpracy w zakresie działalności badawczo-rozwojowej.

W dokumencie przekazanym przez MSZ czytamy, iż rządy Polski i Stanów Zjednoczonych poprzez to porozumienie chcą m.in. _ umocnić więzi przyjaźni i ducha współpracy oraz zacieśnić wzajemne więzi gospodarcze _.

_ (Rządy) zamierzają ustanowić Polsko-Amerykański Program Innowacji i Polsko-Amerykańską Radę ds. Innowacji w celu zarządzania programem i kierowania dalszym rozwojem tej dwustronnej inicjatywy _ - zaznaczono w dokumencie podpisanym przez Sikorskiego i Kerry'ego.

Z dokumentu wynika, że Rada powinna rozpocząć działanie jesienią 2014 roku, a jej pracom przewodniczyć będą ze strony polskiej podsekretarz stanu odpowiedzialny za badania, rozwój oraz innowacje w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a ze strony amerykańskiej asystent sekretarza stanu do spraw gospodarki i biznesu w Departamencie Stanu Stanów Zjednoczonych.

Rada ma zbierać się i działać zgodnie z _ Deklaracją w sprawie planowanych działań _, która ma zostać opracowana do końca bieżącego roku.

W ocenie Kerry'ego to porozumienie zbliży amerykańskich i polskich naukowców, przedsiębiorców i finansistów. _ Abyśmy wspólnie mogli zachęcić do odkryć, wynalazków, które ułatwią nasze życie i dadzą miejsca pracy _ - tłumaczył sekretarz stanu USA, który towarzyszy prezydentowi USA Barackowi Obamie podczas jego dwudniowej wizyty w Warszawie z okazji Święta Wolności w 25. rocznicę wyborów 1989 r.

Według niego _ partnerstwo transatlantyckie ma też potencjał tworzenia nowych miejsc pracy, daje nową energię Europie i Stanom Zjednoczonym. To, co dziś podpisaliśmy, to część tej szerszej wizji wspólnej przyszłości gospodarczej. Bardzo się cieszę, że mogę tutaj znów być i świętować to wspaniałe 25-lecie _ - powiedział Kerry.

Sekretarz stanu dodał, że podczas jego poprzedniej wizyty w Polsce młodzi naukowcy pokazali mu, co zrobili w zakresie robotyki, która może być też wykorzystana w badaniach Kosmosu. _ To jest przyszłość Polski i przyszłość nas wszystkich _ - podkreślił.

_ Jestem tu, aby nie tylko potwierdzić solidarność amerykańsko-polską, ale również przedstawić naszą wspólną wizję, która jeszcze bardziej zbliży w przyszłości nasze kraje _ - podkreślił John Kerry. _ Nie jest to wizja przeciwko komuś, czy czemuś. Jest to wizja na rzecz Polaków, na rzecz Europy, na rzecz świata (...), naszej wspólnej przyszłości, na rzecz tworzenia pełnej demokracji, z pełnym poszanowaniem praw człowieka _ - mówił Kerry po spotkaniu z Sikorskim.

Według Kerry'ego ważnym elementem tej wizji jest wzajemne wypełnianie zobowiązań, czy to jeśli chodzi o bezpieczeństwo na Ukrainie, czy stabilność energetyczną Europy, czy odpowiedź na wyzwania klimatyczne. Bo - jak podkreślił - w pojedynkę żaden naród nie może na to wszystko reagować.

W dokumencie Polska jak i Stany Zjednoczone deklarują ponadto dążenie do promowania współpracy naukowej i technicznej sprzyjającej innowacjom i wymianie informacji oraz do krzewienia najlepszych praktyk wzmacniających partnerstwo w dziedzinie przedsiębiorczości.

Obie strony zadeklarowały także podjęcie działań na rzecz wzmocnienia i ułatwienia kontaktów między polskimi i amerykańskimi przedsiębiorstwami oraz innymi jednostkami sektora prywatnego działającymi na terytoriach obu państw.

Czytaj więcej w Money.pl
Firmy inwestują w naukę. "To duży skok" W Polsce - jak poinformowało MNiSW - udział sektora przedsiębiorstw w ogólnych nakładach na naukę wzrósł w ostatnich latach z poziomu 20 do 32,3 proc. w 2012 roku.
NATO wzmocni dowództwo korpusu w Polsce Plany te nie przewidują jednak rozmieszczenia sił bojowych.
"Skromne" ćwiczenia wojsk USA w Polsce W Polsce ćwiczenia mają potrwać dwa tygodnie. Weźmie w nich udział około 150 żołnierzy.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)