Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Specjalne strefy ekonomiczne. Wartość inwestycji osiągnęła 102 mld zł

0
Podziel się:

Liczba firm, które lokują swoje inwestycje na terenie stref przekroczyła już dwa tysiące.

Specjalne strefy ekonomiczne. Wartość inwestycji osiągnęła 102 mld zł
(Andrzej Wawok / Reporter)

Wartość wszystkich inwestycji ulokowanych w specjalnych strefach ekonomicznych osiągnęła 102 mld zł - wynika z opracowania Ministerstwa Gospodarki, które nadzoruje strefy.

Liczba firm, które lokują swoje inwestycje na terenie stref przekroczyła 2 tysiące.

W strefach powstało blisko 214 tysięcy nowych miejsc pracy, a liczba miejsc pracy utrzymanych dzięki inwestycjom w strefach wyniosła dodatkowo 82 tysiące.

Specjalne strefy ekonomiczne (SSE) to wyodrębnione administracyjnie obszary Polski, gdzie inwestorzy mogą prowadzić działalność gospodarczą na preferencyjnych warunkach. Celem funkcjonowania tego instrumentu wsparcia jest przyspieszenie rozwoju regionów poprzez przyciąganie nowych inwestycji i promocję tworzenia miejsc pracy.

Jak podaje ministerstwo gospodarki w Polsce istnieje 14 specjalnych stref ekonomicznych. Zasady i warunki inwestowania na terenie SSE oraz korzyści płynące z faktu prowadzenia tam działalności gospodarczej określa ustawa z dnia 20 października 1994 r. o specjalnych strefach ekonomicznych (Dz.U. z 2007 r. Nr 42, poz. 274 i z 2008 r. nr 118, poz. 746) wraz z aktami wykonawczymi.

Przedsiębiorcy lokujący swe inwestycje na terenie SSE mogą korzystać z pomocy publicznej, udzielanej w formie zwolnień z podatku dochodowego, z tytułu kosztów nowej inwestycji lub tworzenia nowych miejsc pracy.

Wielkość pomocy zależy od maksymalnej intensywności pomocy określonej dla obszaru, gdzie realizowana jest inwestycja oraz wielkości kosztów kwalifikujących się do objęcia pomocą.

Pomoc dla małych przedsiębiorców podwyższa się o 20 punktów procentowych, natomiast dla średnich - o 10 punktów - podaje ministerstwo gospodarki.

Wielkość pomocy z tytułu kosztów nowej inwestycji oblicza się jako iloczyn maksymalnej intensywności pomocy określonej dla danego obszaru i kosztów inwestycji kwalifikujących się do objęcia pomocą.

Korzystanie z pomocy z tego tytułu wymaga prowadzenia działalności gospodarczej przez okres nie krótszy niż 5 lat, utrzymania własności składników majątku, z którymi były związane wydatki inwestycyjne, przez okres 5 lat. Przy czym okresy te ulegają skróceniu do 3 lat w przypadku małych i średnich przedsiębiorstw.

Koszty nabycia środków trwałych ponoszone przez dużych przedsiębiorców zostaną objęte pomocą wyłącznie w odniesieniu do nowych środków trwałych.

Wielkość pomocy z tytułu tworzenia nowych miejsc pracy związanych z daną inwestycją oblicza się jako iloczyn maksymalnej intensywności pomocy i dwuletnich kosztów płacy brutto nowo zatrudnionych pracowników, powiększonych o wszystkie obowiązkowe płatności związane z ich zatrudnieniem. Przedsiębiorca korzystający z pomocy z tego tytułu jest zobowiązany utrzymać nowo utworzone miejsca pracy przez okres 5 lat, a w przypadku małych i średnich firm - 3 lat.

Czytaj więcej w Money.pl
Przybędzie ponad tysiąc miejsc pracy Inwestorzy planują projekty o łącznej wartości ponad 2,5 mld zł.
Grupa Azoty ma oferty z dwóch SSE
Szukają inżynierów. Przyjmą 100 w pięć lat Inżynierowie mają pracować w budowanym centrum nad rozwojem produktów, jakie firma ma swojej ofercie w Opolu.
Resort gospodarki pomoże małym firmom? Ministerstwo chce pomóc małym i średnim przedsiębiorstwom w dostępie do specjalnych stref ekonomicznych - z myślą o nich we współpracy z samorządami.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)