Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Tak kraje OECD będą walczyć z Google i Apple

0
Podziel się:

Ministrowie finansów G20 przedstawili plan reformy, która ma na celu uniemożliwienie światowym gigantom wykorzystywania luk prawnych, aby uniknąć miliardowych podatków.

Tak kraje OECD będą walczyć z Google i Apple
(PAP/EPA/YURI KOCHETKOV)

Ministrowie finansów G20 przedstawili plan reformy, która ma na celu uniemożliwienie światowym gigantom, takim jak Apple czy Google, wykorzystywania luk prawnych, aby uniknąć miliardowych podatków.

Plan został opracowany przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju - OECD, która oceniła, że dotychczasowy system był niekorzystny, zwłaszcza jeśli chodzi o opodatkowanie firm działających w internecie.

Jak informuje _ Financial Times _, OECD utrzymuje, że wysiłki na rzecz przeformułowania międzynarodowych zasad podatkowych oznaczają szanse uniknięcia _ globalnego chaosu podatkowego _. Kraje spoza OECD, jak Indie i Chiny, zostaną zaproszone do inicjatywy na równych zasadach.

_ - Plan przewiduje kilkanaście propozycji mających na celu zniwelowanie różnic pomiędzy krajowymi systemami podatkowymi i walkę z praktykami, które w sposób sztuczny oddzielają podlegający opodatkowaniu dochód od generującej go działalności _ - pisze _ FT _.

Odpowiedzialny za sprawy podatkowe w OECD Pascal Saint-Amans zwrócił uwagę, że frustracja rządów w związku z _ agresywnym unikaniem opodatkowania _ stworzyła _ jedną na sto lat _ szansę, aby zmienić przepisy. Wielkie międzynarodowe firmy _ wiedzą, że złote czasy pod hasłem: +nigdzie nie płacimy podatków+ już się skończyły _ - dodał.

W maju komisja Senatu USA przedstawiła raport, z którego wynika, że Apple zdołał uniknąć zapłacenia części podatków w USA oraz w ogóle nie zapłacił ich w wielu krajach.

Jak precyzowały _ Financial Times _ i _ Wall Street Journal _, firma nie uciekła się do żadnych nielegalnych praktyk, ale wykorzystała luki prawne, które pozwoliły jej założyć w Irlandii swoje filie niepodlegające żadnemu fiskusowi.

Zakładając spółki zależne w Irlandii, Apple nie płacił w USA podatków od zamorskich zysków swych filii, a w Irlandii spółki te miały również status firm zagranicznych, jako że tamtejsze prawo uznaje za podmioty lokalne tylko te spółki, których centra zarządzania są również w Irlandii - wyjaśniały gazety.

Czytaj więcej w Money.pl
Zarabiają miliardy, a nie chcą płacić podatków Międzynarodowe korporacje zostały skrytykowane przez komisję finansów Izby Gmin za _ niemoralne _ zachowania.
Ruszą do walki z uchylaniem się od podatków Uczestnicy zakończonego dziś szczytu G8 w Irlandii Płn. zapowiedzieli nasilenie walki z praniem pieniędzy.
Apple tłumaczy się z niezapłaconych podatków Timothy Cook bronił dobrego imienia firmy, która nie zapłaciła wielu miliardów dolarów podatku od zagranicznych zysków, zresztą nie łamiąc prawa.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)