Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Terminal gazu LNG w Świnoujściu. Budowę zbada komisja śledcza?

0
Podziel się:

Niejasności wokół jednej z najważniejszych inwestycji ostatnich lat wymagają wyjaśnienia - uważają posłowie opozycji.

Terminal gazu LNG w Świnoujściu. Budowę zbada komisja śledcza?
(roy.luck / Flickr (CC BY SA 3.0))

Rosną szanse na powołanie komisji śledczej do spraw budowy terminalu skroplonego gazu w Świnoujściu. Sejmowa komisja ustawodawcza zaakceptowała uchwałę Twojego Ruchu w tej sprawie.

Przedstawiciel tej formacji, Andrzej Rozenek uważa, że niejasności wokół jednej z najważniejszych inwestycji ostatnich lat wymagają wyjaśnienia. Jego zdaniem trzeba wyjaśnić dlaczego inwestycja jest opóźniona i czy wynika to z błędu, obstrukcji czy może dywersji. Posłowie chcą też ustalić którzy urzędnicy lub politycy są odpowiedzialni za opóźnienia. Andrzej Rozenek uważa, że wyniki kontroli NIK oraz komisji śledczej będą druzgocące dla inwestycji.

Poseł Platformy Obywatelskiej, Andrzej Czerwiński twierdzi, że staranie o komisję śledczą w sprawie budowy gazoportu ma charakter polityczny. Uważa on, że trzeba wyjaśnić przyczyny opóźnienia, ale mogą się tym zająć inne organy. Już bankructwo i zmiana generalnego wykonawcy inwestycji, zdaniem posła, mogło wywołać opóźnienia w budowie.
Z kolei według Piotra Naimskiego z PiS nie dojdzie do powołania komisji śledczej, ale wokół inwestycji w terminal LNG pojawia się wiele pytań, na które trzeba znaleźć odpowiedź.

Rozmówca IAR wskazuje, że opóźnienie w budowie gazoportu jest oczywiste, ale nie wiadomo dlaczego do niego doszło. Zdaniem posła opozycji trzeba też uciąć plotki wokół tej inwestycji.
Komisja ma sprawdzić miedzy innymi czy przy zawieraniu kontraktów na budowę terminalu zachowano interes państwa i bezpieczeństwo energetyczne Polski. Andrzej Rozenek w rozmowie dodał, że liczy na wyjaśnienie tej sprawy do końca kadencji sejmu.

Terminal gazu LNG w Świnoujściu w 2015 roku ma być gotowy do komercyjnego odbioru gazu. Pozwoli on na sprowadzenie około 5 miliardów metrów sześciennych gazu w ciągu roku. To około 1/3 zapotrzebowania Polski na błękitne paliwo.

Czytaj więcej w Money.pl
Budowa gazoportu stanie? Wykonawca grozi Pod koniec czerwca skarb państwa przegrał z wykonawcą inwestycji spór o podatek VAT.
Gazoport w Świnoujściu. Około 900 osób z Polski i zagranicy buduje konstrukcję Kierownik działu realizacji terminalu Krzysztof Połatyński powiedział, że na placu budowy działa 40 polskich firm i cztery zagraniczne.
Litewski gazoport zagrożeniem dla Polski? _ To jak porównywać stację benzynową z cysterną _ - uspokajają eksperci.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)