Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Szczyt Ukraina-UE. O czym będa rozmawiać?

0
Podziel się:

Klucz do zbliżenia Ukrainy z Unią Europejską znajduje się w Kijowie - napisali przed rozpoczynającym się dzisiaj w Brukseli szczycie Ukraina-UE Jose Barroso i Herman Van Rompuy.

Na zdj. Jose Barroso
Na zdj. Jose Barroso (AP/Fotolink/East News)

Klucz do zbliżenia Ukrainy z Unią Europejską znajduje się w Kijowie - napisali przed rozpoczynającym się dzisiaj w Brukseli szczycie Ukraina-UE szef Komisji Europejskiej Jose Barroso i przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy.

W artykule opublikowanym w gazecie internetowej _ Ukrainska Prawda _ podkreślili oni, że oczekują, iż na szczycie Ukraina przejawi jasną wolę polityczną i potwierdzi zdecydowane kroki, które pozwolą jej stać się bliższym partnerem UE.

Ukraina _ musi realizować reformy, uzgodnione podczas naszego ostatniego szczytu dwustronnego i uściślone w grudniowych wnioskach Rady Ministrów spraw zagranicznych; dotyczą one m.in. wybiórczego stosowania prawa, wyborów parlamentarnych i realizacji reform w ramach programu stowarzyszeniowego Ukraina-UE _ - czytamy.

_ - Klucz znajduje się w rękach Ukrainy. Jesteśmy przekonani, że w trakcie szczytu 25 lutego ukraińscy przywódcy wykażą zdecydowaną wolę osiągnięcia tych celów _ - napisali Barroso i Van Rompuy.

W grudniu zeszłego roku UE potwierdziła zamiar podpisania umowy z Kijowem do listopadowego szczytu Partnerstwa Wschodniego w Wilnie, ale pod warunkiem, że ukraińskie władze podejmą zdecydowane działania i poczynią postępy w trzech obszarach: zapewnią zgodność procesów wyborczych z międzynarodowymi standardami, zajmą się problemem wybiórczego stosowania prawa i przeprowadzą reformy uzgodnione w planie stowarzyszeniowym.

Jednym z najważniejszych problemów, które powinna rozwiązać Ukraina, są sprawy więzionych - zdaniem Brukseli z przyczyn politycznych - przywódców opozycji: byłej premier Julii Tymoszenko i byłego ministra spraw wewnętrznych Jurija Łucenki.

Ukraiński parlament w uchwalonym w piątek oświadczeniu popierającym integrację Ukrainy z UE zobowiązał się do wypełnienia zaleceń zawartych we wnioskach Rady Europy i Parlamentu Europejskiego wobec Ukrainy, mówiących m.in. o konieczności rozwiązania problemu selektywnego stosowania prawa. Rada Najwyższa zadeklarowała, że będzie sprzyjać realizacji ustaleń niezbędnych do podpisania umowy stowarzyszeniowej z UE i uchwali ustawy zbliżające ukraińskie prawo do standardów prawa europejskiego.

Czytaj więcej w Money.pl
Uchwała Rady Najwyższej Ukrainy to ogromny sukces? Rada Najwyższa zaapelowała do UE o podpisanie umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą oraz o jej realizację. W oświadczeniu jest też mowa o konieczności liberalizacji ruchu wizowego.
Czy Ukraina naprawdę chce wejść do Unii? W Kijowie wciąż trwają rozmowy między blokującą parlament opozycją a większością.
"Polityka zawstydzania poniosła porażkę" Szczyt UE-Ukraina w przyszłym tygodniu powinien potwierdzić intencję Brukseli do podpisania z Kijowem umowy stowarzyszeniowej najpóźniej w listopadzie obecnego roku.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)