Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Tusk nawołuje do zatrzymania kryzysu

0
Podziel się:

Polski premier, który bierze udział w dorocznej konferencji w sprawie bezpieczeństwa w regionie Morza Bałtyckiego.

Tusk nawołuje do zatrzymania kryzysu
(kprm.gov.pl)

Najważniejszym zadaniem w sprawie kryzysu _ jest podjęcie wspólnych wysiłków _ na poziomie globalnym, UE, regionalnym i narodowym, _ aby przerwać łańcuch zdarzeń, który może doprowadzić naszą część globu do chaosu _ - powiedział Donald Tusk na Konferencji Ryskiej.

Polski premier, który bierze udział w dorocznej konferencji w sprawie bezpieczeństwa w regionie Morza Bałtyckiego, podkreślił, że niby wszyscy widzą, że dzieje się coś złego, ale tak naprawdę nikt do końca nie wie, co się dzieje.

_ - Dzisiaj brak jednolitej diagnozy i ciągle brak gotowości do podejmowania szybkich i twardych decyzji na poziomie ponadnarodowym. Widać to wyraźnie po tym, ile miesięcy kosztowało nas budowanie kompromisu w UE wokół tzw. sześciopaku, czyli zestawu narzędzi, które pomogłyby w przyszłości uchronić Unię Europejską od kryzysu _ - powiedział.

Według Tuska w obecnej sytuacji najważniejsza jest odwaga podejmowania decyzji. Te jednak, jak dodał, wymagają przykładów. _ Wymagają bohaterów, których możemy obejrzeć, dotknąć, których możemy pokazać. Tym wszystkim, którym brakuje odwagi _ - podkreślił.

Szef polskiego rządu zaznaczył, że to właśnie Łotwa pokazała w ostatnich kilku latach, co znaczy odwaga i jak należy wychodzić z zapaści. Tusk powiedział, że decyzje i sposób działania, jaki zaprezentował ten kraj, były znakiem nadziei i odwagi, który coraz częściej i chętniej naśladowany jest w państwach zagrożonych kryzysem.

Premier zaznaczył, że także decyzje podjęte w Polsce pokazały, że doświadczenie regionów w tak trudnych czasach może być optymistyczne. _ Dzisiaj z największą satysfakcją pokazujemy gospodarkom zdecydowanie większym od naszych, że prawdziwym ekskluzywnym klubem państw, które skutecznie walczą z recesją, okazał się klub bałtycki _ - ocenił.

Wskazał, że wystarczy spojrzeć na PKB za drugi kwartał tego roku, z którego, jak zaznaczył, wynika, że pierwsza piątka państw w UE, jeśli chodzi o wysokość wzrostu gospodarczego, to Estonia, Łotwa, Litwa, Szwecja i Polska.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/124/t136060.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/brukselski;szczyt;w;cieniu;portugalii;i;libii,207,0,800207.html) Brukselski szczyt w cieniu Portugalii i Libii Unijni przywódcy radzą jak ratować strefę euro i zorganizować akcję pomocy Libijczykom.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/17/t111377.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/tusk;popiera;merkel;i;integracje;eurolandu,204,0,765900.html) Tusk popiera Merkel i integrację eurolandu Premier: Popieramy zacieśnianie współpracy w ramach strefy euro, nawet w niej nie będąc.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/130/t156034.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/tusk;jedzie;na;szczyt;unii;europejskiej,235,0,907243.html) Rozmowy o reformach. Tusk ma szansę Premier leci dziś do Brukseli. Trudne rozmowy o reformach gospodarczych.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)