Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Transport towarów. Rosja zaostrza przepisy, KE apeluje

0
Podziel się:

KE jest zaniepokojona nowymi rosyjskimi przepisami, które zaostrzają wymagania dotyczące odprawy celnej towarów transportowanych przez Rosję.

Transport towarów. Rosja zaostrza przepisy, KE apeluje
(ec.europa.eu)

Moskwa chce, żeby weszły w życie od 14 sierpnia. Komisarz UE do spraw podatków Algirdas Szemeta wysłał w tej sprawie pismo do Rosji.

Szemeta podkreśla w liście, że Komisja jest zdziwiona planem wprowadzenia nowych przepisów, bo zasady transportu towarów przez granicę zostały już uregulowane we wcześniejszych latach. Wskazuje, że jeśli nowe przepisy wejdą w życie, doprowadzi to _ do poważnych zakłóceń w handlu UE - Rosja _. Według doniesień mediów, proponowane regulacje dotyczą m.in. dokładnego wytyczania oraz konsultowania trasy samochodu transportującego towary przez ten kraj oraz posiadania gwarancji finansowych.

Komisarz wskazuje też, że transport towarów reguluje konwencja TIR. Jest to międzynarodowa konwencja celna z listopada 1975 r. dotycząca przewozu towarów samochodami ciężarowymi, która uprościła procedury na przejściach granicznych i w urzędach celnych, by skrócić czas transportu. Przepisy tej konwencji mówią, że propozycje nowych regulacji powinny być konsultowane.

Komisarz ubolewa, że tak się nie stało. Jego zdaniem może być to naruszeniem konwencji. _ - Dlatego namawiam do ponownego rozważenia wdrożenia nowych regulacji i zaangażowania się w odpowiednie konsultacje zgodnie z postanowieniami konwencji TIR _ - napisał w liście Szemeta. KE oczekuje na odpowiedź strony rosyjskiej w tej sprawie.

Czytaj więcej w Money.pl
Chcemy ułatwień celnych w kontaktach z Rosja Rozmowy na ten temat prowadzą w Moskwie ministrowie transportu Polski i Rosji - Sławomir Nowak i Maksim Sokołow.
Komisja Europejska zadowolona z Rosji, ale... Komisja Europejska wyliczyła, że obniżenie stawek celnych w Rosji to dla unijnych eksporterów oszczędności rzędu 2,5 mld euro rocznie.
Nadużycia w Brukseli na prawie 400 mln euro Komisja Europejska zaproponowała już utworzenie Prokuratury Europejskiej, która miałaby zajmować się przestępstwami godzącymi w budżet UE.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)