Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Stosunki Polska-Armenia. Będzie większa współpraca?

0
Podziel się:

Prezydent Bronisław Komorowski wyraził wczoraj przekonanie, że parafowanie umowy stowarzyszeniowej Armenia-UE da nowe ramy starej przyjaźni polsko-armeńskiej.

Stosunki Polska-Armenia. Będzie większa współpraca?
(eecpoland.eu)

Prezydent Bronisław Komorowski wyraził wczoraj przekonanie, że parafowanie umowy stowarzyszeniowej Armenia-UE da _ nowe ramy starej przyjaźni polsko-armeńskiej _. Prezydent Armenii Serż Sarkisjan opowiedział się za ściślejszą współpracą gospodarczą między naszymi krajami.

Wczoraj wieczorem Bronisław Komorowski wydał oficjalny obiad na cześć prezydenta Armenii, który przebywa w Polsce z wizytą. Komorowski zaznaczył, że Polaków i Ormian łączą trudne losy narodów ciężko doświadczonych przez historię, ale nieuginających się pod jej ciężarem. Wyraził przekonanie, że nastąpi dalsze zacieśnianie współpracy politycznej i gospodarczej Armenii z Polską oraz z całą UE.

Przypomniał, że w przeszłości wielu Ormian współtworzyło nowożytną Rzeczpospolitą. Polski prezydent ocenił, że wnieśli oni piękny wkład w rozwój kulturalny i polityczny Polski.

_ - Polscy Ormianie walczyli o wolną Polskę, często składając w ofierze przybranej, ale kochanej ojczyzny, swoje własne życie _ - powiedział. Komorowski zwrócił uwagę, że w Polsce zawsze z dumą podkreślano związki z tradycją, kulturą, językiem, korzeniami ormiańskimi. _ To zawsze nobilitowało w oczach innych Polaków _ - ocenił.

Prezydent podkreślił wagę zbliżenia Armenii do integracji europejskiej. _ Wiążemy nadzieje ze szczytem Partnerstwa Wschodniego w Wilnie w listopadzie bieżącego roku, wiążemy nadzieje z tym, że parafowanie umowy stowarzyszeniowej Armenia-Unia Europejska to będą te nowe ramy starej przyjaźni polsko-armeńskiej _ - powiedział.

Armenia, obok Gruzji i Mołdawii, to jeden z trzech krajów, które podczas listopadowego szczytu Partnerstwa Wschodniego (PW) w Wilnie mają parafować umowy stowarzyszeniowe z UE.

Prezydent Armenii podkreślał, że mimo aktywnego dialogu między Polską a jego krajem _ pozostaje nadal niewykorzystany potencjał w sferze gospodarczej _.

Sarkisjan wyraził nadzieję, że _ konsekwentne starania _ doprowadzą do zwiększenia obrotów handlowych i rozszerzenia polskiej obecności gospodarczej w Armenii. Jak podkreślił, Polska wspiera wysiłki jego kraju na drodze do eurointegracji. _ Jestem dumny z przyjaźni ormiańsko-polskiej i jestem więcej niż przekonany o jej świetlanej przyszłości _ - powiedział prezydent Armenii.

Według danych resortu gospodarki wymiana handlowa Polski z Armenią nie jest znacząca - obroty handlowe w ostatnich trzech latach kształtowały się na poziomie 20 - 30 mln dolarów. Do podstawowych towarów eksportowanych z Polski do Armenii w ostatnich trzech latach zaliczyć można wyroby przemysłu elektromaszynowego, przemysłu chemicznego oraz artykuły rolno-spożywcze. W imporcie z Armenii dominują wyroby metalurgiczne oraz artykuły rolno-spożywcze.

W środę prezydent Armenii odwiedzi Lublin i Zamość. Przed południem Sarkisjan zwiedzi Państwowe Muzeum na Majdanku i złoży wieniec przy Mauzoleum. Później spotka się z przedstawicielami mediów. Po południu będzie w Zamościu, gdzie zwiedzi Muzeum Historyczne i przespaceruje się po Rynku Starego Miasta.

Czytaj więcej w Money.pl
Będą rozmawiać o gospodarce. Prezydent... Prezydent z małżonką udaje się jutro z dwudniową wizytą do Bratysławy na 18. spotkanie prezydentów państw Europy Środkowej, na którym szefowie 20 krajów będą dyskutować o trudnej sytuacji gospodarczej i społecznej kontynentu.
Tego Polska może nauczyć się od Łotwy Prezydent Bronisław Komorowski rozpoczął jednodniową, roboczą wizytę na Łotwie. Tematem rozmów będzie m.in. współpraca w dziedzinie energetyki, infrastruktury i bezpieczeństwa regionalnego.
On sprzeciwił się władzy w stylu Putina Kraj pod jego przewodnictwem kończy negocjacje o stowarzyszeniu z Unią Europejską.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)