Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sytuacja na Ukrainie. Tomasz Siemoniak ujawnia, jakie zmiany szykuje MON

0
Podziel się:

To reakcja na sytuację na Ukrainie.

Sytuacja na Ukrainie. Tomasz Siemoniak ujawnia, jakie zmiany szykuje MON
(Bartosz Krupa/East News)

Od kilku dni trwają intensywne prace nad doraźnymi zmianami w planie modernizacji technicznej sił zbrojnych w związku z sytuacją na Ukrainie - poinformował Siemoniak. Jak dodał, będzie to dotyczyć między innymi przyspieszenia dostaw.

Korekty zapowiedział w swoim sejmowym wystąpieniu w sprawie aktualnej sytuacji na Ukrainie premier Donald Tusk. _ - Zmieniamy właśnie w tej chwili priorytety w zakresie kolejności dozbrajania polskiej armii _ - powiedział szef rządu.

Przytaczając tę wypowiedź, Siemoniak napisał na Twitterze, że zmieniane są priorytety modernizacji sił zbrojnych. Pytany o wypowiedź premiera w sprawie planu modernizacji technicznej (PMT), minister nie chciał podać szczegółów. _ - Nie będę na razie rozwijać. Od kilku dni trwają intensywne prace nad doraźnymi zmianami w PMT w związku z sytuacją _ - poinformował.

Siemoniak dodał, że będzie to dotyczyć _ przesunięć terminów, przyspieszenia dostaw i zwiększenia niektórych zasobów _.

Odpowiedzialny za zakupy sprzętu i uzbrojenia wiceszef MON Czesław Mroczek powiedział, że trwa przegląd programów służących modernizacji sił zbrojnych. _ Przegląd będzie się sprowadzał do tego, żeby użyć jak najbardziej skutecznych narzędzi w możliwie najkrótszym czasie do pozyskania tak, żeby określone zdolności osiągnąć wcześniej niż były do tej pory zakładane _ - wyjaśnił Mroczek.

Zaznaczył, że zdecydowana większość pozycji programu modernizacji technicznej jest aktualna i będzie realizowana. _ Ale nadamy im pewne priorytety, przejrzymy je pod tym kątem _ - dodał Mroczek. Zapowiedział też, że możliwość przyspieszenia procedur zostanie zbadana m.in. w programach zakupów bezpilotowców, śmigłowców, a przede wszystkim zestawów obrony powietrznej, w tym przeciwrakietowej.

Premier w Sejmie ocenił, że Polska musi być przygotowana na długotrwałą niestabilność za wschodnią granicą i dlatego będzie budować taki zestaw środków, które wzmocni możliwości szybkiej reakcji w sytuacjach krytycznych. Prócz zmiany priorytetów dot. kolejności dozbrajania sił zbrojnych, wymienił jeszcze podporządkowanie MSW Rządowego Centrum Bezpieczeństwa (obecnie podlega ono szefowi rządu) oraz szybkie przeprowadzenie zmian w służbach specjalnych, których reformę zapowiedziano w 2013 r.

Premier powiedział, że chodzi m.in. o integrację wojskowego wywiadu i kontrwywiadu z wojskiem. _ Integracja oznacza, że SKW i SWW będą podporządkowane ministrowi obrony narodowej, tak jak siły zbrojne _ - wyjaśnił Siemoniak. Premier powiedział też, że rozpoczęły się intensywne konsultacje ze Stanami Zjednoczonymi na temat wzmocnienia współpracy militarnej, w tym ćwiczeń sił powietrznych obu krajów.

W środę szef Pentagonu Chuck Hagel poinformował, że podczas kryzysu związanego z sytuacją na Ukrainie Stany Zjednoczone zwiększą pomoc militarną dla swych sojuszników w NATO, w tym Polski i krajów bałtyckich. Z kolei Siemoniak zapowiedział, że najbliższa edycja wspólnych polsko-amerykańskich ćwiczeń lotniczych będzie znacznie większa niż planowano.

Plan modernizacji technicznej sił zbrojnych w latach 2013-2022 podpisano w grudniu 2012 r. We wrześniu 2013 r. rząd przyjął z kolei wieloletni programu dotyczący priorytetowych zadań modernizacji w ramach 14 programów operacyjnych. Najważniejszy z nich dotyczy systemu obrony powietrznej.

W planach jest też pozyskanie śmigłowców, zintegrowanych systemów wsparcia dowodzenia oraz zobrazowania pola walki, modernizacji sił pancernych i zmechanizowanych i program zwalczania zagrożeń na morzu. Wśród najważniejszych programów modernizacyjnych jest też rozpoznanie obrazowe i satelitarne, obejmujące m.in. zakupy całej gamy bezpilotowców, program indywidualnego wyposażenia i uzbrojenia żołnierza Tytan, modernizacja wojsk rakietowych i artylerii, zakupy symulatorów i trenażerów. Kolejne programy dotyczą zakupu samolotów szkolno-treningowych AJT (umowę podpisano w ubiegłym tygodniu), samolotów transportowych, kołowych transporterów opancerzonych Rosomak, przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike i systemów rozpoznania patrolowego.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)