Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sikorski zachęca sąsiadów do współpracy w sprawie gazu

0
Podziel się:

Szef MSZ przebywa z jednodniową oficjalną wizytą na Łotwie.

Sikorski zachęca sąsiadów do współpracy w sprawie gazu
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Współpraca Polski i państw bałtyckich w zakresie transportu gazu może przyczynić się do likwidacji izolacji energetycznej państw tego regionu - powiedział w Rydze szef MSZ Radosław Sikorski. Zaznaczył, że powodzenie projektu zależy od Litwy.

Szef MSZ przebywa z jednodniową oficjalną wizytą na Łotwie, gdzie spotkał się ze swoim łotewskim odpowiednikiem Edgarsem Rinkeviczsem, szefową parlamentu Solvitą Aboltiną, a także z premierem Valdisem Dombrovskisem.

Po spotkaniu z Dombrovskisem Sikorski podkreślił, że projekt dotyczący współpracy w zakresie transportu gazu może liczyć na unijne dofinansowanie - z pozostającego w dyspozycji KE narzędzia Connecting Europe - do wysokości 70 proc. poza naszymi kopertami narodowymi.

_ - Łotwa ma potężne magazyny, my za chwilę będziemy mieli terminal LNG i możliwość pociągnięcia gazociągu do państw bałtyckich _ - powiedział dziennikarzom szef MSZ. Polska buduje terminal gazu skroplonego w Świnoujściu, ma on zostać oddany do użytku w 2014 roku.

Sikorski zaznaczył, że dla powodzenia projektu duże znaczenie ma stanowisko Litwy. _ - Decyzja należy do Litwy, czy chce się podłączać, czy woli zbudować własny terminal LNG. Z naszych kalkulacji wynika, że nie można sprawić, aby obydwie inwestycje były rentowne _ - powiedział Sikorski.

We wtorek premierzy Donald Tusk i Algirdas Butkieviczius zadeklarowali, że Polska i Litwa będą kontynuować kluczowe projekty energetyczne połączenia sieci elektroenergetycznych i gazowych.

Jednocześnie Butkieviczius przypomniał, że Litwa podjęła polityczną decyzję o pełnym wdrożeniu trzeciego pakietu liberalizacyjnego UE w dziedzinie energii i powinno to nastąpić do końca 2014 roku. Zaznaczył, że do tego czasu powinien powstać terminal LNG w Kłajpedzie, co będzie oznaczać zdywersyfikowanie sektora gazowego na Litwie. Dodał, że Litwa negocjuje już kontrakty na dostawy skroplonego gazu.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/2/m111362.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/gazociag;gazela;polaczyl;czechy;z;nord;stream,89,0,1232217.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Ważna inwestycja zakończona. Teraz gaz... Inwestycja jest istotna nie tylko dla Czech, ale i całej Unii Europejskiej, gdyż dzięki Gazeli rosyjski gaz będzie dostarczany do południowych Niemiec i Francji.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/1/m111361.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/budowa;south;stream;ekonomicznie;nieoplacalna;dla;rosji;ale;oslabi;unie,197,0,1222085.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) To się Rosji nie opłaca, ale Unię osłabi Projekt gazociągu South Stream, którego budowa rozpoczęła sie w grudniu, jest dla Rosji ekonomicznie nieopłacalna.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/108/m92012.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/nord;stream;nie;dotrze;do;wielkiej;brytanii;gazprom;nie;ma;zgody,76,0,1210700.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Postawili się Gazpromowi. Nie chcą dać zgody Rząd Estonii postanowił odrzucić wniosek o wydanie zgody na prace badawcze w estońskiej morskiej strefie ekonomicznej.
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)