Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Spotkania w Komisji Trójstronnej bez związków "mało efektywne"

0
Podziel się:

Jest trudno - ocenił dzisiaj minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz, po kolejnym posiedzeniu komisji w składzie rząd i pracodawcy, bez związkowców.

Na zdj. Władysław Kosiniak-Kamysz
Na zdj. Władysław Kosiniak-Kamysz (Matloch/Reporter)

Jest trudno - ocenił dzisiaj minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz, po kolejnym posiedzeniu komisji w składzie rząd i pracodawcy, bez związkowców.

_ - Oczywiście, jest trudno. I to mówię bardzo jasno i wprost, że po wyjściu związkowców z Komisji Trójstronnej w czerwcu tego roku dużo mniej efektywne są spotkania pod względem dochodzenia do jakichś rozwiązań _ - powiedział Kosiniak-Kamysz.

Zapowiedział, że nie będzie ustawać w zapraszaniu związków, aby wróciły do prac w Komisji. _ Jesteśmy cały czas gotowi do dyskusji _ - zadeklarował minister. Zapewnił, że w odpowiedziach rządu nie ma żadnego _ straszaka _ na związki. _ Tam była dobra wola i szukanie jak największego pola do negocjacji _ - zadeklarował. _ Wciąż nie ma zgody na dyktat; jest zgoda i zaproszenie do dialogu _ - dodał.

Przypomniał, że w czwartek Komisja omówiła pierwszą część związkowych postulatów, które związki zgłosiły podczas wrześniowego protestu w stolicy. _ Dzisiaj pierwsza część resortów miała okazję się wypowiedzieć, w tym: resort pracy i polityki społecznej, resort skarbu, edukacji narodowej, transportu _ - powiedział minister. Podczas kolejnego spotkania mają zostać przedstawione odpowiedzi rządu na postulaty dotyczące resortów sprawiedliwości, spraw wewnętrznych i gospodarki.

Minister skarbu Włodzimierz Karpiński deklarował, że z 16 postulatów tak naprawdę wszystkie są zrealizowane, albo realizowane. _ Czy konsolidacja przemysłu obronnego, czy ochrona polskiej chemii - stworzenie grupy Azoty, to rzeczy realizowane, albo już w 100 proc. zrealizowane _ - zadeklarował Karpiński. _ Zawsze jestem otwarty na branżowe, czy szczegółowe problemy _ - dodał.

Kosiniak-Kamysz zadeklarował, że nie wycofa się z przepisów wprowadzających elastyczny czas pracy, bo _ gdy w latach 2009-11 mieliśmy takie same przepisy, żaden z pracowników nie zgłaszał, że jest niewolnikiem _. Związki argumentują, że rozliczanie czasu pracy w nowym 12-miesięcznym systemie będzie oznaczało taką właśnie sytuację, i od wycofania się z tych rozwiązań uzależniają powrót do Komisji.

Natomiast pracodawcy deklarują, że mogą zrezygnować z elastycznego czasu pracy, jeśli będzie nadużywany. _ Jeżeli w ciągu roku okaże się, że pracodawcy nieuczciwie korzystają z tych rozwiązań, to gotowi jesteśmy nawet się z nich wycofać _ - powiedział dziennikarzom po posiedzeniu Jeremi Mordasewicz, reprezentujący w KT pracodawców z PKPP Lewiatan.

_ - Dajmy sobie szansę. Mnie jest bardzo przykro, że związkowcy z góry zakładają, że gros pracodawców to ludzie nieuczciwi. Jeśli okaże się, że pracodawcy łamią prawo, to my również jesteśmy gotowi piętnować takich ludzi _ - powiedział. _ Jesteśmy za przykładnym ich karaniem, ale nie odrzucajmy rozwiązań, takich jak elastyczny czas pracy, tylko dlatego, że mogłoby do takich nieprawidłowości dojść _ - dodał.

Mordasewicz podkreślił, że gdyby związkowcy byli na posiedzeniu, wiedzieliby, że cały szereg celów, które chcą zrealizować, akceptują również pracodawcy. _ Zwiększenie zatrudnienia, wsparcie przemysłu, ograniczenie sfery ubóstwa, zwiększenie wsparcia dla rodzin wielodzietnych - co do tego się zgadzamy _ - powiedział.

Zaznaczył, że trudno byłoby pracodawcom w Komisji Trójstronnej zaakceptować skrócenie wieku emerytalnego. _ Polskie społeczeństwo się starzeje, byłoby to nie do udźwignięcia finansowo _ - mówił.

Pracodawcy mogą prowadzić rozmowy osobno ze związkami i osobno z rządem, ale sami związkowcy z czasem dojdą do tego, że szybciej zrealizują swoje postulaty, jeśli wrócą do rozmów - przekonywał.

NSZZ _ Solidarność _, OPZZ i Forum Związków Zawodowych, które odrzuciły zaproszenie na posiedzenie Komisji, zadeklarowały w czwartek, że chcą rozmawiać z rządem, ale poza Komisją Trójstronną, i wezwały premiera do publicznej debaty o ich postulatach. W przeciwnym razie zapowiadają strajk generalny i działania na forum UE.

Czytaj więcej w Money.pl
Zaskakujące wyniki sondażu o związkach zawodowych W październiku nastąpiły gwałtowne zmiany. Zobacz, co obecnie myślą Polacy.
39 związków zawodowych w spółce z GPW W zatrudniającej blisko 22,3 tysiąca osób Jastrzębskiej Spółce Węglowej powstał nowy związek zawodowy - w sumie w firmie działa ich już 39.
Stanęli w obronie wykorzystywanych Polaków Polscy robotnicy w Szwajcarii dostają za pracę nie rzadko mniej niż jedną trzecią minimalnej płacy. Wsparły ich tamtejsze związki zawodowe.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)