Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Spotkanie eurogrupy w sprawie Cypru jutro o godz. 18

0
Podziel się:

Ministrowie finansów państw strefy euro spotkają się w sprawie pomocy dla Cypru. Ratunek jest jeszcze możliwy?

Spotkanie eurogrupy w sprawie Cypru jutro o godz. 18
(PAP/EPA)

Ministrowie finansów państw strefy euro spotkają się jutro o godz. 18 w Brukseli w sprawie programu ratunkowego dla Cypru - poinformował dziś na Twitterze szef eurogrupy Jeroen Dijsselbloem. Natomiast * *unijny komisarz ds. gospodarczych i walutowych Olli Rehn mówi wprost: problemów Cypru nie da się już rozwiązać w sposób optymalny, trzeba dokonywać trudnych wyborów.

Aktualizacja godz. 21.30

W opublikowanym oświadczeniu komisarz Rehn podkreślił, że jest konieczne, by jutro wieczorem na spotkaniu eurogrupy w Brukseli osiągnięto porozumienie w sprawie programu pomocy finansowej dla Cypru, które szybko musi zostać wdrożone przez Cypr i partnerów ze strefy euro.

_ - Niestety, wydarzenia ostatnich dni doprowadziły do sytuacji, w której nie dysponujemy już optymalnym rozwiązaniem. Dziś pozostają nam tylko trudne wybory. Wsparcie z Europy może pomóc zminimalizować gospodarcze szkody i chronić najsłabszych przed konsekwencjami kryzysu finansowego na Cyprze _ - oświadczył komisarz.

_ - Jest jasne, że najbliższa przyszłość będzie bardzo trudna dla Cypru. Ale Cypr i jego obywatele są częścią europejskiej rodziny. Unia Europejska jest z nimi i pomoże odbudować cypryjską gospodarkę _ - podkreślił Rehn. Dodał, że KE docenia postępy cypryjskiego rządu w pracach nad rozwiązaniem, które otworzy drogę do porozumienia w sprawie pomocy finansowej dla Cypru. _ - W najbliższych godzinach będziemy kontynuować intensywne prace i kontakty _ - dodał.

Dziś wieczorem agencja Reuters podała, że władze w Nikozji i przedstawiciele trojki, czyli Komisji Europejskiej, Europejskiego Banku Centralnego oraz Międzynarodowego Funduszu Walutowego porozumiały się w sprawie obłożenia 20-procentowym podatkiem depozytów powyżej 100 tys. euro, zdeponowanych w zagrożonym upadkiem Bank of Cyprus. Takie depozyty w innych bankach mają być obłożone podatkiem 4-procentowym.

Podatek ma pomóc w wygospodarowaniu przez Cypr 5,8 mld euro; od zebrania tej kwoty strefa euro i MFW uzależniają udzielenie Cyprowi pomocy finansowej w wysokości 10 mld euro na uchronienie sektora bankowego przed załamaniem. Jeśli do tego czasu Cypr nie przygotuje wiarygodnego planu ratowania banków, Europejski Bank Centralny odetnie finansowanie dla banku centralnego wyspy, który zapewnia płynność dwóm największym i najbardziej zagrożonym upadkiem pożyczkodawcom - Bank of Cyprus i Laiki Popular Bank. Oznaczałoby to de facto ich upadek.

Jutro o godz. 18 w Brukseli zbiorą się ministrowie finansów eurolandu, by zdecydować o programie ratunkowym dla Cypru.

Ludzie protestują, grożą strajkiem

Tymczasem kilka tysięcy pracowników cypryjskich banków protestowało dziś po południu w Nikozji. Zagrozili, że we wtorek rozpoczną strajk, jeśli władze kraju, które prowadzą wyścig z czasem, by ratować banki, nie zagwarantują im przyszłości.

Według AFP tłum wyruszył spod siedziby Cypryjskiego Związku Pracowników Banków (ETYK) i udał się pod pałac prezydencki. Następnie demonstranci przeszli pod ministerstwo finansów. Choć atmosfera była napięta, nie odnotowano incydentów.

_ Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/186/m265658.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/merkel;ostrzega;cypr;przed;naduzywaniem;wyrozumialosci;ue,57,0,1274169.html) *Merkel grozi Cyprowi. Cierpliwość ma granice * W czasie narady w Bundestagu szefowa niemieckiego rządu miała powiedzieć, że nie ma zgody na to, aby władze Cypru sprawdzały granice wyrozumiałości. - Jeśli nie zagwarantujecie bezpieczeństwa naszym funduszom emerytalnym, rozpoczniemy strajk we wtorek _ - mówił przewodniczący ETYK Loizos Hadgikostis. W tym dniu zamknięte od początku bieżącego tygodnia banki mają zostać ponownie otwarte. Hadgikostis zapowiedział też, że jutro odbędzie się większa manifestacja, w której wezmą udział nie tylko pracownicy banków, ale _ wszyscy Cypryjczycy _.

Uczestnicy dzisiejszej demonstracji mówili, że obawiają się utraty pracy, jeśli kraj zbankrutuje lub jeśli dojdzie do restrukturyzacji banków. Nieśli transparenty z hasłami: _ Ręce precz od funduszy emerytalnych _, _ Nie dla bankructwa Cypru _, _ Pozwólcie nam marzyć _.

_ - Protestujemy, by ratować nasze miejsca pracy i nasze fundusze emerytalne. To nasi europejscy przyjaciele doprowadzili do takiej sytuacji _ - powiedział pracownik jednego z banków, Petros.

Wczoraj parlament przyjął pakiet ustaw m.in. o utworzeniu funduszu solidarnościowego, opartego m.in. na funduszach emerytalnych, a także o uporządkowanej restrukturyzacji zadłużonych banków, na mocy której rząd może podzielić je na _ dobre _ i _ złe _.

Według źródeł w Brukseli nowe prawo najprawdopodobniej zostanie w pierwszej kolejności zastosowane do Laiki Popular Bank oraz Bank of Cyprus. Ma powstać nowy bank oparty na zdrowych aktywach obu tych instytucji. Sam Laiki Popular Bank zatrudnia na Cyprze ponad 8 tys. osób, czyli 1 proc. mieszkańców wyspy.

Czytaj więcej w Money.pl
Cypr zamrozi kapitał w bankach? Tego domaga się Unia _ Wiarygodność tamtejszych banków została podkopana i żaden inwestor nie ulokuje już w przyszłości swego kapitału w tym kraju. _
Rosjanie uratują Cypr? Ważne rozmowy Minister finansów Cypru Michalis Sarris rozmawia w Moskwie z przedstawicielami rządu Federacji Rosyjskiej o przełożeniu spłaty kredytu przyznanego przez Rosję w 2011 roku i udzieleniu przez nią nowej pożyczki.
Niemiecki minister tłumaczy się ws. Cypru Niemieccy politycy skrytykowali program ratowania Cypru przed bankructwem, określając jako poważny błąd zawarte w nim plany obciążenia specjalnym podatkiem również mniejszych wkładów bankowych.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)