Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

SLD proponuje referendum w sprawie wieku emerytalnego

0
Podziel się:

Leszek Miller zarzucił premierowi, że jego propozycji nie towarzyszy debata publiczna.

SLD proponuje referendum w sprawie wieku emerytalnego
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Sojusz Lewicy Demokratycznej proponuje zorganizowanie ogólnokrajowego referendum w sprawie wieku emerytalnego. Pomysł taki zgłosił lider SLD Leszek Miller podczas konferencji zorganizowanej w Sejmie przez klub parlamentarny Sojuszu oraz Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych.

Aktualizacja 13:45

Leszek Miller wyjaśnił, że w referendum Polacy mieliby odpowiedzieć na dwa pytania: czy są za podwyższeniem wieku emerytalnego do 67. roku życia, jak proponuje rząd oraz czy chcą możliwości przejścia na emeryturę dla tych osób, które przepracowały 35 w przypadku kobiet oraz 40 lat w przypadku mężczyzn.

Drugie pytanie wynika z propozycji OPZZ, który już przed dwoma laty złożył w Sejmie obywatelski projekt w tej sprawie.

Podpisy w sprawie referednum dotyczącego wieku emerytalnego zbiera już NSZZ Solidarność, która chce zapytać Polaków, czy chcą pozostać przy obecnym wieku przechodzenia na emeryturę.

- _ Zdaniem SLD ogólnokrajowe referendum jest najlepszą formą podjęcia decyzji na temat tak ważnej kwestii, gdyż daje możliwość zabrania głosu suwerena, czyli obywateli _ - zaznaczył Miller. Podkreślił też, że jego partia ma świadomość potrzeby zmian w systemie emerytalnym. Jednak - dodał - jakiekolwiek decyzje powinny być podejmowane z dużym wyprzedzeniem i w warunkach dialogu społecznego.

- _ Nie można działać w warunkach pośpiechu i zaskoczenia. Jeśli premier chce wysłać na późniejszą emeryturę tych, który obecnie są w jej progu, to nie mamy wątpliwości, że spotkamy się z nim w Trybunale Konstytucyjnym _ - stwierdził.

Lider SLD zarzucił premierowi, że jego propozycji dotyczącej podwyższenia i wyrównania wieku emerytalnego do 67. roku życia kobiet i mężczyzn nie towarzyszy debata publiczna. - _ A przecież jest to jedna z fundamentalnych reform dotyczących każdej Polki i Polaka _ - mówił.

Posłanka SLD Anna Bańkowska powiedziała, że problem wydłużonego wieku emerytalnego jest bardzo istotny, dlatego - dodała - to właśnie obywatele, a nie politycy powinni o tym decydować. - _ Najbardziej demokratyczną i powszechną formą wypowiedzi wszystkich obywateli w tak ważnej sprawie powinno być referendum, poprzedzone głęboką akcją edukacyjną, aby dotrzeć do ludzi z pełną wiedzą na czym nowy system obliczania emerytur polega _ - powiedziała.

Jej zdaniem, propozycja premiera w sprawie wydłużenia wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn jest trudna do zaakceptowania i budzi obawy ze względu m.in. na przeciętne trwanie życia w Polsce. Jak mówiła, dziś mężczyzna, który ma 45 lat żyć będzie przez 29 lat, co oznacza że tylko przez 7 lat teoretycznie będzie miał szansę pobierać emeryturę. W przypadku kobiety ten czas wyniesie 14 lat.

Bańkowska pytała także, co z pracą dla młodych ludzi. - _ Jeśli rzeczywiście wszyscy starsi osiądziemy na swoich stanowiskach, to w jaki sposób będziemy mobilizować młodych do tego, by zaczęli na siebie pracować _ - mówiła.

Podczas debaty głos zabrał także szef OPZZ Jan Guz. Jego zdaniem, nie ma obecnie uzasadnienia dla podwyższenia wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn, ponieważ to rozwiązanie nie spełni swoich zadań, gdyż wielkość emerytury nie zależy tylko od tego, ile lat dana osoba będzie pracowała, a głównie od tego, ile będzie zarabiała.

Podkreślił, że OPZZ poprzez projekt obywatelski, pod którym podpisało się 400 tys. osób chce wpisać się w logikę polskiego systemu emerytalnego, który odpowiada realiom rynku pracy, przeciwdziała szarej strefie.

O podniesieniu wieku emerytalnego czytaj w Money.pl
Zgadza się na wiek emerytalny. Ale chce... Władysław Kosiniak - Kamysz powiedział, że plany rządu są odpowiedzią na ostatnie zmiany demograficzne - wydłużenie życia kobiet i mężczyzn.
Oburzenie w krajach Unii, ale KE nieugięta Zgodnie z danymi KE, rządy krajów Wspólnoty będą musiały wydawać średnio dodatkowe 2,5 procent ich PKB na emerytury do 2060 roku.
Referendum w sprawie wieku emerytalnego? Przewodniczący Solidarności Piotr Duda opowiedział się za akcją zbierania podpisów pod referendum.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)