Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Spada bezrobocie w Polsce. Ale sprzedaż...

0
Podziel się:

Główny Urząd Statystyczny podał właśnie ważne informacje z polskiej gospodarki.

Spada bezrobocie w Polsce. Ale sprzedaż...
(eliandric/iStockphoto)

11,7 procent wyniosła w sierpniu stopa bezrobocia w Polsce - podał Główny Urząd Statystyczny. Słabe okazały się jednak informacje o sprzedaży detalicznej w naszym kraju.

Aktualizacja: 12:50

Najnowsze doniesienia na temat bezrobocia są nieznacznie lepsze od wcześniejszych prognoz ekonomistów, którzy obstawiali rezultat na poziomie 11,8 procent. W lipcu z kolei stopa bezrobocia wyniosła 11,9 procent.

GUS podał również najnowsze informacje na temat dynamiki sprzedaży detalicznej w Polsce. Według nich sprzedaż w sierpniu była o 1,7 procent wyższe niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Jednak wobec lipca sprzedaż spadła o 0,9 procent.

- _ To optymistyczne dane _ - tak komentuje informacje Głównego Urzędu Statystycznego ekonomista Wiktor Patena z Wyższej Szkoły Biznesu w Nowym Sączu. - _ Spada bezrobocie. To dobry prognostyk na przyszłość _ - uważa ekspert. Jak podkreśla to pokazuje, ożywienie w gospodarce i pracodawcy chętniej zatrudniają nowych pracowników.

Ekonomista prognozuje, że być może trend ten się utrzyma w kolejnych miesiącach. Ekspert nieco ostrożnej podchodzi natomiast do danych GUS o wzroście sprzedaży detalicznej. - _ Ta dynamika jest nieco mniejsza niż w poprzednich miesiącach, prawdopodobnie kolejną barierą do jej wzrostu jest pojawiająca się deflacja - _dodał.

GUS podał także pozostałe dane. W sierpniu 2014 roku przewóz ładunków wzrósł rok do roku o 0,5 proc. do 40.803 mln ton. W okresie styczeń-sierpień przewozy wzrosły o 2,9 proc. do 307,251 mln ton. Transport kolejowy rdr spadł o 6,0 proc., a mdm spadł o 2,5 proc. do 19,054 mln ton. Transport samochodowy rdr wzrósł o 9,8 proc., a mdm spadł o 4,0 proc. do 16,076 mln ton. Transport rurociągowy rdr wzrósł o 1,6 proc., a miesięcznie wzrósł o 17,1 proc. do 4,677 mln ton.

Z kolei siła nabywcza przeciętnego, miesięcznego wynagrodzenia brutto w sektorze przedsiębiorstw w sierpniu 2014 r. wzrosła w skali roku o 3,7 proc. wobec wzrostu o 3,6 proc. w lipcu oraz wzrostu o 0,9 proc. w sierpniu 2013 roku - podał GUS. W okresie styczeń-sierpień płaca realna brutto była wyższa niż przed rokiem o 3,7 proc. wobec wzrostu o 1,7 proc. w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Natomiast nowe zamówienia w przemyśle w sierpniu spadły w ujęciu rok do roku o 6,9 proc., po wzroście o 0,7 proc. w poprzednim miesiącu; z kolei nowe zamówienia w przemyśle na eksport spadły o 10,6 proc. po wzroście o 12,5 proc. w poprzednim miesiącu - podał GUS. W ujęciu miesięcznym zamówienia spadły o 17,7 proc. w porównaniu ze wzrostem o 6,4 proc. w poprzednim miesiącu.

Jeśli chodzi o nowe zamówienia w przemyśle na eksport to w ujęciu miesięcznym spadły one o 23,4 proc. Miesiąc wcześniej zamówienia na eksport wzrosły o 9,2 proc. miesiąc do miesiąca. Wskaźnik nowych zamówień w przemyśle pokazuje rozwój popytu na wyroby i usługi. Służy on do oceny przyszłej produkcji.

Wydajność pracy w przemyśle w okresie styczeń-sierpień wzrosła o 2,5 proc. w porównaniu do analogicznego okresu 2013 r. przy większym o 0,9 proc. zatrudnieniu i wzroście przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto o 3,7 proc.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)