Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Soros wzywa Niemcy: Obejmijcie przywództwo albo wyjdźcie ze strefy euro

0
Podziel się:

Międzynarodowy finansista i filantrop George Soros twierdzi, że tylko tak można uratować eurozonę.

Soros wzywa Niemcy: Obejmijcie przywództwo albo wyjdźcie ze strefy euro
(Sebastian Derungs/World Economic Forum)

Międzynarodowy finansista i filantrop, miliarder George Soros wzywa Niemcy, żeby wyprowadziły strefę euro z recesji, stymulując wzrost, albo opuściły unię walutową, by ratować Europę.

Artykuł Sorosa, który w poniedziałek ukazał się w _ New York Review of Books _, omawia m.in. _ BBC. _ W podobnym tonie Soros wypowiedział się też w niedzielę dla _ Financial Timesa _.

Finansista uważa, że strefa euro powinna zmierzać do 5-procentowego wzrostu gospodarczego. Podkreśla, że wymagałoby to od krajów unii walutowej odstąpienia od forsowanych przez Niemcy przedsięwzięć oszczędnościowych i zaakceptowania wyższej inflacji.

_ Bądźcie przywódcą albo odejdźcie - _ powiedział Niemcom Soros w wywiadzie dla _ Financial Timesa _. - _ Albo powiążecie swe losy z resztą Europy, podejmiecie ryzyko (...) albo opuście euro, ponieważ po waszym odejściu strefa euro miałaby się lepiej _- doda.

Także w artykule na łamach _ New York Review of Books _ finansista wyraził pogląd, że Niemcy powinny stać się życzliwszym przywódcą albo opuścić unię walutową. _ Każda z tych opcji byłaby lepsza niż obstawanie przy obecnym kursie _ - uznał. W wypowiedzi dla _ Financial Timesa _ użył wobec Niemiec określenia _ życzliwy hegemon _.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/70/m245318.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/francja;walczy;z;kryzysem;prezydent;oglosil;plan,183,0,1156279.html) *Hollande szuka 30 mld euro. Ogłosił plan * Prezydent Francji zapowiada wdrożenie planu antykryzysowego.

Soros ostrzegł, że planowane przez Europejski Bank Centralny skupowanie na rynku wtórnym krótkoterminowych obligacji zadłużonych państw strefy euro, takich jak Hiszpania i Włochy, może pogłębić podziały w strefie euro.

Jego zdaniem program EBC może uratować euro, ale jest też krokiem w kierunku trwałego podziału Europy na dłużników i wierzycieli. _ Kraje-dłużnicy będą się musiały poddać nadzorowi trojki (EBC, Komisja Europejska i MFW), ale kredytodawcy nie. (...) I rozbieżności w wydajności gospodarczej będą się nasilać _ - uznał.

Soros uważa, że perspektywa długotrwałej depresji i Europy dwóch poziomów _ w końcu zniszczyłaby Unię Europejską _.

Finansista jest zwolennikiem powołania Europejskiego Urzędu Nadzoru Fiskalnego (European Fiscal Authority - EFA) finansowanego z VAT i nadzorującego finanse publiczne strefy euro, w tym fundusze ratunkowe. EFA podejmowałaby _ kluczowe decyzje gospodarcze dla wszystkich rządów państw strefy euro _.

BBC zwraca uwagę, że prawdopodobnie nie spodoba się to Niemcom, którzy konsekwentnie argumentują, że każdy z rządów państw strefy euro powinien odpowiadać za swe własne zadłużenie.

Niemiecki bank centralny będzie też zapewne przeciwny 5-procentowemu wzrostowi gospodarczemu, postulowanemu przez Sorosa. Tak duże tempo wzrostu oznaczałoby prawdopodobnie także gwałtowny wzrost cen i płac, co doprowadziłoby do wzrostu inflacji powyżej 2-procentowego pułapu, określonego przez EBC.

Soros uważa jednak, że prężna ekspansja umożliwiłaby strefie euro _ wyrośnięcie z nadmiernego ciężaru zadłużenia _.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/83/m245075.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/barroso;i;monti;oceniaja;przyszlosc;euro;pozytywnie,85,0,1154901.html) Przyszłość strefy euro rysuje się pozytywnie? _ Możemy przezwyciężyć kryzys w całej Unii Europejskiej. _

Finansista jest zdania, że jeśli członkowie unii walutowej nie zdołają się porozumieć, powinni się rozstać. Nie jest przy tym obojętne, kto opuściłby strefę euro. Jego zdaniem powinny to być Niemcy, a nie Grecja i inne zadłużone kraje. Z wyjściem Niemiec można by się uporać, a uniknęłoby się _ chaotycznego, długotrwałego efektu domina _, polegającego na wypychaniu ze strefy euro jednego zadłużonego kraju po drugim przez spekulacje i ucieczkę kapitału.

Wyjście Niemiec z unii walutowej oznaczałoby prawdopodobnie spadek wartości euro, więc wyroby z tej strefy stałyby się tańsze dla klientów z zewnątrz. Jednak powrót Niemiec do marki oznaczałby wyższe ceny artykułów niemieckich za granicą, co mogłoby zaszkodzić niemieckiemu eksportowi.

Czytaj więcej w Money.pl
Decyzja EBC w Trybunale. Skarży polityk CSU Peter Gauweiler zaskarżył do Niemieckiego Trybunału Konstytucyjnego decyzję Europejskiego Banku Centralnego.
Prezes wielkiego banku rozważał dymisję Weidmann mówił o tym w ścisłym kręgu kierownictwa Bundesbanku, ale ostatecznie zrezygnował ze swego zamiaru pod naciskiem rządu kanclerz Angeli Merkel.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)