Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Telewizja publiczna przestanie nadawać analogowo

0
Podziel się:

Minister Michał Boni mówi, że tym samym kończy się operacja przechodzenia na cyfrową jakość obrazu.

Telewizja publiczna przestanie nadawać analogowo
(Reporter Poland)

Jutro kończy się era telewizji analogowej w Polsce. 23 lipca mają zostać wyłączone ostatnie nadajniki nadające w starej technologii w Giżycku, Ostrołęce, Leżajsku i Jeleniej Górze.

Minister Administracji i Cyfryzacji Michał Boni mówi, że tym samym kończy się ogromna operacja przechodzenia na cyfrową jakość obrazu. _ - To już ostatnie dwa miliony siedemdziesiąt tysięcy osób, w dwustu dwudziestu gminach _.

Ta operacja trwa od listopada, a przygotowujemy ją od roku. Mam nadzieję, że jutro wszystko zostanie dopięte na ostatni guzik co pozwoli na kliknięcie i przejście z sygnału analogowego na cyfrowy. _ To otwiera niesłychanie dużo nowych możliwości - _dodaje Michał Boni.

Sygnał telewizji cyfrowej jest już obierany na 90 procentach powierzchni Polski. Do odbioru cyfrowego sygnału potrzebny jest dekoder, bądź telewizor z systemem MPEG-4.

Ostatnie regiony, które od jutra przejdą na nadawanie cyfrowe

Źródło: TVP SA

Ministerstwo administracji i cyfryzacji ostrzega jednocześnie przed oszustami, którzy próbują naciągać na przykład osoby starsze na niepotrzebne zakupy bądź usługi.

Cyfrowo nadaje już prawie cała EuropaPo 23 lipca br. Polska dołączy do przeważającej grupy krajów europejskich (Europa Zachodnia, Skandynawia), w których możliwy jest tylko odbiór cyfrowy telewizji naziemnej. Nieco późniejsze w stosunku do nich rozpoczęcie procesu wdrażania telewizji cyfrowej przyniosło też pewne korzyści w postaci odczuwalnego spadku cen cyfrowych odbiorników, a także możliwości przyjęcia bardziej zaawansowanego systemu kodowania wizji, dzięki czemu możliwe jest nadawanie większej liczby programów; w jednym tzw. multipleksie _ mieści się _ do 8 programów w rozdzielczości standardowej, podczas gdy przy zastosowaniu starszych metod kodowania byłoby ich 4-5.

Wdrażanie telewizji cyfrowej to złożony technicznie proces, w ramach którego w pierwszej kolejności stopniowo włączane były nadajniki cyfrowe, a następnie - po okresie tzw. nadawania równoległego - wyłączane nadajniki analogowe. W tym czasie widzowie, mając przez kilka do kilkunastu miesięcy dostęp do obydwu rodzajów sygnału: tradycyjnego - analogowego oraz nowoczesnego - cyfrowego, zyskiwali czas na przygotowanie się do nowej formy odbioru. Właścicielom nowszych telewizorów z reguły wystarczało dostrojenie odbiorników do sygnału cyfrowego. Pozostali musieli kupić i podłączyć dekoder (zwany też set-top-boksem). Czasami konieczna była też modernizacja instalacji antenowych. Proces cyfryzacji telewizji naziemnej rozpoczął się 7 listopada 2012 roku. Nadajniki telewizji analogowej zostały wyłączone w województwie lubuskim, dolnośląskim, wielkopolskim oraz w zachodniopomorskim. Największa liczba gmin pożegnała sygnał analogowy telewizji naziemnej w VI etapie (782 gmin w woj. lubelskim, mazowieckim, podlaskim,
świętokrzyskim, warmińsko-mazurskim).

Dzięki temu łączny zasięg naziemnych programów cyfrowych Telewizji Polskiej S.A. w multipleksach MUX 1 i MUX 3 po dniu 23 lipca 2013 roku wzrośnie aż do 99,6 proc.Do kwietnia 2014 roku kontynuowane będą prace techniczne, których celem będzie optymalizacja mocy sygnału cyfrowego multipleksu MUX 3 i jego dalsza regionalizacja.

Tym, co odróżnia naziemną ofertę cyfrową od dotychczasowej analogowej, to zdecydowany wzrost liczby dostępnych programów. Aktualnie w ofercie naziemnej telewizji cyfrowej dostępne są 22 programy, nadawane z trzech multipleksów cyfrowych (MUX):

MUX 1: TVP1 HD, TVP2, TVP Info, Polo TV, Eska TV, ATM Rozrywka TV, TTV;
MUX 2: Polsat, Polsat Sport News, TVN, TVN7, TV Puls, PULS 2, TV4, TV6;
MUX 3: TVP1, TVP2 HD, TVP Info, TVP Kultura, TVP Historia, TVP Polonia, TVP Rozrywka.

Po wyłączeniu emisji analogowych zwolnione zostały dodatkowe częstotliwości, stwarzając techniczną możliwość nadawania jeszcze większej liczby programów.

Czytaj więcej w Money.pl
Technologia pomoże ośrodkom TVP? Michał Boni, minister administracji i cyfryzacji twierdzi, że regionalne stacje telewizyjne mogą spełnić ważną rolę.
Abonament zniknie, ale i tak zapłacą wszyscy Minister Bogdan Zdrojewski mówi o nowej opłacie audiowizualnej na media publiczne. Są szczegóły.
TVP zakłada kaganiec swoim dziennikarzom? TVP od listopada wyprowadzi do firmy zewnętrznej 400 dziennikarzy.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)