Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Szef KE ma receptę na kryzys. Krytykuje pomysł Merkel

0
Podziel się:

Jose Manuel Barroso atakuje Francję i Niemcy. Rząd gospodarczy nie pomoże.

Szef KE ma receptę na kryzys. Krytykuje pomysł Merkel
(PAP/EPA)

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso uważa, że proponowany przez Francję i Niemcy rząd gospodarczy strefy euro nie mógłby skutecznie zarządzać eurolandem.

_ - Złudzeniem jest wiara, że szczegółami polityki gospodarczej strefy euro można zarządzać poprzez odbywające się dwa razy do roku spotkania szefów rządów _ - ocenił Barroso. W wywiadzie dla dziennika Sueddeutsche Zeitung szef KE opowiedział się on za wzmocnieniem KE.

Odniósł się w ten sposób do propozycji kanclerz Niemiec Angeli Merkel i prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy'ago dotyczącej utworzenia _ faktycznego rządu gospodarczego _ w strefie euro. Taki rząd składałby się z szefów państw i rządów 17 krajów eurolandu. Obradowałby dwa razy do roku, lub częściej, gdyby było to potrzebne.

Barroso skrytykował też państwa UE. - _ Niektórzy członkowie UE dotychczas raczej niechlujnie traktowali swoją odpowiedzialność. Niektórzy manipulowali danymi, by wejść do strefy euro _ - powiedział.

Zobacz także: Szef KE wzywa do zacieśnienia więzi politycznych i finansowych w UE (EUX.TV, ang.):

_ - Pozostawienie kwestii reguł stabilnej strefy euro wyłącznie krajom członkowskim - to nigdy nie będzie funkcjonować. Rządy zawsze próbują negocjować. Z prostego technicznego szczegółu robi się szczegół polityczny. Nie bez powodu mamy niezależne europejskie instytucje, jak Komisja, Trybunał Sprawiedliwości, Trybunał Obrachunkowy. To same rządy zaproponowały ich powołanie _ - podkreślił.

Szef KE zapewnił, że nie chodzi mu o _ więcej władzy dla samej władzy _. - _ Jestem przekonany, że Europa może funkcjonować tylko z instytucjami, a nie przeciwko nim. W przeciwnym razie narażamy na niebezpieczeństwo nie tylko euro, ale całą UE _ - powiedział.

Barroso poinformował, że w najbliższych tygodniach KE przedstawi propozycje dotyczące wzmocnienia koordynacji polityki gospodarczej nie tylko dla 17 krajów strefy euro, ale całej UE.

- _ Kraje strefy euro muszą zacieśnić współpracę i poprawić koordynację. Ale to nie może się dziać niezależnie od jednolitego rynku. Poprzez wspólny rynek kraje bez euro są połączone z państwami strefy euro _ - powiedział szef KE, ostrzegając przed pogłębianiem podziałów w UE.

Czytaj więcej o kryzysie strefy euro
[ ( http://static1.money.pl/i/h/192/t37824.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/kryzys;euro;rzad;gospodarczy;ue;to;za;malo,61,0,892477.html) Stany Zjednoczone Europy szansą na ratunek? Zdaniem lidera liberałów z PE nie ma szans na ratunek strefy euro bez spełnienia jednego warunku.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/3/t95747.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/merkel;przeciwna;nowym;programom;pobudzania;koniunktury,32,0,921120.html) Merkel: Nie będzie walki z kryzysem Niemiecka kanclerz Angela Merkel odrzuciła możliwość wdrożenia nowych programów pobudzania koniunktury gospodarczej. Walka z kryzysem za pomocą zadłużenia nie ma sensu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/192/t37824.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/ue;nie;wyklucza;emicji;euroobligacji,24,0,919320.html) Bruksela zdradza. Oto recepty na kryzys KE nie wyklucza też, że zaproponuje szybsze wprowadzenie podatku od transakcji finansowych, nawet od 2014 roku.
kryzys
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)