Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

TK: Lustracja częściowo niekonstytucyjna

0
Podziel się:

"Ta sprawa nie jest zamknięta" - zapowiedział prezydent Lech Kaczyński po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie ustawy lustracyjnej.

TK: Lustracja częściowo niekonstytucyjna
(Radek Pietruszka / PAP)

"Ta sprawa nie jest zamknięta", powiedział prezydent Lech Kaczyński. Lustracja szefów spółek giełdowych jest nielegalna.

Poseł PiS Zbigniew Girzyński nie był zdziwiony wyrokiem: "Od samego początku było widać niechęć sędziów Trybunału do lustracji", powiedział dziennikarzom.

Niezgodne z ustawą zasadniczą RP są:

1) preambuła ustawy,

2) lustracja szefów spółek giełdowych,

3) lustracja dyrektorów, rektorów i prorektorów szkół niepublicznych oraz szefów spółek będących wydawcami,

4) objęcie lustracją ogółu dziennikarzy,

*ZOBACZ TAKŻE: *Kulisy wyroku TK

5) objęcie lustracją naukowców ze szkół prywatnych,

6) lustracja: biegłych rewidentów, doradców podatkowych, członków zarządzających w klubach sportowych,

7) pozbawienie lustrowanego prawa do złożenia kasacji do Sądu Najwyższego,

8) katalogi nazwisk agentów, które ma publikować IPN,

_ Prezes Trybunału: "Ustawa lustracyjna nie może być stosowana zbiorowo, ale tylko indywidualnie". _9) pozbawienie sądu możliwości orzekania innego niż 10-letni okresu zakazu pełnienia funkcji publicznych,

10) upublicznienie danych z teczek członków zarządu i rad nadzorczych stacji telewizyjnych i radiowych oraz wydawnictw prasowych.

Natomiast nowa definicja współpracy ze służbami specjalnymi PRL jest zgodna z konstytucją, pod warunkiem rzeczywistej współpracy. Trybunał nie ma zastrzeżeń co do preambuły ustawy. Katalogi nazwisk inne niż katalogi agentów, które ma publikować IPN, m.in. katalogi nazwisk oficerów, inwigilowanych, przywódców PRL będą zgodne z konstytucją.

Prezydent nie zmienia zdania

Prezydent o wyroku Prezydent Lech Kaczyński podtrzymuje swoje wcześniejsze wypowiedzi na temat lustracji. Zapytany czy decyzja Trybunału Konstytucyjnego nie jest jego porażką odpowiedział, że nie zna jeszcze dokładnie orzeczenia i nie wie, które elementy ustawy zakwestionowano, ale podkreśli, że lustracja ma bardzo wielu przeciwników.

Prezydent proszony przez dziennikarzy o odniesienie się do wyroku TK odparł, że "nie ma nic nowego do dodania" ponad to, co powiedział kilka dni temu.

W środę Kaczyński zapowiedział, że jeżeli Trybunał Konstytucyjny orzeknie, iż ustawa lustracyjna jest sprzeczna z konstytucją, to nie będzie innego wyjścia, jak otwarcie archiwów IPN.

_ Głosowanie Trybunału nie było jednomyślne. Zastrzeżenia do wyroku miało 9 sędziów. _Na pytanie, czy odbiera piątkowy wyrok TK jako porażkę jednej z ważniejszych inicjatyw PiS, prezydent powiedział, że zdaje sobie sprawę, że w Polsce lustracja spotyka się z niezwykle silnym oporem i - jak dodał - nie wątpi, jakie są tego powody. "Ta sprawa nie jest zamknięta, tyle mogę powiedzieć" - podkreślił Lech Kaczyński.

Stępień: Odpowiedzialność zbiorowa niezgodna z konstytucją

Orzeczenie Trybunału wchodzi w życie z dniem ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Przewodniczący TK Jerzy Stępień poinformował, że do redakcji DU drogą elektroniczną została już przesłana sentencja wyroku. "Nic nie stoi na przeszkodzie, by została ona bezzwłocznie opublikowana", mówił.

"Zakaz pełnienia pewnych funkcji publicznych jest zgodna z konstytucją, o ile spełnia pewne warunki", powiedział prezes TK Jerzy Stępień. Zaznaczył, że nie ma możliwości stosowania odpowiedzialności zbiorowej, odpowiedzialność może być wyłącznie indywidualna przy zagwarantowanym prawie do obrony.

Rzecznik praw obywatelskich Janusz Kochanowski stwierdził, że orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ocenia "generalnie pozytywnie, jednak uzasadnienie wymaga szczegółowej analizy".

"Dobrze, że nie wybrano żadnej z dwóch krańcowości, co byłoby niepokojące, czyli nie odrzucono ani nie uznano ustawy w całości za zgodną z konstytucją, a ustawa pozostaje w mocy ze zmianami, których zakres wymaga szczegółowej analizy" - ocenił.

Według niego, "Trybunał podszedł do sprawy z całą powagą, o czym świadczyły przedłużające się obrady".

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)