Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Stosunki Polska-Indonezja. Bronisław Komorowski mówi o wspólnych celach

0
Podziel się:

- Chcemy cały czas udowadniać światu, że demokracja, współczesność, nowoczesność i islam mogą żyć ze sobą - zapewniał Komorowski.

Stosunki Polska-Indonezja. Bronisław Komorowski mówi o wspólnych celach
(eecpoland.eu)

O współpracy gospodarczej, a także o doświadczeniu demokratyzacji obu krajów rozmawiali w Warszawie prezydenci Polski i Indonezji: Bronisław Komorowski i Susilo Bambang Yudhoyono.

_ - Indonezja jest ważnym partnerem. Wynika to z odgrywanej przez nią roli w Azji, a także w polityce światowej, to wynika także z potencjału demograficznego, politycznego, a także ekonomicznego _ - mówił Komorowski na wspólnym briefingu z prezydentem Indonezji.

Jak podkreślił, oba kraje chcą szukać politycznych ram dla współpracy gospodarczej. _ Z największą satysfakcją odnotowuję to, że wizyta pana prezydenta oznacza intensyfikację dialogu i współpracy politycznej _ - wskazał prezydent Polski.

Komorowski zaznaczył, że Polskę i Indonezję łączy też _ wspólnota nietypowych doświadczeń demokratyzacji, z wszystkimi dobrymi skutkami tego procesu i świadomością trudności, jakie trzeba na tej drodze pokonywać _. _ - Znajduję pełną wspólnotę myślenia o potrzebie pogłębiania procesu demokratyzacji w regionach, w których nasze kraje odgrywają ważną rolę _ - dodał Komorowski.

Prezydent Indonezji stwierdził z kolei, że oba kraje mogą odegrać rolę we wzmocnieniu współpracy między ASEAN (Stowarzyszenie Narodów Azji Południowo-Wschodniej) a Unią Europejską, ponieważ tak Polska jak Indonezja odgrywają _ ważną rolę w swoich regionach _.

_ - Chcemy cały czas udowadniać światu, że demokracja, współczesność, nowoczesność i islam mogą żyć ze sobą. Nawet jeśli pojawiła się fala radykalizmu, która wystąpiła w różnych miejscach na świecie, Indonezja zawsze będzie chroniła umiarkowany charakter islamu _ - zapewniał prezydent Yudhoyono. _ W Indonezji islam jest umiarkowany. Indonezja jest dobrym przykładem, który pokazuje dialog, szacunek dla cywilizacji, religii _ - przekonywał.

Prezydenci byli zgodni co do tego, że oba kraje mogą współpracować ze sobą w wielu obszarach gospodarki. W tym kontekście wymienili przemysł obronny, rolnictwo, rybołówstwo, inwestycje, handel, odnawialne źródła energii, turystykę czy przemysł wydobywczy. Wyrażali także satysfakcję z zamiarów współpracy między samorządami lokalnymi.

Prezydent Indonezji zapewnił ponadto, że jego kraj będzie uczestnikiem Konferencji Klimatycznej organizowanej w listopadzie w Warszawie. W obecności prezydentów Polski i Indonezji podpisano porozumienie między polskim Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a indonezyjskimi resortami: rolnictwa oraz spraw morskich.

Wizyta prezydenta Indonezji była też okazją do podpisania umowy rządowej między Polską i Indonezją ws. zniesienia obowiązku wizowego dla posiadaczy paszportów dyplomatycznych i służbowych. Porozumienie - jak poinformowało MSZ - podpisał wiceminister spraw zagranicznych Bogusław Winid oraz dyrektor generalny MSZ Indonezji w randze podsekretarza stanu Dian Triansyah Djani.

Umowa - podało MSZ - ułatwi podróżowanie obywatelom Polski i Indonezji, którzy legitymują się ważnymi paszportami dyplomatycznymi i służbowymi, stworzy też _ możliwości dla częstszych kontaktów politycznych pomiędzy obydwoma krajami _. Aby umowa weszła w życie wymagane jest jej zatwierdzenie przez polski rząd i ratyfikacja przez prezydenta Indonezji.

Wizycie prezydenta Yudhoyono towarzyszy polsko-indonezyjskie forum gospodarcze. W środę po południu Yudhoyono rozmawiał m.in. z premierem Donaldem Tuskiem. Wieczorem prezydent Komorowski wydał oficjalny obiad na cześć indonezyjskiego gościa.

Po zakończeniu wizyty w Polsce prezydent Indonezji udaje się na szczyt grupy G20 do Petersburga. Poprzednia wizyta prezydenta Indonezji w Polsce miała miejsce w 2003 r., kiedy to nasz kraj odwiedziła prezydent Megawati Sukarnoputri. W 2004 r. z wizytą w Dżakarcie był prezydent Aleksander Kwaśniewski.

Czytaj więcej w Money.pl
Polska bramą do rynków Unii. Dla kogo? _ Polska jest obecnie liczącym się członkiem UE, państwem aktywnym w rejonie Europy Środkowej. Coraz częściej też szukamy partnerów politycznych i gospodarczych wśród państw azjatyckich _ - powiedział prezydent.
Prezydent Indonezji w Polsce. Ważna wizyta To pierwsza wizyta prezydenta tego kraju w Polsce od 10 lat.
Polska atrakcyjnym rynkiem. Jest raport Zgodnie z raportem firmy doradczej PwC swoją atrakcyjność Polska zawdzięcza głównie stabilnej sytuacji makroekonomicznej i politycznej oraz konkurencyjności rynku pracy. Największą barierą jest infrastruktura.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)