Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Szukają ropy i gazu w dwóch powiatach

0
Podziel się:

Badania zostaną przeprowadzone na terenie gmin: Miejsce Piastowe, Chorkówka, Dukla, Iwonicz Zdrój, Krempna i Żmigród.

Szukają ropy i gazu w dwóch powiatach
(Paweł Skraba/Reporter)

W październiku powinny zakończyć się poszukiwania ropy i gazu w powiatach krośnieńskim i jasielskim na Podkarpaciu. Badania, na zlecenie Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, prowadzi firma Geofizyka Kraków.

Badania zostaną przeprowadzone na terenie gmin: Miejsce Piastowe, Chorkówka, Dukla, Iwonicz Zdrój, Krempna i Żmigród.

Jak poinformowała Dagmara Mateja z Geofizyki Kraków teren, na którym prowadzone będą badania sejsmiczne nazwany został Draganowa-Dukla 3D.

Mateja podkreśliła, że prace będą prowadzone głównie za pomocą wibratorowej metody wzbudzania fal, i są największym z dotychczas realizowanych w Polsce projektów sejsmicznych, jeśli wziąć pod uwagę ilość kanałów aktywnych używanych do rejestracji fal. _ - Oznacza to, że sygnał sejsmiczny wytwarzany przez wibratory lub ładunki wybuchowe rejestrowany jest przez blisko 100 tysięcy geofonów (specjalne czujniki) jednocześnie. Taki rozstaw pokrywa w danym momencie badania powierzchnię ponad 100 km kwadratowych _ - dodała.

Metoda polega na wytwarzaniu niewielkich, prawie nieodczuwalnych drgań gruntu przy użyciu pojazdów zwanych wibratorami. _ - Powstała fala sejsmiczna, po odbiciu się od kolejnych warstw podłoża, rejestrowana jest przez rozłożone na ziemi specjalne czujniki - geofony, które połączone są kablami z bardzo czułą aparaturą telemetryczną _ - wyjaśniła.

_ - Na podstawie tak uzyskanych, a następnie odpowiednio przetworzonych danych, uzyskuje się trójwymiarowy obraz badanego terenu. Badania sejsmiczne są wstępnym etapem poszukiwań ropy naftowej i gazu ziemnego. Pozwalają one na określenie miejsca występowania złoża i precyzyjne zlokalizowanie ewentualnych prac wiertniczych _ - powiedziała Mateja.

Jak zapewniają naukowcy metoda wzbudzania fal sejsmicznych, jest bezpieczna zarówno dla ludzi jak i zwierząt. Mateja podkreśliła, że taka metoda stosowana jest od kilkunastu lat na terenie całej Polski, a także za granicą.

Poszukiwania ropy naftowej i gazu ziemnego w powiatach krośnieńskim i jasielskim liczy już 160 lat. Pierwsza kopalnia ropy powstała w Bóbrce, koło Krosna, z inicjatywy Ignacego Łukasiewicza w 1854 roku. Od tego czasu karpackie zagłębie roponośnie było wielokrotnie przebadane przez geofizyków. Do tej pory na tym terenie odkryto 18 złóż gazu ziemnego i 67 złóż ropy naftowej.

Mateja oceniła, że wyniki badań, które prowadzono w istniejących już otworach wiertnicznych np. Draganowa 2 i Dukla 1, pokazują bardzo duży potencjał gazo- i roponośny. _ - Jednakże skomplikowana budowa geologiczna tych terenów wymaga badania sejsmicznego 3D, które ukaże szczegółową budowę perspektywicznych warstw geologicznych _ - dodała.

Geofizyka Kraków jest firmą wykonującą badania geofizyczne na potrzeby poszukiwania złóż ropy naftowej i gazu ziemnego, a także wód geotermalnych. Firma istnieje od 1956 roku; zatrudnia ponad 900 osób; posiada cztery oddziały zagraniczne: na Słowacji, w Czechach, Libii i Pakistanie. Właścicielem 100 proc. udziałów w firmie jest Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo.

Czytaj więcej w Money.pl
Ekspansja Kazachów. Wejdą też do Polski? Kazachski państwowy koncern paliwowy na razie rozważa wejście na rynki Ukrainy i Turcji. Niewykluczone że spółka weźmie też pod uwagę prowadzenie biznesu w Polsce.
Podatek od gazu i ropy zabije nasz przemysł? Najwięcej zastrzeżeń ministerstw budzi wysokość obciążeń podatkowych dla firm wydobywczych i poszukiwawczych.
Wielkie plany ekspansji paliwowego koncernu Spółka planuje poszukiwania ropy i gazu w Kazachstanie i Rosji, a wydobycie w Iraku i Pakistanie.
wiadmomości
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)