Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Świat w 2035 roku będzie zużywał o 44 proc. więcej gazu

0
Podziel się:

Wzrośnie rola gazu łupkowego - do 26 proc. całego wydobycia.

Świat w 2035 roku będzie zużywał o 44 proc. więcej gazu
(nord-stream.com)

Zużycie gazu ziemnego na świecie wzrośnie o 44 procent do 156 bln stóp sześc. (4,4 bln m sześc.) w 2035 roku, ale ceny gazu będą _ relatywnie niskie _ - wynika z prognoz analityków amerykańskiej agencji rządowej U.S. Energy Information Administration (EIA).

Ceny będą mogły utrzymać się na takim poziomie dzięki wielu źródłom dostaw. Wrośnie rola gazu łupkowego, którego produkcja będzie stanowić w USA w 2035 roku 26 proc. całej produkcji tego surowca. Gaz ze wszystkich niekonwencjonalnych złóż będzie stanowić w 2035 roku 63 proc. produkcji gazu w Kanadzie i 56 proc. w Chinach - przewidują eksperci EIA.

_ W 2009 roku światowa konsumpcja gazu spadła o ok. 1,1 proc., a spadek zużycia gazu w przemyśle był jeszcze większy (6 proc.), co było skutkiem spadku popytu na przetworzone produkty w czasie recesji _ - czytamy w raporcie zatytułowanym _ International Energy Outlook 2010 _.

W krajach europejskich należących do OECD (w tym w Polsce) zużycie gazu ma rosnąć w średnim tempie - 0,5 proc. na rok, co będzie skutkiem m.in. rosnącego popytu ze strony sektora elektroenergetycznego.

Polska zużywa rocznie ok. 14 mld m sześc. gazu, z czego ok. 4 mld m sześc. pozyskuje z własnych zasobów, a resztę importuje, głównie z Rosji.

Analitycy EIA wskazują, że przemysł to największy odbiorca gazu i w 2035 roku 39 proc. światowej podaży gazu będzie konsumowane w tym sektorze. _ Następną kluczową pozycją w zużyciu gazu będzie produkcja energii elektrycznej, jej udział w światowej konsumpcji wzrośnie z 33 proc. w 2007 r. do 36 proc. w 2035 _ - dodają.

Przewidują też odbicie się zapotrzebowania na gaz wraz z wychodzeniem światowej gospodarki z kryzysu, jednak dzięki wielu źródłom dostaw, które zaspokoją potrzeby rynku, ceny utrzymają się na _ relatywnie niskim poziomie _. Największy wzrost produkcji gazu nastąpi w krajach spoza OECD i będzie pochodzić głównie z krajów Bliskiego Wschodu (o 16 bln stóp sześc. do 2035), z Afryki (7 bln stóp sześc), z Rosji i innych europejskich i euroazjatyckich krajów spoza OECD (6 bln stóp sześc).

Chociaż wielkość światowych zasobów gazu łupkowego, tight-gazu i metanu kopalnianego nie została jeszcze do końca określona, jego dostawy mogą znacznie wzrosnąć, zwłaszcza z USA, Kanady i Chin - wskazują amerykańscy eksperci.

Gaz ze złóż niekonwencjonalnych, czyli ze złóż typu tight oraz łupkowych, w przeciwieństwie do gazu ze złóż konwencjonalnych jest trudniejszy w wydobyciu, jednak Amerykanie szacują, że w Polsce jego zasoby mogą wynosić nawet od 1,5 do 3 bln m sześc. Państwowy Instytut Geologiczny ocenia, że w Polsce może występować ok. 150 mld m sześc. gazu niekonwencjonalnego.

ZOBACZ TAKŻE:

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)