Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sześciolatki w szkole. Temat ponownie w Sejmie

0
Podziel się:

Odroczenie nauki sześcioletniego dziecka w I klasie to propozycja którą przedstawili posłowie PO.

Sześciolatki w szkole. Temat ponownie w Sejmie
(sxc.hu/gokoroko)

Odroczenie nauki sześcioletniego dziecka w I klasie i umożliwienie zatrudnienia osób wspierających nauczycieli w szkołach podstawowych - to propozycje, które przedstawili posłowie PO podczas pierwszego czytania projektu nowelizacji ustawy o systemie oświaty.

Projekt skierowany do dalszych prac w podkomisji rozpatrywali posłowie połączonych komisji: edukacji i samorządu terytorialnego. _ To projekt, który ma zapewnić dzieciom optymalne warunki w szkole, wtedy gdy szczególnie potrzebują wsparcia emocjonalnego. - Projekt zwiększa też rolę rodziców i wychodzi naprzeciw ich oczekiwaniom _ - mówiła poseł PO Domicela Kopaczewska, która przedstawiła szczegóły nowych propozycji. Dodała też, że projekt ograniczy problem likwidowanych miejsc pracy w szkołach.

Zgodnie z projektem, rodzice będą mogli na podstawie opinii psychologa odroczyć naukę dziecka w pierwszej klasie szkoły podstawowej, a nawet cofnąć do zerówki, gdy dziecko już tę naukę rozpoczęło.

Obecnie decyzję o odroczeniu nauki w pierwszej klasie podejmuje dyrektor szkoły na wniosek rodziców i po przedstawieniu opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej. Poselska propozycja zakłada, by o odroczeniu przesądzała sama opinia psychologa i wola rodziców.

_ - Opinia poradni psychologiczno-pedagogicznej, z której wynika potrzeba takiego odroczenia będzie dla dyrektora wiążąca. Decyzja dyrektora nie może zatem sprzeciwiać się woli rodziców popartej diagnozą poradni psychologiczno-pedagogicznej. Proponowana zmiana wynika z potrzeby podkreślenia i wskazania roli rodziców oraz roli oceny gotowości dziecka do podjęcia nauki szkolnej w podejmowaniu decyzji o odroczeniu obowiązku szkolnego swojego dziecka _ - głosi uzasadnienie projektu.

Projekt przewiduje, że decyzja o odroczeniu będzie mogła zapaść nawet po rozpoczęciu przez dziecko nauki szkolnej we wrześniu, ale nie później niż do 31 grudnia.

Zgodnie z projektem w szkołach podstawowych będą mogły być zatrudniane osoby wspierające pracę nauczycieli. Osoba taka będzie musiała mieć wykształcenie co najmniej takie samo jak nauczyciel uczący w danej szkole oraz przygotowanie pedagogiczne. Będzie zatrudniana przez samorządy na podstawie kodeksu pracy (nie Karty Nauczyciela). Wynagrodzenie nie będzie mogło być wyższe niż te, które otrzymuje nauczyciel dyplomowany. Osoba ta nie będzie mogła tak jak nauczyciel uczyć dzieci przy tablicy, ale będzie mogła opiekować się nimi i pomagać w przygotowywaniu do zajęć.

Koszty zatrudnienia nowych osób do pracy w szkołach mają być sfinansowane z trzech źródeł: z subwencji oświatowej przyznawanej samorządom z budżetu państwa, ze środków UE na lata 2014-2020, a także z funduszu pracy (w części dotyczącej promocji zatrudnienia).

W nowym roku szkolnym 2014/2015 do pierwszych klas szkół podstawowych obowiązkowo pójdą sześcioletnie dzieci. Będą to dzieci urodzone w pierwszej połowie 2008 r. Pozostałe dzieci z tego rocznika rozpoczną naukę w 2015 r. Do tej pory o pójściu sześcioletniego dziecka do szkoły decydowali wyłącznie rodzice.
Projekt zakłada też, że w świetlicach szkolnych nie będzie mogło przebywać więcej niż 25 uczniów. Proponowane przepisy mają też ułatwić rodzicom prowadzenie edukacji domowej.

Do proponowanych przepisów pozytywnie odniosło się Ministerstwo Edukacji Narodowej, ale skrytykowali je posłowie PiS, SP i SLD, a także Związek Nauczycielstwa Polskiego. Zgodnie podkreślali, że propozycja wprowadza dwie kategorie nauczycieli - _ lepszych _ zatrudnionych na podstawie Karty Nauczyciela oraz _ gorszych _, którzy są zatrudnieni na podstawie kodeksu pracy. Ich zdaniem, może to być niezgodne z konstytucją, ponieważ wiąże się z nierównością wobec prawa. Posłowie przekonywali też, że przepisy dotyczące odroczenia nauki szkolnej mogą spowodować, że dziecko, które z powrotem trafi do przedszkola przeżyje niepotrzebną traumę.

Czytaj więcej w Money.pl

  • [ ( http://static1.money.pl/i/h/138/m296330.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/darmowy;podrecznik;bedzie;kosztowal;5;mln;zl,42,0,1479466.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Darmowy podręcznik będzie kosztował 5 mln zł
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/108/m202860.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/szkoly;beda;musialy;zapewnic;zajecia;z;etyki;kazdemu;uczniowi,145,0,1474705.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Szkoły będą musiały zapewnić zajęcia z etyki każdemu
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/108/m202860.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/darmowe;podreczniki;w;szkolach;twoj;ruch;dla;wszystkich;zamiast;katechezy,97,0,1472097.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Darmowe podręczniki zamiast katechezy?
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/154/m25498.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/rzad;pozytywnie;o;projekcie;zakazu;sprzedazy;chipsow;w;szkolach,90,0,1472090.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Szkoły bez chipsów. Rząd popiera projekt
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)