Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Susza nie grozi wzrostem cen

0
Podziel się:

Ministerstwo Finansów mimo suszy i spodziewanych gorszych zbiorów nie obawia się o wzrost inflacji. Rząd obraduje nad pomocą rolnikom dotkniętym skutkami suszy.

Susza nie grozi wzrostem cen

*Ministerstwo Finansów zachowuje spokój - mimo suszy i spodziewanych gorszych zbiorów nie obawia się o wzrost inflacji. Z kolei rząd obraduje nad przyznaniem pomocy rolnikom dotkniętym skutkami suszy. *

Ministerstwo Finansów oczekuje, że inflacja pozostanie stabilna do października, aby potem odbić ze względów statystycznych do 1,5 proc. w grudniu. "Najciekawsze będzie to, co się będzie działo z żywnością. Jednak bazując na tym, co mówi Ministerstwo Rolnictwa oraz GUS nie uważamy, aby ceny żywności stanowiły zagrożenie dla inflacji" - powiedział Jacek Krzyślak dyrektor Departamentu Polityki Finansowej, Statystyki i Analiz z MF.

"Lekki kłopot może być z warzywami i owocami, jednak bazując na tym, co mówił GUS pod koniec lipca spadki zbiorów będą kilku procentowe" - dodał Krzyślak. Według MF ceny towarów żywnościowych i napojów bezalkoholowych spadły o 2,1 proc., a to głównie za sprawą cen warzyw, które spadły o 23,9 proc.

_ Według Ministerstwa Finansów dzięki spadkowi cen żywności można się spodziewać, że ceny towarów i usług spadły w lipcu o 0,3-0,4 procent. _Rząd zdecyduje dzisiaj w jakim wymiarze pomoże rolnikom dotkniętym skutkami suszy. Minister rolnictwa Andrzej Lepper mówił w poniedziałek, że na pomoc dla gospodarstw dotkniętych suszą przeznaczonych zostanie ponad 200 mln zł. Według Leppera, możliwe jest zwiększenie tej kwoty. Wicepremier prezentował wcześniej bardzo wiele pomysłów jak pomóc rolnikom, m.in. dopłaty państwa do ubezpieczenia od klęsk żywiołowych, odroczenie spłaty kredytów na pięć lat, pomoc rzeczową w postaci zboża siewnego i bezpośrednią pomoc socjalną. W sumie na początek rolnicy mieliby dostać 200 mln złotych, program ubezpieczeń dotowanych przez państwo w 60% miałby kosztować kolejne 500 mln złotych.

Zdaniem szefa resortu rolnictwa, ubezpieczenia w rolnictwie powinny być powszechne, ponieważ klęski zdarzają się co rok. Według niego, gdyby ubezpieczenia były powszechne dla całego rolnictwa, składka ubezpieczeniowa byłaby dużo niższa niż obecnie.

gospodarka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)