Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Strajk we francuskich szkołach

0
Podziel się:

Nauczyciele protestują przeciw cięciom wydatków na szkolnictwo, w tym kolejnej redukcji etatów w oświacie.

Strajk we francuskich szkołach
(timonysuede/CC/Flickr)

We Francji trwa ogólnokrajowy strajk nauczycieli szkół publicznych i prywatnych. Protestują oni przeciw cięciom wydatków na szkolnictwo, w tym kolejnej redukcji etatów w oświacie. Zaplanowali też demonstracje uliczne.

Do strajku i manifestacji w całym kraju wezwali kadrę nauczycielską związkowcy wszystkich ważnych organizacji branżowych. Media podkreślają, że wyjątkowo do protestów dołączył także personel szkół prywatnych, w większości katolickich, które są dofinansowane z publicznych funduszy.

Według danych francuskiego ministerstwa edukacji, rano nie poszła do pracy jedna czwarta nauczycieli publicznych szkół podstawowych i średnich. Ze swojej strony związki podały, że strajkujący stanowili około 50 proc. kadry nauczycielskiej.

W całej Francji zaplanowano na dziś około stu ulicznych manifestacji. Największe pochody nauczycieli mają przejść po południu w Paryżu i Marsylii.

Związkowcy krytykują rząd za przewidzianą w budżecie państwa na przyszły rok kolejną w ostatnich latach redukcję etatów w oświacie, tym razem o 14 tysięcy. Przypominają, że zgodnie z zamierzeniami rządu w latach 2007-2012 liczba miejsc pracy w edukacji zmaleje w sumie o 80 tys. Jest to część ogólnego planu oszczędności rządzącej centroprawicy, zakładającego, że w tym okresie tylko co drugi pracownik strefy budżetowej odchodzący na emeryturę będzie miał swojego następcę.

Organizatorzy protestu podkreślają, że jednocześnie z redukcją etatów pogarszają się warunki nauki: zamykane są niektóre klasy, a w innych liczba uczniów lawinowo rośnie. _ - W tym roku szkolnym w niektórych podstawówkach mamy już klasy z ponad 30 uczniami, w liceach ta liczba dochodzi do 40 _ - powiedział radiu France Info, Christian Chevalier, sekretarz generalny związku zawodowego nauczycieli UNSA.

Podobne zmiany zachodzą w wielu szkołach prywatnych, które skarżą się także na obcięcie publicznych subwencji w ostatnich latach.

Francuski minister edukacji Luc Chatel podkreślił w ubiegłym tygodniu, że rząd nie zamierza się wycofać z redukcji etatów. - _ Nie sądzę, żeby strajk w końcu września w edukacji narodowej był czymś rewolucyjnym _ - ocenił w radiu Europe 1 Chatel w odpowiedzi na zapowiedź strajków.

Czytaj o akcjach protestacyjnych w Europie
[ ( http://static1.money.pl/i/h/220/t111580.jpg ) ] (http://praca.money.pl/wiadomosci/artykul/strajk;smieciarzy;sparalizowal;bruksele,225,0,918753.html) Strajk śmieciarzy: Zamiast sprzątać palili Protest obrazuje podziały w Belgii i trudne negocjacje w sprawie nowego rządu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/238/t86510.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/hiszpania;strajk;nauczycieli;przeciwko;oszczednosciom,143,0,917135.html) 13 tys. nauczycieli na bruk. To jest reforma W Hiszpanii rozpoczął się zorganizowany przez związki zawodowe dwudniowy strajk nauczycieli szkół średnich.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/47/t97071.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/najpierw;piknik;potem;paraliz;centrum;miasta,235,0,914155.html) Najpierw piknik, potem paraliż centrum miasta Do Wrocławia zjechali związkowcy z Polski, Litwy, Węgier i Słowenii. Manifestują w obronie pracowników.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)