Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Strefa euro w najbliższym czasie zanotuje słaby wzrost

0
Podziel się:

Według OECD wydaje się, że we Włoszech pojawia się stabilizacja podobnie jak w Kanadzie, Chinach i Stanach Zjednoczonych.

Strefa euro w najbliższym czasie zanotuje słaby wzrost
(Stuart Chalmers/CC/Flickr)

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju przewiduje dalsze osłabienie wzrostu, m.in. w strefie euro, w najbliższych miesiącach. Wyjątkiem mogą być Włochy. Według OECD oznaki stabilizacji widoczne są w Chinach, USA i Kanadzie.

Aktualizacja 15:07

Wskaźniki, na które w komunikacie powołuje się OECD, mówią o _ dalszym słabym wzroście w wielu największych gospodarkach oraz o sygnałach stabilizacji w Kanadzie, Chinach i Stanach Zjednoczonych _.

W poprzednich miesiącach wskaźniki mówiły o pogarszających się perspektywach dla strefy euro, _ jednak wydaje się, że we Włoszech pojawia się stabilizacja _. W Japonii, Niemczech i Francji wskaźniki wciąż sygnalizują słaby wzrost.

OECD prognozuje także słaby wzrost dla takich gospodarek wschodzących jak Indie i w Rosja. W Wielkiej Brytanii i Brazylii wskaźniki mówią o odnowie aktywności.

Z kolei agencja ratingowa Moody's przewiduje, że kraje G20 będą się rozwijać się bardzo słabo co najmniej do roku 2014. Agencja obniżyła prognozę rozwoju największych gospodarek. Raport Moody's stwierdza, że w tym roku wzrost gospodarczy w krajach G20 wyniesie 1,2 procent, a w roku przyszłym 1,6 procent. To o pół procent mniej, niż zakładano jeszcze w sierpniu.

W roku 2014 będzie nieco lepiej, bo wzrost ma wynieść dwa procent. Najszybciej mają się rozwijać gospodarki wschodzące, chociaż i w tym przypadku istnieją zagrożenia - ocenia Moody's wskazując na takie kraje, jak Chiny, Brazylia czy Indie.

Przyczyną obniżenia prognozy jest słaba sytuacja gospodarcza w Europie i w Stanach Zjednoczonych. Jednocześnie pesymistyczne dane napłynęły z Japonii - tamtejsza gospodarka skurczyła się w trzecim kwartale o 3,5 procent w skali roku.

Czytaj więcej w Money.pl
Jeszcze większe ograniczenia dla banków UE? Chodzi o to, by depozyty bankowe nie były wykorzystywane jako gwarancje w ryzykownej, handlowej działalności banków.
Złoty przed końcem roku jeszcze się umocni. Zobacz, o ile Decyzja o pomocy dla Grecji, sytuacja gospodarcza w USA i obniżka stóp procentowych. Jaki będzie to miało wpływ na polską walutę?
Polska przegrywa. Zobacz, kto zatopił zieloną wyspę Nasz kraj nie jest już liderem w Europie. Inni będą rozwijać się znacznie szybciej od nas.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)