Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Stopy procentowe w Polsce najpewniej bez zmian. Zaczyna się posiedzenie RPP

0
Podziel się:

To będzie ważna decyzja dla kredytobiorców.

Na zdjęciu prezes NBP i przewodniczący Rady Marek Belka
Na zdjęciu prezes NBP i przewodniczący Rady Marek Belka (Michal Dyjuk/REPORTER)

Dziś początek dwudniowego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej. Zapadnie na nim ważna dla spłacających kredyty w polskiej walucie decyzja o wysokości stóp procentowych w Polsce.

Obecnie podstawowa stopa procentowa Narodowego Banku Polskiego jest na poziomie półtora procent. Eksperci zgodnie prognozują, że Rada wysokości stóp nie zmieni. Uważa tak między innymi główny ekonomista banku Societe Generale. Jarosław Janecki wskazuje, że obecnie Rada nie ma żadnych powodów, żeby zmieniać wysokość stóp. Według niego, ta sytuacja nie zmieni się przynajmniej przez klika kwartałów.

Ekspert wyjaśnia, że za brakiem zmian w polityce pieniężnej przemawia między innymi wydłużający się okres deflacji, czyli spadku poziomu cen rok do roku. Jarosław Janecki prognozuje, że wzrost cen w skali roku zaobserwujemy najwcześniej w grudniu.

Główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek dodaje, że za brakiem zmian przemawia też lekkie wyhamowanie tempa wzrostu gospodarczego w drugim kwartale tego roku.

Podczas lipcowego posiedzenia RPP również pozostawiła stopy procentowe na wcześniejszym poziomie. W komunikacie po posiedzeniu można było przeczytać, że w drugim kwartale tego roku, dynamika PKB była zbliżona do tej z pierwszych trzech miesięcy roku.

"Głównym źródłem wzrostu aktywności gospodarczej pozostał prawdopodobnie wzrost konsumpcji i inwestycji, postępujący w warunkach poprawy sytuacji na rynku pracy, dobrej sytuacji finansowej przedsiębiorstw oraz wzrostu akcji kredytowej. Jednocześnie napływające w ostatnim okresie dane nie wskazują na przyspieszenie wzrostu aktywności gospodarczej w kolejnych kwartałach" - można było przeczytać w komunikacie.

NBP dodał, że utrzymanie stabilnego wzrostu gospodarczego następujące w warunkach poprawy koniunktury w strefie euro.

Zobacz także: Takie same zarobki - różna zdolność kredytowa. Gdzie iść po pieniądze?

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)