Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Spór o OFE. Rząd chce zmian, opozycja nieufna

0
Podziel się:

SLD domaga się dziedziczenia składek OFE, PiS zgłasza własny projekt zmian systemu.

Spór o OFE. Rząd chce zmian, opozycja nieufna
(PAP/Bartłomiej Zborowski)

Jeśli system emerytalny z OFE nie zostanie zmieniony lub skorygowany, to nie ma takich cięć, które zrównoważyłyby narastanie długu - mówił w Sejmie premier Donald Tusk, odpowiadając posłom na pytania w sprawie zmian w systemie emerytalnym. Kluby opozycyjne domagają się gwarancji zabezpieczenia waloryzacji składek w II filarze oraz rozwiązania kwestii ich dziedziczenia oraz **złożyły w Sejmie własny projekt zmian w ustawie dotyczący OFE.

- _ Jeśli ten system trzech filarów, z OFE jako istotą, nie zostanie jak najszybciej skorygowany lub zmieniony, to nawet gdybyśmy zabrali ludziom zasiłki chorobowe, waloryzację i obcięli pensje w całej sferze publicznej, to i tak te cięcia nie zrównoważą tego, w jaki sposób rośnie dług publiczny _ - mówił w środę w Sejmie Donald Tusk.

- _ Proponujemy bezpieczną korektę, która pozwoli uchronić ludzi od innych bolesnych cięć. To nie jest przecież dla nas polityczny interes, to jest interes wszystkich Polaków i państwa polskiego, żeby był mniejszy deficyt i mniejszy dług _ - mówił Tusk. - _ My bardzo ostrożnie chcemy z tej pętli wyjść. Inne państwa podjęły decyzje dużo bardziej radykalne i szybsze i moim zdaniem gorsze _ - dodał premier.

Jego zdaniem ludzi, którzy żyją tu i teraz w Polsce, nie można poświęcać dla tych, którzy będą pobierali emerytury w przyszłości. Jak mówił premier, przepisy europejskie, które nazwał _ idiotycznymi _, powodują, że te same pieniądze, tych samych emerytów, księgowane w ZUS nie obciążają długu publicznego, a zapisywane w OFE obciążają ten dług.

Chodzi o unijną metodologię liczenia długu i deficytu. Polska od kilku miesięcy domaga się na forum UE trwałego rozwiązania gwarantującego, że transfery do OFE nie będą powiększały długu i deficytu publicznego. Aby kraje, takie jak Polska, które przeprowadziły kosztowne reformy, nie były w gorszej sytuacji od tych, które tego nie zrobiły. W przypadku Polski koszty OFE szacowane są na około 1,8 proc. PKB. Natomiast udział OFE w ponad 50-proc. polskim zadłużeniu wynosi około 13 proc.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/39/t74791.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/fedak;to;najdrozszy;system;swiata,82,0,748370.html) Fedak: To najdroższy system świata
Komisja Europejska wykluczyła zmianę metodologii statystycznej liczenia długu. Wtedy też zaproponowała krajom, które przeprowadziły reformy emerytalne, większą elastyczność w ocenie ich sytuacji budżetowej.

- _ My proponujemy kompromisowe wyjście - nie nazywam tego reformą - cały system zostanie zachowany, dodamy trochę wolności i możliwości doubezpieczenia się w drugim filarze _ - mówił Tusk.

_ Nikt nie może kwestionować, że przedstawiamy tak naprawdę paletę pewnego wyboru. Czy nadal OFE w sposób drogi i kosztowny mają dysponować - w sposób nieco bardziej ryzykowny niż to robi ZUS - istotną częścią składki, czy istotną część tej składki przesuwamy do ZUS - co ma swoje wady i zalety. Ale nie możemy mówić, że przesunięcie zmniejsza gwarancję czy pewność wypłaty emerytury, bo to jest nieprawda. Mniej więcej tyle pieniędzy, ile odpowiada 5 proc. składki, OFE lokują w papiery dłużne państwa, więc państwo to gwarantuje _ - argumentował szef rządu.

Tusk powiedział, że będziemy mieli _ pełną możliwość rozstrzygnięcia, czy nadal OFE będą operować tymi pieniędzmi w sposób trochę bardziej ryzykowny niż ZUS, chociaż może z większym zyskiem dla przeszłego emeryta i obciążając państwo wielkim długiem. A może pojawi się inny punkt widzenia, np. pełnej dobrowolności czy wariant węgierski, czyli likwidacja OFE. My proponujemy wyważony efekt intensywnej wielomiesięcznej pracy wielu zespołów _ - zwrócił się premier do posłów.

Według Anny Bańkowskiej, posłanki SLD i zarazem byłej prezes ZUS, po przedstawionej w Sejmie informacji opinia publiczna jest bogatsza o wiedzę, co rząd chciałby zrobić ze składkami OFE. - _ Jesteśmy bogatsi nie tyle o konkretne odpowiedzi, tylko o to, czego rząd jeszcze nie wie _ - powiedziała.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/86/t127830.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/przemyslimy;dziedziczenie;w;zus-ie,122,0,748410.html) "Przemyślimy dziedziczenie w ZUS-ie"
- _ Nie znamy dokładnie odpowiedzi na pytanie fundamentalne: co się wydarzyło w finansach publicznych na przestrzeni ostatnich trzech tygodni, które nas dzielą od uchwalenia budżetu państwa, kiedy to rząd mówił, że ma zabezpieczenie na wszystkie wydatki, które są po stronie budżetu zapisane _ - powiedziała. Jak dodała, obecnie rząd twierdzi, że zmiany w przekazywaniu składek do OFE są konieczne, bo w przeciwnym razie Polsce grozi przekroczenie bariery deficytu budżetowego.

- _ Wiemy, że do tej pory nie ma w rządzie koncepcji, jak rozwiązać problem dziedziczenia składek, które, zamiast do OFE, trafią na subkonta do ZUS _ - zaznaczyła. Jak przekonywała Bańkowska, takie rozwiązanie musi zostać wprowadzone, by nie krzywdzić osób, które do tej pory miały prawo do dziedziczenia składek.

Jak dodała, nie ma także do końca wypracowanego stanowiska rządu co do sposobu waloryzacji składek. - _ Uważamy, że muszą być zapisane takie gwarancje, dotyczące pomnażania składek zgromadzonych na subkontach w ZUS, by przyszli emeryci, jeśli to rozwiązanie wejdzie w życie, nie tracili na wymiarze przyszłej emerytury _ - podkreśliła.

- _ Po tej szczerej i bardzo otwartej rozmowie w Sejmie (informacji rządu w sprawie OFE) wiemy, że jeszcze do 17 grudnia byliśmy zieloną wyspą, a dziś jesteśmy na zielonej trawce _ - mówił z kolei wiceszef klubu SLD Marek Wikiński.

Poseł SLD wyraził także obawę, czy ZUS zdąży przygotować oprogramowanie, które umożliwi ewidencjonowanie środków finansowych, które do tej pory trafiały do OFE.


Z kolei PiS złożył w Sejmie własny projekt zmian w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych. Zakłada on dobrowolność wyboru pomiędzy oszczędzaniem na emeryturę w OFE a ZUS oraz możliwość powrotu do ZUS. - _ To najlepsza metoda, żeby zmusić OFE do tego, żeby zabiegały o klientów. Dzisiaj każdy z mocy prawa jest przypisywany do konkretnego OFE. To jest działanie, które uznajemy za błędne _ - powiedział Mariusz Błaszczak, szef klubu PiS.

- _ Każdy młody pracownik wchodzący na rynek pracy, będzie mógł wybrać czy chce być w ZUS-ie, czy też chce zaryzykować i być w OFE. Wprowadzamy możliwość zmiany podjętej wcześniej decyzji tych osób, które były z mocy prawa przypisane do OFE, bądź wybrały same OFE _ - podkreśliła Małgorzata Sadurska (PiS).

_ [ ( http://static1.money.pl/i/h/129/t87169.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/boni;projekt;zmian;w;ofe;za;20;dni,181,0,747957.html) Boni: Projekt zmian w OFE za 20 dni - Wprowadzamy likwidację instytucji losowania. Teraz jest tak, że każda osoba która podejmuje pracę, jeżeli nie wybierze OFE wówczas podlega losowaniu. Proponujemy, żeby ZUS, jeśli dany pracownik w przeciągu dwóch miesięcy nie wybierze OFE, poinformował go o możliwości wyboru i że może zostać w ZUS _ - powiedziała Sadurska.

Projekt PiS zakłada również, że ubezpieczony będzie mógł sam decydować o wysokości składki, która trafia do OFE i zmieniać ją co dwa lata, w zależności od wyników inwestycyjnych. _ - Proponujemy, żeby składki wynosiły 2,3,4,5,6 i 7,3 proc. Jeżeli ubezpieczony wybierze niższą składkę, wówczas powiększona będzie ZUS-owska składka z I filaru _ - tłumaczyła Sadurska.

Projekt PiS pozwala też na możliwość zmiany po 2 latach decyzji o przejściu do ZUS z OFE. _ - Dlaczego dwa lata? Naszym zdaniem, to dobry czas na ocenę procesów inwestycyjnych w OFE, na spojrzenie na ich finanse _ - wyjaśniła Sadurska.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/238/t20718.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/ofe;zarzadzaja;ponad;221;mld;zl,33,0,747553.html) OFE zarządzają ponad 221 mld zł
Posłowie PiS negatywnie ocenili propozycje rządu w sprawie emerytur. - _ Rząd przekonuje do czegoś czego nie ma. Nie ma projektu ustawy, na razie są niejasne zapowiedzi _ - zaznaczyła wiceszefowa PiS Beata Szydło.

Rządowe rozwiązania krytykował też podczas rozmowy z dziennikarzami w Sejmie prezes PiS Jarosław Kaczyński. Jego zdaniem już obecnie oszczędzanie na emeryturę jest fikcją. _ - Po tej ewentualnej zmianie będziemy mieli fikcję całkowitą _ - ocenił.

Prezes PiS podkreślił, że _ ci, którzy przymusowo uczestniczą w OFE, będą poddani operacji, którą trudno określić inaczej niż oszustwo _.

Premier Donald Tusk w zeszłym tygodniu zapowiedział, że Otwarte Fundusze Emerytalne będą otrzymywać 2,3 proc. składek zamiast 7,3 proc. Pozostałe 5 proc. trafi na indywidualne konta osobiste zarządzane przez ZUS. Premier wyraził nadzieję, że w styczniu projekt wraz ze szczegółowym opisem skutków finansowych trafi do parlamentu. Rząd chce, by zmiany obowiązywały od 1 kwietnia 2011 r.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/47/t97071.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/krocej;w;sprawie;ofe;-;zwiazkowcy;mowia;nie,117,0,748917.html) Krócej w sprawie OFE - związkowcy mówią nie Skróceniu czasu na konsultacje społeczne sprzeciwiają się związki zawodowe i część pracodawców.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/92/t74588.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/deficyt;finansow;publicznych;powyzej;6;proc;,7,0,748807.html) Deficyt finansów publicznych powyżej 6 proc. Taki poziom deficytu prognozuje 2011 r. minister Jacek Rostowski.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/59/t128315.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/zmiany;ofe;w;ekspresowym;tempie;ruszyla;batalia,192,0,748736.html) Zmiany OFE w ekspresowym tempie. Ruszyła batalia Michał Boni chce skrócenia konsultacji społecznych. Kusi dodatkowymi ubezpieczeniami. PiS chce prawa wyboru między OFE i ZUS.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)